Sędzia powiatu Kane David Kliment 9 stycznia uznał 54-letniego Ronalda Lye z Aurory za winnego zarzucanych mu czynów. Mężczyzna odpowiadał na 13 zaostrzonych zarzutów wykorzystania seksualnego, 19 zarzutów posiadania pornografii dziecięcej i 13 zarzutów produkcji pornografii dziecięcej, co w Illinois jest najbardziej surowo karanym przestępstwem (Class X felony).
Według prokuratury, od kwietnia do maja 2020 r. Lye odbierał 13-letnie dziecko z jego domu i przywoził do siebie, gdzie dopuszczał się z nim aktów seksualnych i nagrywał je.
Według zeznań podczas procesu, Lye poznał dziecko na gejowskiej aplikacji randkowej Grindr. Podczas spotkań miał podawać mu piwo i margaritę, i przebierać je w kostiumy. Przy jednej okazji odwołał się do programu reality show „To Catch a Predator”, w którym ukryte kamery namierzają przestępców seksualnych.
„Dlaczego mam wrażenie, że będę w 'To Catch A Predator'?” – napisał Lye w jednej wiadomości do nastolatka.
Policja wpadła na trop mężczyzny, gdy pewnej nocy matka dziecka odkryła około 11 pm, że wymknęło się ono z domu. Gdy wróciło, rodzice sprawdzili jego telefon.
Asystent prokuratora stanowego powiatu Kane Lori Schmidt wyraziła uznanie dla nastoletniej ofiary za odwagę podczas składania zeznań.
„Ofiara miała zaledwie 13 lat w momencie popełnienia tych przestępstw. Pomimo tego, że w czasie procesu była jeszcze dzieckiem, zeznawała na otwartej sali sądowej z niezwykłą odwagą, opisując szczegóły wykorzystywania, stojąc twarzą w twarz z osobą, która skradła jej niewinność”.
Lye ma przeszłość kryminalną. Według dokumentacji sądowej, w 1999 r. i 1998 r. był oskarżony o podszywanie się pod funkcjonariusza policji. W 1999 roku był również oskarżony o nielegalne zatrzymanie kogoś, nielegalne użycie niebieskich policyjnych świateł i przemoc z użyciem broni. Przyznał się do winy w sprawie podszywania się pod funkcjonariusza policji i używanie niebieskich świateł.
Ronald Lye ma usłyszeć wyrok 28 lutego. Grozi mu co najmniej 81 lat więzienia.
(jm)