Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA szacuje, że pogoda, a ściślej śnieg, deszcz, marznący deszcz (black ice), silne wiatry i inne niekorzystne warunki pogodowo-drogowe są przyczyną prawie 500 wypadków ze skutkiem śmiertelnym z udziałem ciężarówek w Stanach Zjednoczonych rocznie.
Czy można temu zapobiec? Tak rozpowszechniona dziś najnowsza technologia, a w szczególności aplikacje na urządzenia mobilne sprawiły, że obecnie trudno, aby gwałtowne zmiany pogodowe kogoś zaskoczyły. Jeżeli jednak pokonujesz kilkaset mil jednorazowo i podróżujesz po wielu regionach w ciągu jednego dnia, to taka niemiła niespodzianka może zaskoczyć.
Wiele firm transportowych, których ciężarówki przemieszczają się po całych Stanach Zjednoczonych, wzięło sprawy w swoje ręce i stworzyło komórki, które systematycznie monitorują pogodę na trasach przewozów towarów i informują kierowców o niebezpieczeństwie.
Niektórzy przewoźnicy dodali niestandardowe systemy alertów pogodowych, które są przekazywane za pośrednictwem dedykowanego kanału informacyjnego z funkcją czytania na głos, aby zapobiec rozproszeniu uwagi kierowcy.
Firmy korzystają z różnych źródeł informacji, takich jak The Weather Channel, serwisy meteorologiczne i media społecznościowe, aby na bieżąco śledzić sytuację pogodową w 48 stanach, przez które przejeżdżają ich ciężarówki.
Ponieważ pojazd jest widoczny na mapie (dzięki GPS) cały czas, gdy kierowca wjeżdża w strefę z niebezpiecznymi warunkami, dyspozytor może wysłać alert z zaleceniami takimi jak ograniczenie prędkości czy zmiana trasy. Alert pojawia się na ekranie urządzenia mobilnego i wymaga potwierdzenia, co daje pewność, że informacja dotarła do adresata.
W skrajnych przypadkach, gdy sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna, firma może nawet zdalnie uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę, zastępując informacje o dostarczeniu ładunku komunikatem o niebezpieczeństwie.
Firmy transportowe nie powinny ograniczać się tylko do wymiany informacji z kierowcami, ale również zadbać o komunikację z klientami, informując ich o ewentualnych opóźnieniach spowodowanych złą pogodą.
Inwestycje w technologię oraz proaktywne podejście do bezpieczeństwa przynosi wymierne rezultaty. Dzięki monitorowaniu pogody i efektywnej komunikacji z kierowcami można zredukować liczbę wypadków i poprawić jakość usług, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo swoich pracowników, jak i powierzonych ładunków.
Dla naszych czytelników w osobówkach, którzy wybierają się w dłuższą podróż, np. na Florydę czy nawet do Kalifornii, przewertowaliśmy internet i znaleźliśmy dwie wiarygodne, bezpłatne i dobrze ocenione aplikacje drogowo-pogodowe.
Pierwsza z nich to WAZE. Jest to aplikacja nawigacyjna, która wykrywa zagrożenia na drodze, korki, warunki drogowe i inne alerty. Kolejną świetną aplikacją, która pomaga w bezpiecznym podróżowaniu samochodem jest Google Maps. Ten app wysyła w realnym czasie info o ruchu drogowym, stanie dróg oraz powiadomienia o wypadkach i zagrożeniach, które można napotkać.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks & TransLab.
We put Truckers first.