Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 13:14
Reklama KD Market

Niepełnosprawny za kierownicą ciężarówki

Do podzielenia się dzisiejszymi informacjami zainspirował nas artykuł, który ukazał się w ostatni numerze CCJ Magazine pod tytułem „Rare program helps wheelchair users get a CDL”. W wolnym tłumaczeniu to „Niezwykły program, który pozwala osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich zdobyć zawodowe prawo jazdy CDL”.
Reklama
Niepełnosprawny za kierownicą ciężarówki

Autor: Adobe Stock

Jak pokazuje historia Douga Teala, pasja do prowadzenia ciężarówki może być niezwykle silna, nawet w obliczu poważnych ograniczeń fizycznych. Choć zdobycie prawa jazdy CDL dla osób na wózkach inwalidzkich wiąże się z wieloma wyzwaniami, to nie jest niemożliwe. Proces ten, choć wymagający, jest do osiągnięcia dzięki specjalnym programom szkoleniowym i dostosowaniem technicznym pojazdów. Przykładem takiego programu jest kurs oferowany przez Wallace State Community College w Hanceville w Alabamie, który jest jednym z nielicznych w kraju skierowanym do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Jedną z różnic pomiędzy tradycyjną szkołą nauki jazdy a taką, która jest dostosowana do szkolenia osób niepełnosprawnych, jest specjalistyczny sprzęt. Ciężarówki muszą być wyposażone w podnośniki, które umożliwiają wjazd i wyjazd z kabiny, i dodatkowo w ręczne sterowniki zamontowane na kierownicy, które zastępują pedały gazu i hamulca. To dodatkowe koszty, z którymi większość szkół nie chce się mierzyć.

Choć nie jest to standardowy wymóg dla kandydatów na CDL, to osoby niepełnosprawne muszą wykazać się umiejętnością odczepiania i ponownego doczepiania przyczepy do ciągnika, a to jest częścią oceny SPE.

SPE, czyli Skill Performance Evaluation to test, którym nie są objęci w pełni zdrowi przyszli kierowcy komercyjni, a tylko osoby z niepełnosprawnością fizyczną, taką jak brak kończyn lub częściowy paraliż. Muszą one udowodnić, że pomimo niepełnosprawności mogą bezpiecznie prowadzić pojazd komercyjny. Proces ten jest złożony, a kolejnym etapem – testem jest jazda na drodze, podczas której kandydat musi wykazać się pełną kontrolą nad pojazdem.

Od lat jedną z największych bolączek branży transportowej jest brak kierowców. Stale poszukiwani są nowi kandydaci, a osoby niepełnosprawne mogą śmiało wypełnić tą lukę. Wielu przewoźników jest otwartych na zatrudnienie kierowców z niepełnosprawnościami, pod warunkiem, że spełniają oni wszystkie kryteria bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że historia Douga Teala, bohatera wspomnianego artykułu, zainspiruje niektórych z naszych czytelników. Jest on przykładem osoby, która pomimo paraliżu nie poddała się i kontynuowała swoje marzenie o wykonywaniu zawodu, który pozwala na niezależność, czyli o byciu kierowcą ciężarówki.

Po wypadku, który przykuł go do wózka inwalidzkiego, Teal znalazł w Wallace State szansę na powrót do wymarzonego zawodu, za kierownicę. Dzięki specjalistycznemu szkoleniu i determinacji udało mu się odzyskać tak upragnioną niezależność i ponownie odnaleźć się w zawodzie, który kocha.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks & TransLab. 
We put Truckers first.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama