Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 07:56
Reklama KD Market

Dobre dane z rynku pracy, giełdy mocno w górę

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne wzrosty, dzięki czemu indeksy odrobiły straty z czterech poprzednich dni spadków. Notowaniom pomogły dobre dane z rynku pracy i lepszy od oczekiwań wskaźnik zaufania konsumentów. Stopa bezrobocia spadła w listopadzie do poziomu najniższego od 2008 roku i wyniosła 7 proc. 



Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,20 proc., do 16.011,63 pkt. S&P 500 wzrósł o 1,12 proc. i wyniósł 1.805,09 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,73 proc., do 4.062,52 pkt.

"Wydaje się, że wreszcie inwestorzy zaczęli traktować dobre informacje jako dobre, a nie jako złe" - powiedział Phil Orlando, strateg rynków akcji z Federated Investors.

Od wielu miesięcy inwestorzy na Wall Street z reguły reagowali sprzedawaniem akcji na dobre informacje o stanie amerykańskiej gospodarki, gdyż obawiali się, że spowodują one decyzję Fed o ograniczeniu programu skupu obligacji.

Stopa bezrobocia w USA w listopadzie spadła do najniższego poziomu od listopada 2008 r. i wyniosła 7,0 proc., wobec 7,3 proc. w październiku. Jednocześnie wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wzrósł w listopadzie do 63,0 proc. z 62,8 proc. miesiąc wcześniej.

W listopadzie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 203 tys., podczas gdy w październiku wzrosła o 200 tys., po korekcie. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast o 196 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 214 tys., po korekcie.

"Dane z rynku pracy są znakomite, na każdym poziomie. Trudno się w nich dopatrzeć jakiejkolwiek wady" - powiedział Phil Orlando.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,2 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 185 tys. wobec 204 tys. w październiku przed korektą, a w sektorze prywatnym - o 180 tys. wobec 212 tys. przed korektą.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w grudniu 82,5 pkt., wobec 75,1 pkt. zanotowanych w listopadzie. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 76,0 pkt.

Oceniając poziom optymizmu wśród konsumentów, Orlando z Federated Investors powiedział, że jest szansa, że przedświąteczne zakupy konsumentów będą wyższe niż sądzono jeszcze kilka tygodni temu.

"Wydatki konsumentów stanowią 70 proc. PKB, więc wraz ze zbliżaniem się świąt, poziom optymizmu jest szczególnie ważny" - dodał.

Ministerstwo handlu poinformowało, że wydatki amerykańskich konsumentów w październiku wzrosły o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy we wrześniu wzrosły o 0,2 proc. mdm. Dochody Amerykanów spadły o 0,1 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,5 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie.

Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,2 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,3 proc.

"Te dane są bardzo istotne, ponieważ mogą mieć decydujący wpływ na opinie rynkowe w okresie do kolejnego posiedzenia Fed. Nasz bazowy scenariusz zakłada brak początku wygaszania w grudniu. Prawdopodobieństwo, że Fed zdecyduje się na ograniczenie QE jest jednak również wysokie i większe niż jeszcze kilka tygodni temu" - ocenił przed publikacją raportu Jim Reid, analityk Deutsche Banku.

Do końca roku planowane jest jeszcze jedno posiedzenie Fed 17-18 grudnia, na którym bankierzy centralni będą decydowali o założeniach polityki monetarnej w USA. Z ostatniej ankiety agencji Bloomberg przeprowadzonej w listopadzie wśród uczestników rynku wynika, że zakładali oni, iż Fed rozpocznie wygaszanie luzowania ilościowego w marcu 2014 r.

W ostatnim czasie, po serii dobrych danych makro z gospodarki amerykańskiej, w tym lepszym od oczekiwań odczycie PKB USA za III kwartał, na rynku wzrosły jednak spekulacje o możliwym starcie wygaszania QE wcześniej niż to zakładał dotychczasowy konsensus.

(PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama