Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:20
Reklama KD Market

"Waivers " – czego wymagać będzie urząd imigracyjny (2)

W artykule, który ukazał się w poprzednim weekendowym wydaniu Dziennika Związkowego, pisałem o różnych rodzajach tzw. waiver-ów. Przybliżyłem Państwu zmiany, jakie wkrótce mają nastąpić oraz kryteria przyznawania tzw. waiver-ów odnoszące się do aplikanta (osoby starającej się o waiver).



W dzisiejszym artykule przedstawię pozostałe czynniki brane pod uwagę przez Urząd Imigracyjny, które odnoszą się do tzw. qualifying relative, czyli osoby, która stara się o waiver dla członka rodziny. Proszę pamiętać, że czekamy na ostateczne regulacje dotyczące składania aplikacji o waiver. Urząd imigracyjny utrzymuje, że kryteria rozpatrywania aplikacji nie ulegną zmianie, jedynie procedura składania aplikacji. Wszystkie wskazówki zawarte w niniejszym artykule opierają się więc na dotychczasowych przepisach dotyczących kryterów przyznawania tzw. waiver-ów. Będziemy Państwa informować na bieżąco o wszystkich wprowadzanych w przyszłosci zmianach.


 


NAJWAŻNIEJSZY WARUNEK – Trudności jakimi musi wykazać się obywatel lub stały rezydent będący małżonkiem lub rodzicem osoby starającej się o waiver – tzw. KWALIFIKUJĄCY SIĘ KREWNY (QUALIFYING RELATIVE).



Jeśli aplikacja o waiver nie zostałaby rozpatrzona pozytywnie, osoba starająca się o stały pobyt (zieloną kartę) musiałaby pozostać poza granicami Stanów Zjednoczonych przez okres 10 lat. Najważniejszym czynnikiem w rozpatrywaniu aplikacji o waiver jest wykazanie negtywnego wpływu takiej sytuacji na obywatela Stanów Zjednoczonych lub stałego rezydenta, czyli na tzw. qualifying relative. W aplikacji o waiver powinniśmy bardzo dokładnie udokumentować oraz wytłumaczyć, że tzw. "qualifying relative" odczułby bardzo dotkliwie przedłużającą się do 10 lat nieobecnosć swojego krewnego. Całą tę trudną sytuację określa się terminem "extreme hardship". Kwalifikującym się krewnym, czyli osobą która składa aplikację o waiver może być obywatel lub stały rezydent będący małżonkiem lub rodzicem aplikanta. Dzieci, nawet jeśli są obywatelami, nie są uważane za tzw. "qualifying relatives" i jako takie nie mogą składać aplikacji o waiver dla swoich rodziców.


 


Podsumowując, waiver może zostać przyznany, jeśli tzw. "qualifying relative" udowodni urzędnikowi imigracyjnemu, że nieobecność krewnego będzie miała bardzo poważne, negatywne skutki jeśli:


 


1) osoba starająca się o waiver oraz jej/jego małżonek i dzieci będą musieli wrócić do swojego kraju i w nim pozostać przez 10 lat, oraz/lub


 


2) osoba składająca aplikację o waiver, czyli tzw. "qualifying relative" musiałby razem z aplikantem opuścić Stany Zjednoczone na okres 10 lat.


 


Drugi punkt odnosi się do sytuacji, w których w razie odmowy przyznania waiver-u, tzw. qualifying relative jest zmuszony opuścić Stany po to, by być blisko swojej najbliższej rodziny.


 


Najlepszym sposobem na udowodnienie powyższego utrudnienia jest przedstawienie pisemnego, potwierdzonego notarialnie oświadczenia wspartego dokumentami.


 


Poniżej znajdziecie Państwo listę 5 czynników branych pod uwagę, dotyczących tzw. kwalifikującego się członka rodziny ("qualifying relative"):


 


1. Rodzina – USCIS zwraca uwagę na to, gdzie przebywają członkowie rodziny aplikanta, ich stan zdrowia oraz inne rodzinne uwarunkowania i ich wpływ na życie tzw. "qualifying relative". W szczególności, USCIS weźmie pod uwagę:


 


a. Najbliższych krewnych tzw. "qualifying relative",


 


b. Członków rodziny przebywających w Stanach Zjednoczonych,


 


c. Członków rodziny poza granicami Ameryki.


 


Aby spełnić ten warunek, powinniście Państwo przygotować dokładną listę członków rodziny z ich nazwiskami, adresami, telefonami, statusem imigracyjnym oraz innymi ważnymi informacjami takimi jak: 1) stan zdrowia wraz z zaświadczeniami od lekarzy 2) fakt uczęszczania do szkoły 3) osiągnięcia lub wkład członków rodziny w życie społeczne.


 


Proszę pamiętać, że kluczową sprawą braną pod uwagę przez Urząd Imigracyjny jest zbadanie, czy odseparowanie osoby starającej się o waiver i tzw. "qualifying relative" spowoduje znaczne trudności odczuwalne przez krewnego obywatela/stałego rezydenta, tzn. jaki wpływ miałoby 10-letnie rozstanie na ich związek, rodzinę, kto sprawowałby opiekę nad dziećmi, osobami starszymi.


 


2. Czynniki ekonomiczne – Urząd Imigracyjny również bierze pod uwagę sytuację ekonomiczną w państwie, z którego pochodzi osoba starająca się o waiver, w tym:


 


1) Czy tzw. "qualifying relative" będzie w stanie utrzymać się w Stanach Zjednoczonych w razie wyjazdu aplikanta do kraju pochodzenia na okres 10 lat? Czy aplikant będzie w stanie wspierać finansowo swojego krewnego, a jeśli nie, czy tzw. "qualifying relative" będzie w stanie przeżyć bez pomocy finansowej aplikanta? Czy taka separacja spowoduje dotkliwe konsekwencje finansowe, które doprowadzą do sytuacji, w której tzw. "qualifying relative" nie będzie mógł normalnie funkcjonować?


 


2) Czy tzw. "qualifying relative" będzie w stanie przeżyć w kraju, do którego zmuszony będzie wyjechać jego krewny? Czy będzie w stanie znaleźć pracę w kraju, który może dla niego być państwem zupełnie mu obcym?


 


Aby udowodnić powyższe czynniki, tzw. "qualifying relative" powinien przedstawić dokumenty potwierdzające jego zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych oraz fakt, że praca w podobnym zawodzie, na podobnych warunkach byłaby niemożliwa w kraju pochodzenia aplikanta bądź ze względu na stopień bezrobocia, bądź ze względu na inne uwarunkowania typowe dla konkretnego zawodu. Niezbędne dowody to zaświadczeniu o zatrudnienia w Stanach oraz informacje potwierdzające sytuację ekonomiczną w obcym kraju (stopień bezrobocia, opis rynku pracy) oraz stopień prawdopodobieństwa znalezienia pracy za granicą.


 


3. Stan medyczny. USCIS rozpatrzy również stan zdrowia tzw. "qualifying relative" oraz dostępną opiekę medyczną poza granicami Stanów Zjednoczonych. Niezbędne dokumenty to: raporty medyczne, oświadczenia lekarzy, wypisy ze szpitala potwierdzające diagnozy medyczne. Im bardziej skomplikowane leczenie medyczne, tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji o waiver.


 


Na przykład, jeśli tzw. "qualifying relative" poddawany jest skomplikowanym zabiegom medycznym, które dostępne są tylko w Stanach Zjednoczonych, zwiększa to szansę przyznania tzw. waiver-u. W takim przypadku konieczne będą oświadczenia lekarzy potwierdzające dostępnosć zabiegów w USA. "Qualifying relative" powinien więc wykazać, że wyjazd ze Stanów Zjednoczonych oznaczałby utrudniony lub znikomy dostęp do służby medycznej.


 


4. Wpływ separacji. Bardzo ważne jest, żeby wykazać psychologiczny oraz emocjonalny wpływ na "qualifying relative", jaki miałby wyjazd krewnego ze Stanów Zjednoczonych. Należy wykazać:


 


1) niezdolnosć "qualifying relative" do podróżowania do kraju, do którego zmuszony będzie wyjechać aplikant,


 


2) częstotliwosć ewentualnych podróży/wizyt oraz


 


3) długość czasu, jaki będzie w stanie spędzić "qualifying relative" poza granicami Stanów.


 


Na przykład, jeśli "qualifying relative" jest osobą starszą lub ma małe dzieci, lub też ma wymagającą pracę, nie będzie w stanie zbyt często podróżować do państwa, w którym przebywać będzie aplikant oraz spędzać z nim wystarczająco dużo czasu.


 


5. Inne czynniki. Istnieją inne czynniki, które USCIS może brać pod uwagę przy rozpatrywaniu podania o waiver, które to czynniki są charakterystyczne dla danej rodziny, dlatego tak ważne jest przedstawienie adwokatowi całej skomplikowanej sytuacji rodzinnej.


 


Wskazówki pomocnicze



Podczas przygotowywania w/w dokumentów, proszę mieć na uwadze następujące wskazówki:


 


Oświadczenia – jakiekolwiek oświadczenia powinny być składane w formie oficjalnej tzn. powinny być podpisane oraz potwierdzone notarialnie oraz powinny potwierdzać status imigracyjny osoby oswiadczającej, w tym kopię karty stałego pobytu lub obywatelstwa.


 


Dowód statusu cywilnego – Akty urodzenia, slubu, rozwodu wydane przez upoważnione do tego organy powinny zostać załączone dla każdej osoby wymienionej w aplikacji o waiver. Każdy z tych dokumentów powinien być certyfikowany przez odpowiedni organ państwowy.


 


Podsumowanie



Proces starania się o waiver jest procesem bardzo skomplikowanym. Poprzez ten artykuł chciałem przybliżyć Państwu tematykę waiver-ów, nie wyczerpuje on jednak tematu i powinien być traktowany jedynie jako jego zarys. Proces przygotowywania aplikacji o waiver jest na tyle skomplikowany, że wymaga pomocy wykwalifikowanego adwokata. Nieumiejętne przygotowanie aplikacji może prowadzić do odmowy przyznania waiver'u, co w konsekwencji oznacza brak możliwości otrzymania stałego pobytu, a w najlepszym razie do przedłużenia się procedury rozpatrywania aplikacji.


 


Christopher Kurczaba


Kurczaba Law Offices, P. C.


6219 N. Milwaukee Ave.


5444 S. Archer Ave. Chicago


(773) 774-0000


www.kurczaba.info


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama