Ta niezwykle cenna inicjatywa zorganizowana po raz dziewiąty miała istotne znaczenie dla Ośrodka w Laskach, pomagając w zbieraniu funduszy niezbędnych do jego funkcjonowania i wspierania dzieci niewidomych. Dodatkowo zwróciła uwagę opinii społecznej na potrzeby osób niewidomych oraz rolę sztuki w integracji i edukacji, o czym podczas wprowadzającej prelekcji mówił dr Błażej Łojewski.
– Wspomagamy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach od 9 lat. Dzieci potrzebują dodatkowych pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne, w szczególności na zajęcia z muzykologii, które uczą pamięci, rytmu i dyscypliny. Od lat wspomagamy szkołę muzyczną, a kilka lat temu gościliśmy w Chicago wychowankę, która dała koncert. Cały czas szukamy kolejnych talentów – przypomniał organizator wernisażu.
Psychizm w sztuce dr Błażeja Łojewskiego to interesująca koncepcja artystyczna, w której widz odgrywa aktywną rolę w procesie twórczym. Opiera się na idei, że to, co postrzegamy, nie zawsze jest tym, co naprawdę widzimy i stąd wywodzi się hasło: „What you see is not what you see, and I want you to see what you want to see”.
Doktor Łojewski łączy malarstwo z psychologią percepcji, tworząc dzieła, które zmieniają się w zależności od odbiorcy. Jego prace są wielowymiarowe, wymagają osobistej refleksji i interpretacji, mają charakter interaktywny. Dzięki czemu przekonujemy się, że sztuka nie jest jedynie obiektem do oglądania, ale także narzędziem do odkrywania własnej psychiki i emocji:
– Swoją sztukę nazywam psychizmem z tego względu, że pobudza naszą duszę. To są narzędzia (…), żebyśmy mieli możliwość przejścia na drugą stronę lustra – tak to nazywam, żebyśmy z widzów stali się artystami, bo w tym momencie zależy to od tego, co państwo widzą, a nie od tego, co ja chcę przedstawić. Moja sztuka jest bardzo prosta. To monochromatyzm, minimalizm, abstrakt, które w połączeniu praktycznie nic nie znaczą, ale jeśli państwo chcą coś zobaczyć i zobaczyć więcej to macie okazję w momencie, jak patrzycie na te prace, coś więcej przeżyć, doznać nowych wrażeń. Natomiast same prace wypływają z malarstwa minimalizmu Kazimierza Malewicza i testów psychoanalitycznych Rorschacha – tłumaczył dr Łojewski.
Dr Błażej Łojewski uważa, że jego prace najlepiej ogląda się w izolacji, w zamkniętej przestrzeni, ponieważ jeśli jest więcej osób dochodzi do różnego rodzaju zakłóceń: ktoś nam przeszkadza, w tym, co my widzimy, albo chce, żebyśmy widzieli to, co on widzi.
Muzyka według dr Łojewskiego ma prowokować odbiorcę do aktywnego odbioru, co znalazło dobre odzwierciedlenie we współpracy z wiolonczelistką Lilianną Zofią Wośko, w wykonaniu której została zaprezentowana muzyka klasyczna i awangarda stając się dla wszystkich niezwykłym muzycznym doświadczeniem.
Wyeksponowane w Dwell Studio prace dr Łojewskiego skłoniły odbiorcę do refleksji nad tym, co naprawdę widzimy i słyszymy. Na aukcji zostały również wystawione inne obrazy dr Błażeja Łojewskiego. Dochód z ich sprzedaży też został przeznaczony dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, które zawsze potrzebuje pomocy. Każdy może złożyć donację, w każdej chwili, na stronie: www.laskiedu.pl.
Doktor Błażej Łojewski jest lekarzem, naukowcem, miłośnikiem sztuki i twórcą „psychizmu”, interesującej koncepcji sztuki, w której widz staje się twórcą i wykonawcą.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
redakcja@zwiazkowy.com