Gdy doniosła o tym agencja Associated Press sprawa nabrała rozgłosu, a zatwierdzenie nominacji Mayorkasa w Senacie stanęło pod znakiem zapytania, po tym gdy wszczęto przeciw niemu oficjalne dochodzenie. Prowadzi je biuro Inspektora Generalnego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Celem śledztwa jest ustalenie roli, jaką w przyznaniu wizy odgrywał Alejandro Mayorkas. Inspektor wyjaśnił, że dochodzenie w obecnej jego fazie nie wskazuje na wykroczenia o charakterze kryminalnym.
Wiza, o której mowa, jest znana jako EB-5. Umożliwia legalny pobyt w USA obcokrajowcom, którzy zainwestują tu od 500 tys. do miliona dolarów w biznes dający pracę obywatelom amerykańskim. Wysokość zainwestowanej sumy zależy od rodzaju projektu. Inwestorzy, którzy zostaną zaaprobowani przez U.S. Citizenship and Immigration Services, mogą już po dwóch latach otrzymać zieloną kartę, a później mogą także ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie.
Jeżeli Mayorkas zostałby zatwierdzony na stanowisko wiceszefa DHS (Department of Homeland Security), to kierowałby tym departamentem do czasu znalezienia następcy na miejsce odchodzącej Janet Napolitano. W emailu wysłanym przez biuro Inspektora Generalnego DHS do ustawodawców, odpowiedzialnych za zatwierdzenie nominacji Mayorkasa, podano jako podstawowy zarzut przeciw niemu to, że miał on pomóc firmie finansowej, prowadzonej przez Antony’ego Rodhama - brata Hillary Clinton - w uzyskaniu wizy inwestorskiej, mimo, że wniosek i apelacja w sprawie wizy zostały uprzednio odrzucone. Hillary Clinton, która 1 lutego ustąpiła ze stanowiska sekretarza stanu, jest uważana za jednego z kandydatów do nominacji prezydenckiej z ramienia Partii Demokratycznej w 2016 roku.
W ubiegłym tygodniu, podczas wystąpienia przed senacką komisją, Alejandro Mayorkas zaprzeczał zarzutom, jakoby miał pomóc uzyskać wizę inwestorską firmie z politycznymi koneksjami. Republikańscy członkowie komisji DHS nie dali temu wiary i postanowili poczekać z decyzją dotyczącą zatwierdzenia nominacji do czasu wyjaśnienia zarzutów stawianych Mayorkasowi.
Jest on byłym prokuratorem generalnym stanu Kalifornia. Stał się uprzedno obiektem krytyki za rolę jaką odegrał w umorzeniu przez prezydenta Billa Clintona kary więzienia dla syna sponsora Partii Demokratycznej. Drugi z braci Hillary Clinton, Hugh Rodham został zatrudniony przez tego sponsora jako lobbysta, z zadaniem przekonania prezydenta Clintona do umorzenia kary. Podczas kongresowego przesłuchania w 2009 roku Mayorkas przyznał, że popełnił błąd zabiegając w Białym Domu o darowanie kary synowi sponsora.
FBI jest zaniepokojone programem wiz dla zagranicznych inwestorów i projektami na terenie Stanów Zjednoczonych finansowanymi ze źródeł zagranicznych. Szczególny niepokój FBI budzą inwestycje chińskie.
Wojciech Minicz