„Uczniowie skarżą się, że lekcje są odwoływane ponieważ w szkołach pozostało bardzo niewielu nauczycieli, a skoro ich zabrakło przyszłość tej młodzieży stanęła pod znakiem zapytania” - mówi nauczyciel z południowego Sudanu Morris James pracujący w jednej ze szkół wspieranych przez fińską organizację kościelną w północnej Kenii.
James wyraża ubolewanie, że decyzja Trumpa w sprawie likwidacji Agencji USA ds. Międzynarodowego Rozwoju (USAID) sprawiła, iż racje żywności i leków, którymi dysponują agencje pomocowe w Afryce zostały „drastycznie zredukowane”.
Jeśli nie uda się znaleźć innych źródeł finansowania fińska organizacja pomocowa ONG Finn Church Aid (FCA) działający w obozie uchodźców w w Kalobeyel w północnej Kenii będzie zmuszona zwolnić co najmniej połowę z 330 nauczycieli , a liczba uczniów przypadająca na jednego nauczyciela wzrośnie z dotychczasowych stu do dwustu trzydziestu.
To tylko nieliczne przykłady następstw likwidacji USAID dla Afryki. W 2023 roku Waszyngton dostarczał co najmniej jednej czwartej całej pomocy rozwojowej dla Afryki, jaką świadczyły kontynentowi kraje członkowskie Organizacji ds. Współpracy i Rozwoju Ekonomicznego (OCDE).
„To absolutna katastrofa. Ludzie umierają z głodu. Nie mają pieniędzy na zakup niezbędnych leków. Stracili dostęp do nieodzownych leków, do usług lekarskich i do wody nadającej się do picia. Nic nie działa” - mówi pracownik międzynarodowej organizacji pomocowej (ONG) działający w Sudanie pogrążonym od kwietnia 2023 roku w wojnie domowej.
Binyam Gebru, dyrektor somalijskiego oddziału organizacji Ratujmy Dzieci mówi w wywiadzie dla agencji EFE, że likwidacja USAID sprawiła, iż trzeba było zamknąć trzy na każde cztery ze 121 szpitali dziecięcych w tym afrykańskim kraju.
W Etiopii, kraju Afryki który otrzymywał w 2023 roku najwięcej pomocy w ramach USAID, Ministerstwo Zdrowia zmuszone było po jej likwidacji przez prezydenta Trumpa zwolnić już w lutym ponad pięć tysięcy członków personelu medycznego. W Zimbabwe od marca tego roku brakuje miesięcznie 17 milionów dolarów na utrzymanie przychodni lekarskich i szpitali.
1 lutego tego roku dyrektor agencji zdrowia publicznego Unii Afrykańskiej John Kaseya ocenił, że można oczekiwać „od dwóch do czterech milionów dodatkowych zgonów rocznie na choroby, które przed likwidacją USAID dawało się wyleczyć przy dotychczasowym stanie finansowania służby zdrowia” .
Po likwidacji USAID dramatyczne załamanie nastąpiło także w szkolnictwie publicznym - ostrzega w wywiadach prasowych Catherine Kyobutungi (Kyobutungi), dyrektorka Afrykańskiego Centrum Badań nad Ludnością i Zdrowiem (APHRC).
Podczas gdy organizacje pozarządowe pilnie poszukują nowych źródeł finansowania opieki zdrowotnej w krajach Afryki, południowoafrykański Instytut Studiów Strategicznych prognozuje, że wyniku likwidacji przez Donalda Trumpa USAID liczba mieszkańców Afryki pogrążonych w skrajnym ubóstwie zwiększy się w przyszłym roku o 5,7 miliona ludzi. (PAP)