Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 11:05
Reklama KD Market

Sąd zablokował masowe zwolnienia dziennikarzy Głosu Ameryki

Sędzia federalny w Nowym Jorku zawiesił w piątek decyzje o masowych zwolnieniach mających na celu likwidację rozgłośni Głos Ameryki (VOA). To kolejna taka decyzja sądów po tym, jak przywrócono fundusze Radiu Wolna Europa.
Reklama
Sąd zablokował masowe zwolnienia dziennikarzy Głosu Ameryki

Autor: Timon - stock.adobe.com

Podczas piątkowej rozprawy dotyczącej skargi pracowników stacji na decyzję o masowych zwolnieniach, sędzia Paul Oetken uznał próby rozmontowania VOA za "klasyczny przypadek arbitralnego i kapryśnego podejmowania decyzji" i zakazał władzom "jakichkolwiek dalszych prób zwolnień, redukcji zatrudnienia, lub przymusowych urlopów" do czasu dalszych rozpraw.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Jest to już druga podobna decyzja sądów przeciwko próbom rozmontowania finansowanych z budżetu mediów skierowanych do zagranicznych społeczeństw. Jeszcze w tym tygodniu sąd w Waszyngtonie polecił Agencji ds. Globalnych Mediów (USAGM) przywrócenie dotacji Radiu Wolna Europa. Do pracy w tym tygodniu wróciło też Radio Marti skierowane do Kubańczyków.

Jeszcze w piątek de facto szefowa USAGM, była kandydatka do Senatu Kari Lake wysłała do wszystkich pracowników agencji - w tym dziennikarzy VOA i RWE - maile wzywające ich do przyjęcia oferty ustąpienia ze stanowisk w zamian za otrzymywanie wynagrodzenia do września.

Finansowane przez USAGM media skierowane głównie do zagranicznych społeczeństw w krajach o ograniczonej swobodzie prasy były od dawna krytykowane przez zespół Donalda Trumpa, w tym jego doradcy Elona Muska, który wezwał do ich likwidacji. Trump i jego współpracownicy twierdzili, że są one bastionem "radykalnej lewicy" i jego krytyków.

Formalnie Trump nie może zlikwidować tych instytucji bez zgody Kongresu, który je powołał, dlatego administracja uciekała się dotychczas do ruchów takich jak wycofanie dotacji, zwolnienia i przymusowe urlopy. Legalność tych decyzji została zakwestionowana w przynajmniej trzech przypadkach przez sądy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama