Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:25
Reklama KD Market

Dr Małgorzata Radziszewski zaprasza do swoich gabinetów Dazzling Dentistry

Rozmawiamy z dr Małgorzatą Radziszewski, założycielką i  właścicielką gabinetów Dazzling Dentistry.  Ponownie witamy Panią Doktor na łamach naszej gazety i dzięki Pani ponownie uczymy się czegoś interesującego i ważnego dla naszego zdrowia.
Dr Małgorzata Radziszewski zaprasza do swoich gabinetów Dazzling Dentistry

 

– Witam serdecznie Drogich Państwa. Pragnę dziś przedstawić Państwu słowo ze słownika stomatologicznego, którego z pewnością nie słyszycie zbyt często w gabinecie. Mimo że moi pacjenci są już bardzo wyszkoleni w tym temacie i dobrze poznali ten koncept, to widzę, że na co dzień jest zbyt mała wiedza na ten temat. Tym słowem ze słownika stomatologicznego jest „okluzja”. 

Jest to cały czas aktualny temat i już nie raz Pani nam o tym mówiła, ale ciągle jest zapotrzebowanie na informacje. 

– Problemy z okluzją prowadzą do postępującej choroby okluzji. Okluzja w stomatologii oznacza odpowiednie ułożenie zębów szczęki górnej oraz zębów szczęce dolnej. Często myślimy o prostych zębach dlatego np. leczymy je ortodontycznie, gdy chodzi o dobre ułożenie i funkcjonowanie. Jednak jest coś jeszcze bardziej ważne niż proste zęby, a mianowicie to, jak te zęby stykają się razem. Czyli jak górne zęby uderzają w dolne. Te relacje to właśnie okluzja. Każdy ząb jest anatomicznie zbudowany, aby perfekcyjnie pasował do równoległego zęba dlatego proste zęby, to niekoniecznie znaczy zdrowy zgryz. Prosto ułożone zęby nadal mogą się ścierać, kruszyć, łamać i nawet można je stracić, jeśli nie pasują w zgryzie czyli w okluzji do przeciwnych zębów. Czyli, w podsumowaniu, górne zęby muszą pasować do dolnych, a dolne do górnych, aby okluzja była idealna. 

Wydaje się to dość proste. Czyli zęby trzeba po prostu tak ustawić żeby do siebie pasowały?

– Oczywiście. I tylko wydaje się to proste, ponieważ, aby je ustawić, trzeba często je odbudować. Czyli w jakiś sposób zmienić ich powierzchnię, aby do siebie pasowały. Często np. koncept okluzji kojarzy się z wyważaniem i balansowaniem kół w samochodzie. Wszystkie koła muszą być ułożone poprawnie, muszą być wybalansowanie, ale jeśli jedno nie ma dobrego ułożenia, znanego nam tu jako alignment, w relacji do innych to będą problemy. Również np. łyse opony trzeba wymienić na nowe. Tak też jest z zębami. Starte zęby dalej będą się ścierać, dlatego trzeba je odbudować do zdrowego stanu.

Skąd bierze się choroba okluzji?

– Zaburzenia okluzji mają kilka źródeł, często nawet bardzo wcześnie w młodym wieku pacjenta. Przede wszystkim przyczyną bywają braki zębowe. Wystarczy usunąć jeden ząb, to kolejne wtedy zaczną się przesuwać i kilka lat później cierpimy na chorobę okluzji. Kolejnym źródłem choroby okluzji potrafi być również praca stomatologiczna, która zmienia kształt zębów. Na przykład, jedna zbyt wysoka korona potrafi rozpocząć kaskadę niefortunnych pozycji stykających się zębów, w tym chorobę okluzji. Nawet aparaty ortodontyczne potrafią ustawić zęby prosto, ale nie w pomyślnej  relacji. Pomyślmy przez chwilę o relacji górnych i dolnych zębów. Stworzone one są po to, aby pasowały ze sobą jak kawałki puzzli. Jeśli jednak coś zaburzy tę harmonię – jak wspomniane przeze mnie: kształt zęba, braki zębowe, które spowodowały przesunięcie się zębów, aparaty, które wyprostowały zęby, ale zaburzyły kontakt – to wtedy powstaje choroba okluzji. Guzki zębów muszą idealnie pasować do równoległych zębów. To daje nam stabilność i sprawia, że gryziemy równo na wszystkie zęby i nie ślizgamy się na zębach, które nie pasują kształtem.

Dlatego zapraszamy do gabinetów Dazzling Dentistry, gdzie dr Małgorzata Radziszewska, specjalizująca się w kompleksowym leczeniu choroby okluzji, bardzo chętnie Państwu pomoże i zawsze chętnie naprowadzi na prawidłową drogą do zdrowego uśmiechu.

– Zawsze i z przyjemnością służymy pomocą proszę zadzwonić do naszego gabinetu w Arlington Heights tel.: 847 704 78898 oraz do gabinetu w południowo-zachodniej części Chicago, tel.: 773 586 5040. Zapraszamy również na dazzlingdentistry.com.

Dziękujemy za rozmowę.

 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama