Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 07:56
Reklama KD Market

Teatr 13-tka uczy i ośmiela od 25 lat

Sześćdziesiąt premier światowej klasyki dziecięcej i poezji, ponad 120 przedstawień – to plon artystycznej działalności Teatru 13-tka im. Karola Wojtyły w Chicago, który 30 listopada obchodził 25-lecie istnienia.

/a> Twórczyni Teatru Bożysława Andersohn dziękuje publiczności za udział w jubileuszu
fot.AB/NEWSRP


Wśród premierowych spektakli znalazły się sztuki: „Kubuś Puchatek”, „Tajemniczy Ogród”, „Czerwony Kapturek, „Jaś i Małgosia”, „Opowieść Wigilijna”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Pchła szachrajka” i wiele innych. Prezentowana była poezja Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Chałki.

– Patrząc na wszystkie plakaty i zdjęcia z tego ćwierćwiecza nie mogę uwierzyć, że tyle potrafiliśmy wspólnie z młodzieżą zrobić – mówi Bożysława Andersohn, która 13 maja 1988 roku spełniła marzenie swojego życia, zakładając wraz z córką Dianą i Sergiuszem Kozłowskim Teatr 13-tkę.

– Nie jest to teatr zawodowy, lecz zabawa w teatr, która ma stanowić antidotum na tremę, stres i strach przed sceną oraz uczyć przezwyciężania samego siebie. Zawsze miałam piękną i zdolną młodzież, mądrych rodziców, i za to jestem Bogu i wszystkim bardzo wdzięczna – powiedziała założycielka teatru podczas uroczystości srebrnego jubileuszu, który w minioną sobotę był celebrowany w Ośrodku Ojców Jezuitów.

/a> Na finał wyszli wszyscy obecni na sali aktorzy Teatru 13-tka
fot.AB/NEWSRP


Teatr 13-tka poza przygotowywaniem spektakli i szkoleniem aktorskim młodzieży włączał się w działalność społeczno-charytatywną. Po powodzi w 1997 roku młodzież opiekowała się Domem Dziecka w Kędzierzynie Koźlu, dokąd przekazywane były pieniądze z występów. Przez wiele lat młodzi ludzie wysyłali wychowankom paczki w okresie świątecznym. Po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku aktorzy sprzedawali pączki po mszach w JOM. Zebrane środki finansowe zostały przekazane Polce, która w zamachu straciła męża i została sama z małym dzieckiem, będąc w ciąży z drugim. Gromadzone były środki na zakup fortepianu dla JOM, gdzie dzięki przychylności ojców jezuitów teatr ma swoją siedzibę.

Podczas jubileuszowych uroczystości widzowie obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą najważniejsze wydarzenia z historii zespołu w minionym ćwierćwieczu. Wystawiono fragment bajki Jana Brzechwy „Pchła szachrajka”. Odczytane zostały także listy gratulacyjne, a podczas okolicznościowego przyjęcia wręczono dyplomy uznania dla pierwszych aktorów i sponsorów.

– Cały szereg sztuk z literatury dziecięcej polskich i międzynarodowych autorów. To wszystko, co jako dzieci czytaliśmy, dzięki Teatrowi 13-tka mogliśmy tutaj obejrzeć na scenie. Jest to ważne szczególnie w Chicago, gdzie dostępu do naszej sztuki nie mamy tyle co w kraju. Kiedy nie mamy iluś tam teatrów do wyboru, czy kanałów telewizyjnych, to taka inicjatywa jest szczególnie cenna. Bardzo dobrze, że pani Bożysława przez te 25 sezonów pokazała tyle sztuk i programów poetycko-muzycznych, patriotycznych. Oferta artystyczna była dosyć zróżnicowana i trafiała do szerokiego grona odbiorców. Na pochwałę zasługuje fakt, iż pomimo, że tego rodzaju inicjatywy nie mają zbyt dużego poparcia finansowego, to dzięki przyjaciołom i samym aktorom potrafią się obronić. Z głębi serca gratuluję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – mówił obecny na jubileuszu konsul Rusiecki.

Za swoją działalność Teatr został uhonorowany medalami: Zasłużony Kulturze, Serce – Dziecku, Zasłużony dla Miasta Chicago oraz złotym medalem bł. Jana Beyzyma SJ.

W jubileuszowym spektaklu wystąpili: Magda Bojda, Justyna Chojnowska, Ola Galus, Agnieszka Malicka, Marta Micko, Elżbieta Nowak i Kacper Sip. Akompaniował Janusz Pliwko.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

13-1

13-1

13-2

13-2

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama