Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, i 10-procentowe na towary z Chin. Kanada i Meksyk już obiecały wprowadzenie ceł odwetowych. American Trucking Association, ATA ostrzega, że wojna handlowa może zaszkodzić handlowi międzynarodowemu, a co za tym idzie cenom sprzętu i ogólnemu ruchowi towarów.
„W miarę jak branża transportu ciężarowego zaczęła podnosić się po kilkuletniej recesji, charakteryzującej się małą ilością przewozów, niskimi stawkami i rosnącymi kosztami operacyjnymi, obawiamy się, że taryfy mogą zmniejszyć ilość przewozów i zwiększyć koszty dla przewoźników, dokładnie w momencie gdy branża zaczyna się odradzać” – powiedział Chris Spear, prezes i dyrektor generalny ATA. „25-procentowa taryfa nałożona na Meksyk może zainicjować wzrosty cen nowych ciągników, nawet o 35 tysięcy dolarów. Jest to zbyt kosztowne dla wielu małych firm transportowych, a dla większych przewoźników oznaczałoby wzrosty rocznych kosztów operacyjnych o dziesiątki milionów dolarów”.
Prezydent Trump zagroził również jeszcze surowszymi podatkami na import, jeśli którykolwiek z wymienionych krajów wprowadzi taryfy odwetowe.
Wiele grup przemysłowych potępiło rozwijającą się na horyzoncie wojnę handlową. Takie organizacje jak Canadian Trucking Alliance czy Motor & Equipment Manufacturers Association wzywają do natychmiastowego zakończenia narastającego konfliktu handlowego.
„To wymknęło się spod kontroli” – stwierdził Stephen Laskowski, prezes CTA. „Prawda jest taka, że cła są nieuzasadnione i nieproporcjonalne do problemu. To tak, jakbyśmy używali młota kowalskiego do rozłupywania orzecha”.
Przedstawiciele M&EMA twierdzą, że wprowadzenie taryf może mieć poważne konsekwencje dla amerykańskiego przemysłu dostawców pojazdów, stwarzając realne zagrożenie dla amerykańskich miejsc pracy, zwiększając koszty dla konsumentów i ryzykując zachwianie wysoce zintegrowanych północnoamerykańskich łańcuchów dostaw, które są kluczowe dla konkurencyjności USA.
„Ciężarówki przewożą 85 proc. towarów przekraczających naszą południową granicę i 67 proc. towarów przekraczających naszą północną granicę, wspierając setki tysięcy miejsc pracy w transporcie, tylko w USA” – powiedział Spear z ATA. „Zdecydowanie popieramy politykę, która zabezpieczy nasze granice i ochroni legalny handel, ale zdajemy sobie sprawę z niezamierzonych konsekwencji, jakie znaczne taryfy celne mogą mieć w dłuższej perspektywie, w tym wyższych kosztów dla konsumentów. W tym przypadku szerokiej gamy towarów przekraczających granicę na pokładach ciężarówek, w tym żywności, samochodów, telewizorów, komputerów, mebli i innych kluczowych produktów”.
Z ostatniej chwili: Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum zamieściła w mediach społecznościowych wpis informujący, że Meksyk natychmiast wzmocni swoją północną granicę, wysyłając 10 tys. członków Gwardii Narodowej w celu zwalczania przemytu narkotyków z Meksyku do USA, w szczególności fentanylu. Prezydent Trump oświadczył, że w związku z tym cła zostaną wstrzymane na okres 30 dni.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks & TransLab.
We put Truckers first.