Były wieloletni redaktor naczelny Dziennika Związkowego skomentował niedawną rzekomą "pomyłkę", która pojawiła się na łamach The Washington Post. Autor artykułu "Bułgarzy pomagali Żydom" użył tam określenia "polskie obozy koncentracyjne".
W podobnym do red. Krawca tonie wypowiedziała się Amanda Friedeman, edukator ds. młodzieży w Centrum Edukacyjnym Muzeum Holokaustu Illinois w Skokie.
"W naszym programie oświatowym od zawsze istnieje określenie "nazistowskie obozy zagłady na terenie okupowanej Polski" – podkreśliła Friereman.
"Naszą młodzież zawsze uczymy, że były to nazistowskie obozy koncentracyjne" – powiedział Kelly Lyle, wykładowca nauk społecznych w Parkside Junior High School z Normal, Illinois. Lyle był jednym z opiekunów 70-osobowej grupy uczniów, która przybyła w czwartek z wycieczką szkolną specjalnie do Muzeum w Skokie.
"Po dwugodzinnym zwiedzaniu wystaw w Muzeum młodzież jest zmęczona, a mimo to nie słabnie ich zainteresowanie wspomnieniami ludzi, którzy przeżyli wojnę i obozy zagłady" – mówi Friedeman.
Czwartkowym prelegentem był red. Krawiec, który jest jedynym kacetowcem nieżydowskiego pochodzenia, który, mimo swych 94 lat, znajduje czas i siły, by regularnie spotykać się z młodzieżą.
Grupy szkolne pod opieką nauczycieli przybywają nie tylko z całego Illinois, ale ze wszystkich okolicznych stanów. W roku ubiegłym zawitała do Muzeum na spotkanie z red. Krawcem nawet młodzież z Lincoln w stanie Nebraska.
"Red. Krawiec daje naszym słuchaczom szersze i bardziej osobiste spojrzenie na czasy, które młodzi ludzie znają jedynie z podręczników historii" – wyjaśnia Friedeman. "Wspomnień wygłaszanych przez jedynego polskiego prelegenta od wielu lat, wysłuchało już ponad 2 tys. młodych ludzi" – dodaje.
"To obowiązkowa wycieczka szkolna" – przyznaje Kelly Lyle, nauczyciel z Parkside High School. "Być może uczniowie przyjeżdżają tu bez większego zainteresowania, jednak dowodem na to, że taka lekcja historii jest niezwykle pożyteczna są gorące oklaski uczniowskie na zakończenie spotkania z byłym więźniem obozu koncentracyjnego. Dzisiaj, jak zawsze, takich oklasków doczekał się red. Krawiec".
"Młodzież zawsze z ogromną ciekawością słucha moich wojennych, oobozowych i powojennych wspomnień" – potwierdza Jan Krawiec. "Na zakończenie każdej pogadanki otrzymuję wiele interesujących pytań. Żałuję tylko, że mam tak niewiele czasu, by na wszystkie odpowiedzieć".
Pozostaje mieć nadzieję, że obozowe wspomnienia red. Krawca i innych wygłaszane w Centrum Edukacyjnym w Skokie na spotkaniach z amerykańską młodzieżą szkolną z całą pewnością ugruntują jej wiedzę, iż Polacy, Żydzi i wiele innych narodowości byli ofiarami tylko i wyłącznie systemu zagłady ustanowionego i realizowanego przez hitlerowców.
Andrzej Kazimierczak