Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:15
Reklama KD Market

Zielona karta za pół miliona dolarów

Okazja dla inwestorów


Polacy, którzy są zainteresowani amerykańskim obywatelstwem, mają szanse je zdobyć, inwestując w projekty w ramach programu inwestycyjno-imigracyjnego amerykańskiego rządu o nazwie EB-5. Nad Wisłą trwają aktualnie poszukiwania 10 osób, które zainwestują po 500 tys. dolarów. 






Poszukiwanie inwestorów rozpoczyna w Polsce fundusz typu private equity - Cleveland International Fund (CIF). Prezes firmy Acadia, która jest autoryzowanym przedstawicielem CIF w Polsce, Artur Chabowski, wyjaśnił, że działający od 1990 roku program EB-5 daje możliwość wyjazdu do USA w połączeniu z inwestycją. “Ma na celu pozyskanie kapitału zagranicznego do finansowania projektów biznesowych. “To oddzielna ścieżka imigracyjna”, w ramach której rocznie zarezerwowanych jest 20 tys. wiz - powiedział Chabowski. Dodał, że pula ta zazwyczaj nie jest w pełni wykorzystywana.

W ramach EB-5 realizowane są głównie projekty deweloperskie, takie jak budowa nowych uniwersytetów czy szpitali.

CIF poszukuje inwestorów z wkładem inwestycyjnym w wysokości 500 tys. dolarów. Roczne zyski z zainwestowanego kapitału wynoszą ok. 3 proc. Zainwestowane środki są zwracane po pięciu latach.

W zamian inwestor oraz jego rodzina (dzieci do 21. roku życia) otrzymują wizy imigracyjne na dwa lata, a następnie Zielone Karty na trzy lata. Po tym okresie, który zbiega się ze zwrotem zainwestowanych środków, możliwe jest złożenie wniosku o paszport amerykański. Jak poinformował Chabowski, CIF od 2010 roku pozyskał ok. 100 mln dolarów, głównie od obywateli Chin. Dzięki funduszowi z EB-5 skorzystało ok. 200 osób.

“CIF zapewnia inwestorom pełne wsparcie”, jeśli chodzi o formalności, procedurę imigracyjną, zapoznanie się z inwestycją - mówił. Podkreślił, że fundusz szuka projektów o niskim ryzyku.

Wśród warunków, jakie musi spełnić potencjalny inwestor, jest m.in. wykazanie legalności posiadanych środków, a także ogólna weryfikacja imigracyjna, m.in. sprawdzenie, czy osoba ta była karana.

Obecnie poszukiwanych jest 10 inwestorów z Polski pod budowę obiektu w Cleveland, w stanie Ohio. Szczegóły projektu zostaną przedstawione potencjalnym inwestorom po sprawdzeniu przez CIF, czy spełniają oni warunki. CIF planuje pozyskać inwestorów do końca listopada.

Sfinansują oni tylko niewielką część dużego projektu. Jak mówił Chabowski, projekty deweloperskie mają w sobie element finansowania rządowego (ulgi podatkowe). Są też kredyty komercyjne z banku oraz kapitał własny dewelopera. CIF inwestuje w postaci kredytowania danego projektu - mówił szef Acadii.

Fundusz jest nadzorowany przez dwie agendy rządowe: Urząd ds. Obywatelskich i Imigracji (USCIS) i Komisję Papierów wartościowych i Giełd (SEC).

(PAP)


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama