Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 6 stycznia 2025 15:44

Jak rozwijać cierpliwość i samokontrolę poprzez gry online?

Wiemy doskonale, że ludzki mózg jest leniwy — woli zużywać jak najmniej energii, dlatego znajduje różne sposoby na odkładanie spraw na później. Ale co by było, gdybyśmy mogli wykorzystać technikę grywalizacji (opierając się na przykład o ofertę, jaką zapewni nam w Fontan Kasyno rejestracja) do poprawy samokontroli?

Dzięki zdolności do samokontroli możliwa jest walka ze zgubnym nawykiem zwlekania. Samokontrola to ludzka zdolność, która pomaga kontrolować impulsy naszego charakteru. Pomaga nam stawić czoła normalnym problemom i niepowodzeniom życia ze spokojem i pogodą ducha, co znaczy, że zachęca nas do kultywowania cierpliwości i rozwijania ustalonych relacji międzyludzkich z wielkim zrozumieniem. Dlatego wykorzystanie strategii opartej o gry wideo w celu samokontroli może być bardzo potężną bronią przeciwko prokrastynacji. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Prokrastynacja, czyli wyzwalanie niepożądanych zachowań

Ludzie muszą nauczyć się przezwyciężać prokrastynację dzięki dobrze określonym czynnikom wyzwalającym. Wyzwalaczem jest dowolny bodziec w otoczeniu, który sprawia, że myślimy o powiązanej koncepcji lub idei — każdy widok, dźwięk lub zapach, który sprawia, że chcemy coś zrobić. Otrzymanie powiadomienia z banku na smartfonie jest impulsem do uzyskania dostępu do konta.

Wyraźnym przykładem problemu odwlekania, czyli braku samokontroli, mogą być pacjenci cierpiący na cukrzycę. Osoby te muszą stale monitorować swój indeks glikemiczny. Ponieważ jednak jest to rutynowe i często żmudne zadanie, pacjenci zapominają lub ignorują potrzebę wykonywania tej samoobsługi. Przyjmują postawę „zostawiam to na później” i w końcu zapominają. Konsekwencje braku samokontroli mogą skończyć się dla nich między innymi:

  • chorobami serca, 

  • ślepotą, 

  • niewydolnością nerek,

  • amputacją kończyny.

Naukowcy w oparciu o liczne badania doszli do wniosku, że wykorzystanie strategii opartej o gry wideo do nauki samokontroli generuje znaczny efekt pozytywny. Używając powyższego przykładu, może to oznaczać znacznie uważniejsze monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Czyli dyscyplina ludzi, z której wynika dbanie o własne zdrowie poprzez zwiększenie samokontroli, dzięki grom wideo, naprawdę działa! 

Gry wideo jako nauka samokontroli — świetna zachęta do działania

Możemy zatem stwierdzić, że w prawie każdym przypadku z powodzeniem można wykorzystać strategie oparte o gry wideo na rzecz samokontroli, dzięki czemu ludzie zaczną mieć właściwe nawyki i opierać się prokrastynacji. Oto kilka przykładów, które mogą okazać się przydatne także w Twoim przypadku:

Ulepszenie pamięci

Duża część populacji nadal nie docenia siły, jaką gry mają w ćwiczeniu pamięci. Niezależnie od tego, czy chodzi o gry walki, czy gry karciane lub hazardowe, gdy myślisz o strategii wygranej, aktywuje się kilka procesów poznawczych w mózgu, w tym jedna z najważniejszych funkcji tego organu, czyli pamięć.

Grając w grę wideo, musisz zapamiętywać wiele informacji, aby doprowadzić do wygranej. Należy pamiętać o zasadach, takich jak punktacja kart, pozycja danej karty w talii i wielu innych szczegół. Nieświadomie zapamiętujesz ogromną ilość danych, co tworzy cuda z twoją pamięcią, a nawet może wpłynąć na prawdopodobieństwo wystąpienia demencji w starszym wieku. Im trudniejsza wersja gry, w którą grasz, tym bardziej Twój mózg będzie musiał starać się nad zapamiętywaniem. 

Rozwijanie umiejętności analitycznych

Gry wideo wymagają więcej planowania, niż sami gracze zdają sobie sprawę. Aby wygrać mecz, musisz przeanalizować wszystkie opcje, aby strategicznie przenieść je na właściwe fundamenty. Aby odnieść sukces podczas przykładowej gry w karty, gracze jednocześnie analizują kolory, liczby, kombinacje, dostępne pola, losują opcje ze stosu i rozważają wiele innych aspektów gry. Pomaga to rozwijać procesy poznawcze w mózgu powiązane ze zdolnościami analitycznymi, które można później wykorzystać w różnych obszarach życia. 

Pomoc w tworzeniu strategii

Znaczenie dobrych zdolności strategicznych wykracza daleko poza świat gier. Musimy nauczyć się strategicznego podejścia do życia zawodowego, osobistego i prostych codziennych decyzji. Grając w pasjansa, musisz także opracować strategie w różnych scenariuszach, aby osiągnąć pożądany rezultat.

Podobnie jak w szachach, gra wideo wystawia Twój mózg na próbę. Nie tylko tworzysz nowe strategie, ale możesz także ulepszać rozwiązania, które wcześniej zawiodły. Daje to cenną podstawę do zastosowania tych samych umiejętności w innych aspektach codziennej rutyny. 

Nauka podejmowania decyzji

Kolejną interesującą korzyścią płynącą z gry wideo jest zachęcanie do szybkiego podejmowania decyzji. Nie da się wygrać meczu bez szybkiego podjęcia kluczowych decyzji, a jeden zły ruch może zablokować przyszłe szanse na zwycięstwo. Dlatego gracze muszą przez cały czas zwracać uwagę na nowe możliwości.

We współczesnym społeczeństwie, w którym nawet sztuczna inteligencja może za nas prowadzić rozgrywkę, możliwe jest delegowanie naszych decyzji jednym kliknięciem. Dlatego też gry wideo oferują ciekawą alternatywę dla rozwoju tego procesu, który jest tak niezbędny do życia.

Uwalnianie dopaminy i relaks

Do tej pory dużo rozmawialiśmy o długoterminowych korzyściach płynących z gier wideo, ale korzyści płynące z grania można również odczuć bardziej bezpośrednio. Wygrana uwalnia hormon zwany dopaminą, znany również jako hormon szczęścia i motywacji.

Stres jest jednym z głównych problemów współczesnego społeczeństwa, dlatego znalezienie sposobu na jego złagodzenie i relaks jest skomplikowane, jednak interesujące. W końcu gry wideo to jedne z niewielu rozwiązań, które zapewniają spokój, jednocześnie utrzymując umysł na odpowiednim poziomie aktywności.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama