Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 17 kwietnia 2025 16:10
Reklama KD Market

Legion Młodych Polek prezentuje  debiutantki  Balu Amarantowego 2025

Tegoroczny jubileuszowy, bo już 85., Bal Amarantowy odbędzie się 1 marca, jak w poprzednich latach tradycyjnie  w przepięknej sali bankietowej hotelu Hilton w Downtown Chicago.  Legion Młodych Polek serdecznie zaprasza Państwa do uczestnictwa w tym niepowtarzalnym wydarzeniu, w którym zaprezentują się Wam tegoroczne debiutantki: Karolina Bielaczyc, Megan Carlson, Emilia Faber, Olivia Gebarowski, Olympia Pindiur Harris, Kaia Karkut, Pola Kozikowski, Olivia Strozak, Daria Szymelfenig, Jasmine Smith Vincent.  Bilety można zakupić na stronie internetowej Legionu: www.lypw.org/tickets
Reklama
Legion Młodych Polek prezentuje  debiutantki  Balu Amarantowego 2025

Autor: Bożena Voytko

Pierwszy Bal Amarantowy odbył się 6 lutego 1940 roku, a jego celem było zebranie funduszy na pomoc rodakom w ogarniętej wojną Polsce. Impreza ta cieszyła się tak dużym powodzeniem wśród ówczesnej Polonii, że członkinie Legionu Młodych Polek zdecydowały kontynuować bal przez następne lata. Pięć lat później jako punkt kulminacyjny balu dodano „Prezentację Debiutantek”, co sprawiło, że bal zyskał miano jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w środowisku polonijnym w Chicago. Do dzisiaj Bal Amarantowy nie tylko należy do najbardziej eleganckich polonijnych imprez kulturalnych, ale także jest największym corocznym przedsięwzięciem filantropijnym Legionu Młodych Polek. Dzięki funduszom zebranym podczas balu, Legion może kontynuować pracę charytatywną rozpoczetą przez swoje poprzedniczki 85 lat temu.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Debiutantki prezentowane na balu to młode dziewczęta, które chciałyby kultywować tradycje Legionu i udzielać się w pracy charytatywnej. Jednym z głównych zadań początkującej debiutantki jest wykazanie się swoimi umiejętnościami i ubieganie się o donacje, które później będą przeznaczone na pomoc innym. 

Podczas balu dziewczęta  w białych sukniach, z kwiatową koroną na głowie i bukietem róż na ręku, wprowadzane są przez swoich ojców na środek sali, aby złożyć jedyny w swoim rodzaju ukłon w stronę wszystkich gości balu i w ten sposób podziękować za okazane im wsparcie. Oprócz ojców, debiutantkom towarzyszą także ich partnerzy oraz dziewczęta w czerwonych sukniach, czyli debiutantki z lat poprzednich. Do pięknej muzyki na żywo, wszyscy razem wykonują walca, którego choreografia została ułożona specjalnie na Bal Amarantowy.

Tradycją balu jest także sprzedaż czerwonych róż podczas tzw. „Rose Appeal”. Panowie mogą zakupić różę od każdej debiutantki i obdarować nią swoją partnerkę.

„Prezentacja Debiutantek“ jest głównym punktem balu, a jej uwieńczeniem jest nagrodzenie debiutantki, która zebrała najwięcej funduszy na poczet Legionu. Otrzymuje ona tytuł „Królowej Balu” oraz stypendium na studia ufundowane przez organizację.

Jest jeszcze mazur – taniec wykonywany przed północą przez byłe debiutantki, ubrane w czerwone suknie balowe i ich partnerów w czarnych, eleganckich frakach. Taniec bardzo żywy, widowiskowy, z układami tanecznymi, które można obejrzeć tylko na tym balu.

Bal Amarantowy to magiczna i niezapomniana noc, nie tylko dla debiutantek i ich rodzin. To także wspaniały czas dla gości, którzy w pięknym otoczeniu, w  historycznej sali bankietowej hotelu Hilton i delikatnym zapachu wszechobecnych czerwonych róż mogą poczuć się wyjątkowo, smakując wykwintne dania i desery, ciesząc swoje ucho przyjemnymi dźwiękami  muzyki i spędzając swój czas w eleganckim towarzystwie. 

Tegoroczną Przewodniczącą Balu jest Gabriela Wojdyła, która pełni także funkcję wiceprezeski Legionu i przy pomocy całego zastępu legionistek zajmuje się organizacją balu. Mistrzynią Ceremonii jest Lucie Bucki, znana ze swojej działalności wolontariackiej na rzecz Legionu, harcerstwa polskiego, Muzeum Polskiego i innych.

Od wielu lat za szczegółowo dopracowaną choreografią tańców wykonywanych podczas balu zajmuje się Richard Owsiany, obecny prezes Muzeum Polskiego w Ameryce.

Znana i lubiana orkiestra Antoniego Kawalkowskiego ponownie porwie nas do tańca w rytmach walca, tanga, a nawet czardasza.

Obecną prezeską Legionu Młodych Kobiet jest Aleksandra Gołota, która czuwa nad całością tej organizacji.

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa w nadchodzącym Balu Amarantowym. Obiecujemy wieczór pełen niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy.

Bilety do zakupienia na stronie internetowej Legionu Młodych Polek: www.lywp.org/tickets do 16 lutego br. Po tym terminie cena biletu wzrasta o $25.00. Ostateczny termin zakupu biletów to 23 luty. 

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu debiutantki Balu Amarantowego 2025. Dziewczyny piękne, zdolne, z marzeniami na przyszłość i dumne ze swoich polskich korzeni. Poprzez zakup biletów i uczestnictwo w balu możecie Państwo pokazać swoje wsparcie wybranej debiutantce. 

Zapraszamy!

Legion Młodych Polek

 


Daria Szymelfenig jest wzorową i pracowitą uczennicą klasy czwartej w Niles West High School w Niles. Uczęszcza do klas o profilu akademickim z rozszerzonym językiem angielskim oraz przedmiotami ścisłymi. Od wczesnych lat szkolnych związana jest ze sportem – przez siedem lat rozwijała swoje umiejętności gry w siatkówkę w klubie MOD. Zdobyte tam umiejętności umożliwiły Darii awans do Varsity, szkolnej drużyny siatkówki, w której gra od czterech lat i odnosi niemałe sukcesy. Drugim sportem Darii jest pływanie, które trenowała w klubie pływackim Swift w Skokie. Oprócz sportu, pasją Darii jest taniec. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w Teatrze Pieśni i Tańca Wici, a następnie kontynuowała na Warsztatach Teatralnych Agaty Paleczny. W tym samym czasie rozpoczęła również naukę gry na pianinie. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, wolontariat oraz jest członkinią Polskiego Klubu w swojej szkole.
Daria marzy o karierze asystenta lekarza, ze specjalizacją w psychologii dziecięcej oraz pediatrii. W wyborze swojej kariery kieruje się pasją do pracy z dziećmi oraz chęcią niesienia pomocy innym. Jest dumna, że jest wychowana w polskim domu, w którym pielęgnowany jest język polski, polskie zwyczaje i tradycje. Uczęszczała do Polskiej Szkoły im. Marie Skłodowskiej-Curie, gdzie uczyła się języka polskiego, geografii i historii. Tam właśnie po raz pierwszy Daria usłyszała o Legionie Młodych Polek. Zafascynowana działalnością Legionu postanowiła, że w przyszłości zostanie jego debiutantką. I marzenie się spełniło. Daria jest ogromnie podekscytowana i zaszczycona, że na tegorocznym Balu Amarantowym wystąpi w roli wymarzonej debiutantki.

Emilia Faber jest wzorową i wyróżniającą się w nauce uczennicą czwartej klasy liceum Loyola Academy High School w Wilmette. Dzięki sumienności i determinacji uczęszcza do wszystkich klas o zaawansowanym oraz uniwersyteckim poziomie nauki. Emilia zaangażowana jest w działalność kilku klubów szkolnych, takich jak Women Leaders of LA Club, Arrupe Community Service Program oraz Klub Polski, którego jest wiceprezesem.
Ulubionym sportem Emilii jest piłka nożna, którą trenuje od czterech lat w szkolnej drużynie. Poza szkołą, jest stażystką w Chicago Children’s Museum w Pritzker Playplace, gdzie jako asystent pracuje nad badaniami behawioralnymi u małych dzieci. W przyszłości planuje studiować medycynę i zostać lekarzem anestezjologiem.
Emilia jest absolwentką Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe, którą ukończyła w 2024 roku z honorowym wyróżnieniem – „Najlepsi z najlepszych”. To dzięki nauce w polskiej szkole dobrze poznała język polski, polską historię i kulturę oraz nawiązała wspaniałe przyjaźnie.
W czasie wolnym uwielbia czytać książki, grać na pianinie, piec, gotować i chodzić na spacery. Jest bardzo dumna ze swoich polskich korzeni. W jej rodzinie kultywuje się zwyczaje i tradycje polskie, a na co dzień posługuje się językiem polskim. Emilia jest zafascynowana charytatywną działalnością organizacji Legionu Młodych Polek, a udział w Balu Amarantowym jest dla niej ogromnym zaszczytem. W swojej rodzinie jest pierwszą debiutantką, ale ma wielką nadzieję, że jej młodsza siostra Emma za kilka lat pójdzie w jej ślady i rozpocznie także przygodę z Legionem Młodych Polek.

Jasmine Smith-Vincent jest uczennicą trzeciej klasy liceum Glenbrook South High School. Jasmine jest głęboko zafascynowana informatyką, której tajniki wiedzy ciągle zgłębia, aby w przyszłości móc związać swoją karierę zawodową ściśle z informatyką. Uważa, że technologia zdefiniuje naszą przyszłość i dlatego też entuzjastycznie jest nastawiona do globalnego potencjału technologii w zmianie naszego świata. Aby rozpocząć swoją przygodę w tej dziedzinie, Jasmine obecnie uczęszcza na kursy projektowania grafiki cyfrowej i programowania komputerowego.
Poza nauką uprawia sport. Lubi nie tylko jeździć na rolkach, ale jest też aspirującą członkinią drużyny siatkówki w grupie juniorów w swojej szkole. Należy również do szkolnego klubu teatralnego i bierze udział we wszystkich szkolnych przedstawieniach teatralnych. Jest także bardzo zadowolona ze swoich umiejętności kulinarnych, gdyż ostatnio miała okazję przygotować wypieki dla pracowników szkoły. Chociaż nie uczęszczała do polskiej szkoły, to jest dumna ze swojego polskiego pochodzenia. Babcia Jasmine w przeszłości była także debiutantką i chociaż nie jest już obecna wśród nas, to Jasmine jest zaszczycona, że ​​może pójść w jej ślady i w ten sposób uczcić babci pamięć. Ma nadzieję, że udział w Balu Amarantowym będzie niezapomnianym przeżyciem dla niej i całej jej rodziny. Uważa, że dołączenie do Legionu Młodych Polek będzie nie tylko sposobem na lepsze odkrywanie i poznanie polskich korzeni, ale stanie się także okazją do nabrania pewności siebie i pełnego uczestnictwa w życiu społeczności polskiej.

Kaia Karkut to 16-letnia uczennica drugiej klasy licealnej w Lane Tech College Prep w Chicago. Jest wzorową uczennicą, która osiąga bardzo dobre wyniki w przedmiotach o zaawansowanym poziomie. Od dziesięciu lat uczęszcza do Polskiej Szkoły im. św. Ferdynanda, gdzie uczy się języka polskiego, geografii oraz historii. W przyszłości Kaia planuje kontynuować naukę na kierunku medycznym. Oprócz osiągnięć w nauce, największą pasją Kaii jest taniec, któremu oddaje się z pasją od 12 lat, tańcząc w Teatrze Pieśni i Tańca Wici. Jako tancerka zespołu Wici ma możliwość podróżowania i występowania na scenach teatrów na całym świecie. Ostatnio odwiedziła Włochy i Hiszpanię, co bardzo wpłynęło na jej zamiłowanie do podróży. Taniec w Teatrze Pieśni i Tańca Wici zainspirował ją do dalszego zaangażowania się na rzecz społeczności polskiej, co skłoniło ją do wstąpienia do Harcerstwa Polskiego oraz Polskiego Klubu działającego w Lane Tech. Kaia jest bardzo dumna ze swoich polskich korzeni oraz wychowania w polskiej rodzinie, która kultywuje polskie tradycje, zwyczaje i umiejętność mówienia w języku polskim. Jest to przywilej, który chciałaby w przyszłości przekazać swoim dzieciom. Kaia jest wdzięczna swoim rodzicom za okazane wsparcie w czasie zaangażowania jej w działalność polskiej społeczności, a szczególnie teraz, kiedy dołączyła do Legionu Młodych Polek, jako debiutantka Balu Amarantowego.

 

Karolina Bielaczyc jest uczennicą trzeciej klasy szkoły średniej im. Alan B. Shepard w Palos Heights, IL. Jest wzorową uczennicą, a jej ulubionymi przedmiotami są biznes i język hiszpański. W przyszłości chciałaby studiować psychologię i pracować z dziećmi, które potrzebują wsparcia psychologicznego.
Ważną rolę w życiu Karoliny odgrywa aktywność fizyczna, dlatego uprawia ona lekkoatletykę oraz gra w drużynie tenisowej. Oprócz udziału w zajęciach sportowych, Karolina jest członkiem dwóch klubów szkolnych – Komitetu Uczniowskiego i Klubu biznesowego (DECA). Swoje zamiłowanie do tańca, Karolina rozwija w dwóch grupach tanecznych: Studio of Performing Arts JUMP, gdzie dwa razy do roku występuje z grupą na scenie oraz Shepherd Varsity Dance Group, gdzie oddaje się z pasją tańcu towarzyskiemu.
Swój wolny czas Karolina lubi spędzać na czytaniu książek oraz spotykaniu się z przyjaciółmi. Każdego roku wyjeżdża pod namioty ze swoją rodziną, a w przyszłości chciałaby dużo podróżować. Dzięki dobrej organizacji swojego czasu w pozaszkolnych zajęciach, Karolina pracuje dodatkowo na pół etatu, aby dzięki uzyskanym funduszom, mogła spełnić swoje marzenia o podróżach.
Jest niezmiernie podekscytowana i wdzięczna, że dostała szansę zostania tegoroczną debiutantką Balu Amarantowego. Udział w przygotowaniach do balu, pozwoli zdobyć jej wiedzę i nowe doświadczenia, które ma nadzieję wykorzystać w przyszłości.

Megan Carlson uczęszcza do Huntley High School w Huntley, gdzie jest uczennicą trzeciej klasy licealnej. Jest pilną uczennicą i ma wybitne osiągnięcia w zakresie matematyki, biznesu, dlatego stale utrzymuje się na liście Honor Roll. Od siedmiu lat uprawia cheerleading, a zdobyte w tej dziedzinie sportu umiejętności, przekazuje młodszym dzieciom angażując się w wolontariat jako młodszy trener. Swoim zaangażowaniem pragnie inspirować młodszych sportowców i jednocześnie dalej rozwijać swoje umiejętności lidera. Dzięki dobrej organizacji swojego czasu, Megan jest w stanie pogodzić obowiązki szkolne, naukę oraz pracę, którą sumiennie wykonuje w czasie wolnym od szkoły.
Jest bardzo dumna, że jest już trzecim pokoleniem debiutantek w rodzinie i nadal może kontynuować tą wieloletnią rodzinną tradycję. Podąża śladami swoich przodków – w przeszłości na balu zaprezentowana była babcia, ciocia, siedem kuzynek oraz dwie jej starsze siostry.
Megan z niecierpliwością czeka na udział w nadchodzącym Balu Amarantowym. Ma nadzieję, że jej debiut podczas balu będzie niezapomnianym wydarzeniem dla całej rodziny oraz przyjaciół, bo dla Megan udział w balu to nie tylko możliwość przeżycia magicznej nocy, czy osiągnięcia wyznaczonego sobie celu, ale przede wszystkim podkreślenie swojego polskiego pochodzenia oraz kontynuacja rodzinnego dziedzictwa.

Olivia Gebarowski to 15-letnia uczennica drugiej klasy Hinsdale Central High School w Hinsdale. W szkole uczęszcza na przedmioty o zaawansowanym oraz rozszerzonym poziomie i osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, z powodzeniem więc utrzymuje się na liście dziekana. Jest pasjonatką zdrowia fizycznego, należy do szkolnej drużyny biegów przełajowych oraz lekkoatletycznych. Ponadto jest członkinią klubu narciarskiego i snowboardowego, gdzie jeździ na snowboardzie ze swoimi przyjaciółmi. Jest oddaną miłośniczką zwierząt, poprzez zaangażowanie w Animal Care Club pomaga zwierzętom potrzebującym ogromnej troski i opieki. Olivia jest uzdolniona manualnie i ma duży talent do szycia. Sama zaprojektowała i uszyła przepiękną sukienkę wieczorową, w której z dumą wystąpiła na Balu Amarantowym w poprzednim roku. Po ukończeniu szkoły średniej chciałaby rozpocząć studia modowe, aby w przyszłości móc otworzyć swój własny sklep z sukienkami.
Olivia uczęszczała do trzech różnych polskich szkół, gdzie uczyła się języka polskiego i historii, a także uczęszczała na lekcje religii. W tym czasie nawiązała nowe przyjaźnie z rówieśnikami polskiego pochodzenia. Bardzo lubi polską kuchnię i jest dumna, że w jej rodzinie podtrzymywane są polskie tradycje, chociażby taka, że w domu rozmawia się w języku polskim. W zeszłym roku Olivia miała przyjemność, jako gość, po raz pierwszy uczestniczyć w Balu Amarantowym i od razu pokochała organizację Legionu Młodych Polek.
W tym roku jest debiutantką i z wielkim podekscytowaniem czeka na swój debiut!

Olivia Strozak jest 17-letnią uczennicą Liceum Saint Viator. Jej ulubione przedmioty związane są ściśle z naukami przyrodniczymi, a w szczególności Olivia interesuje się psychologią. W przyszłości chciałaby pracować jako psycholog-terapeuta dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami neurologicznymi. Olivia uważa, że pomoc innym i pozytywne nastawienie na świat, na ludzi, na przyszłość jest niezwykle ważne. Ma nadzieję, że będzie mogła studiować na University of Illinois Urbana-Champaign.
Oprócz tego, lubi angażować się w działalność charytatywną. W wolnych chwilach spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Olivia dorastała w polskim domu i tam nauczyła się mówić, czytać i pisać po polsku, poznając przy tym kulturę i zwyczaje swoich przodków. Odkąd pamięta zawsze w niedzielę uczestniczyła w polskiej mszy świętej i uczęszczała na lekcje religii w języku polskim. Uwielbia jeździć do Polski i odwiedzać swoją rodzinę.
Do świata Białej i Czerwonej gali została wprowadzona przez bliskich przyjaciół rodziny. Pierwszy raz miała okazję wziąć udział w balu w poprzednim roku i była zachwycona Legionem Młodych Polek – prężnie działającej organizacji w środowisku polonijnym.
Na tegorocznym Balu Amarantowym Olivia zostanie przedstawiona jako debiutantka. Jest to dla niej niesamowita nauka i wspaniałe doświadczenie, które pragnie, aby na stałe wpisało się w rodzinną tradycję na wiele pokoleń.

Olympia Nicole Harris urodziła się w Chicago i wychowała w rodzinie, gdzie kultywuje się kulturę, tradycje i zwyczaje polskie.
Po ukończeniu szkoły średniej podjęła studia na Uniwersytecie Loyola w Chicago. Obecnie jest studentką drugiego roku na kierunku Bioinformatyki oraz Muzyki Instrumentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem gry na skrzypcach. Olympia jest częścią orkiestry smyczkowej w Loyola, jak również jest organizatorem wieczorów – „Otwarty mikrofon”.
Jej pasją jest sport, posiada własne rękawice bokserskie, aby wraz z przyjaciółmi ćwiczyć sztuki walki na uniwersyteckiej siłowni.
Niedawno Olympia została członkinią Legionu Młodych Polek. Jest dumna ze swoich polskich korzeni i jest bardzo podekscytowana możliwością bycia częścią tej polskiej organizacji, w której ma możliwość poznania historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego.
Marzeniem jej jest wspieranie środowiska polskiego i aktywne uczestniczenie w środowiskach polonijnych. Zaprezentowanie się na Balu Amarantowym jako tegoroczna debiutantka jest dla Olympii prawdziwym zaszczytem i ogromnym wyróżnieniem.

Pola Kozikowski jest uczennicą liceum Walter Payton College High School. Jej niebywała ciekawość świata i chęć poznawania nowych rzeczy sprawiła, że Pola aktywnie działa w wielu klubach i organizacjach, takich jak: National Honor Society, La Société Honoraire de Français, Walter Payton HS Polish, Future Problem Solver, Girls Who Code. W dziedzinie sportu jej faworytami stały się cheerleading i golf, dlatego właśnie tym dyscyplinom Pola poświęca większość swojego czasu. Pola interesuje się także tańcem. Przez siedem lat była tancerką w Lajkoniku i przez kolejne trzy, tańczyła w Polonia Ensemble. Jest byłą uczennicą Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago. Zamiłowanie Poli do języka polskiego zaowocowało dwukrotną nagrodą w konkursie dla dzieci i młodzieży żyjących poza granicami Polski – „Być Polakiem”. Dążeniem Poli jest zachęcanie Polonii w zaangażowanie w politykę lokalną. Ona sama w przeszłości była kilka razy sędzią wyborczym, a obecnie jest członkiem Polish American Congress i Polish American Police Association.
Kolejną pasją Poli jest budownictwo i projektowanie wnętrz. To nietuzinkowe zainteresowanie skłoniło ją, aby zostać członkiem Polish American Construction and Builders Association.
W przyszłości Pola ma nadzieję brać udział w rozwiązywaniu problemów bezdomnych w miejscu, w którym mieszka – w zachodniej części Chicago. Dlatego już teraz udziela się jako wolontariuszka w organizacjach niosących pomoc osobom potrzebującym. Funkcja Chief w U.S. Customs and Border Protection czterdziestoosobowej grupy jest kolejnym krokiem do spełnienia jej marzenia, by w przyszłości móc pracować w FBI.
Pola jest dumna, że jest tegoroczną debiutantką i ma możliwość wykorzystania swoich talentów, a także odkrycia i rozwinięcia w sobie nowych.


Lucie Bucki – mistrzyni ceremonii 85. Balu Amarantowego

Po trudnych przeżyciach wojennych w Polsce i w różnych obozach w Niemczech, w bardzo wczesnym dzieciństwie, znalazła się w Chicago wraz ze swymi adopcyjnymi rodzicami w gronie powojennych emigrantów z kategorii „Osoby Wysiedlone”. Od samego początku żyła życiem ówczesnej Polonii, uczęszczając do polskich szkół parafialnych św. Heleny i św. Jadwigi. W instytucjach szkolnych prowadzonych przez siostry nazaretanki ukończyła liceum dla dziewcząt , a następnie wyższe studia pielęgniarskie. Tytuł Bachelor of Science otrzymała z Uniwersytetu św. Franciszka w Joliet.

Jako pielegniarka pracę zawodową rozpoczynała w Stanowym Instytucie Psychiatrycznym Illinois. Podczas służby wojskowej męża w stanie Georgia pracowała dla Kliniki Psychiatrycznej Cleckley, znajdującej się przy tamtejszym Uniwersytecie Stanowym. Po powrocie do Chicago już jako mama trójki dzieci: Ewy, Piotra i śp. Pawła, dalej wykonywała swój zawód starając się jak najlepiej pogodzić pracę z życiem rodzinnym. Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie nefrologii jako kliniczny expert dializy otrzewnej, które zdobyła pracując między innymi w krajowej korporacji klinik Da Vita.

Wychowanie w polskim harcerstwie w Chicago, jakie zdobyła w młodym wieku było zawsze ważnym elementem w jej życiu, bo właśnie to wychowanie przysposobiło ją do służby na rzecz innych. Jako harcmistrzyni w Światowym ZHP pełniła jedną kadencję jako przewodnicząca Okręgu USA, a potem trzy kadencje jako komendantka Chorągwi Harcerek w USA.
W czasach swej młodości dużo słyszała o Legionie Młodych Polek, ale dopiero w roku 1980 jej przyjaciółka z harcerstwa namówiła ją do zapisania się do tej organizacji. Trzy lata później jej córka Ewa została pierwszą debiutantką w rodzinie, co zapoczątkowało rodzinną tradycję, kontynuowaną przez wnuczkę Anusię, która debiutowała na Balu Amarantowym w 2007 roku.

Od tego czasu Lucie jest aktywną członkinią Legionu. Przez lata przynależności do tej organizacji pełniła różne funkcje w Zarządzie, od sekretarki po prezeskę, a także służyła jako przewodnicząca Balu Amarantowego oraz innych wydarzeń organizowanych przez Legion.

Decyzją członkiń Legionu trzy lata temu została wpisana do nowo utworzonego grona zasłużonych Legendarnych Legionistek. W roku 2019 w czasie Bankietu Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej Illinois otrzymała nagrodę za pracę społeczną.
W czasie obecnym Lucie jest wolontariuszką i przewodniczką w Muzeum Polskim w Ameryce, wolontariuszką w bezpłatnej klinice medycznej w okolicy Portage Park. Dwa razy brała udział w misjach medycznych w Gwatemali.
Jest szczęśliwą babcią trojga wnuków. Od niedawna uważa możliwość daru bycia prababcią jako dodatkowe błogosławieństwo w życiu.

 

Zdjęcia: Bożena Voytko

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama