Cieplejsza pogoda będzie sprzyjać remontom domów po zimie, ale wiosną konsumentów mogą też czekać wydatki na naprawę zniszczeń po sezonowych burzach. A przy tym wszystkim wiosna to też sezon oszustw związanych z tymi naprawami.
Jak pokazały wcześniejsze lata, tandetna naprawa szkód spowodowanych przez wiosenne burze to dla oszustów lukratywny przekręt. Oszuści mogą skontaktować się za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub e-mailowo, przez telefon, online, a nawet osobiście.
W ostatnim raporcie Scam Tracker Risk oszustwa związane z remontami domów zajęły 4. miejsce na liście tych stwarzających największe ryzyko dla konsumentów. Raport BBB wskazuje również, że ofiarami tych oszustw najczęściej padali konsumenci w grupie wiekowej 55-64 lat, a także 65 lat i starszych.
Układanie suchych tynków, malowanie, instalacje wodno-kanalizacyjne, dachowe, elektryczne, usługi HVAC i inne projekty związane z remontem lub budową domu mogą być przedmiotem oszustwa.
BBB daje konsumentom możliwość bezpłatnego sprawdzenia ocen i opinii o firmach, zanim zdecydują się na ich zatrudnienie. Jeśli musisz wykonać jakąś pracę, odwiedź stronę BBB.org, aby znaleźć firmy, którym możesz zaufać.
Ponadto warto zastosować się do następujących porad BBB, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa.
Uważaj na taktyki sprzedaży pod presją, opłaty z góry i umowy na słowo typu „handshake”. Zawrzyj pisemną umowę, w której wyszczególnisz cenę, materiały i harmonogram prac. Prawo stanu Illinois wymaga pisemnej umowy dla wszystkich projektów, których koszt wynosi 1000 dolarów lub więcej. Oszuści często próbują cię przekonać, że potrzebujesz natychmiastowej naprawy i oni właśnie mogą ją wykonać. Zazwyczaj podają niskie ceny, ale po zatrudnieniu ich znajdują nowe problemy, które podnoszą cenę.
Uzyskaj kilka pisemnych wycen. Zanim zatrudnisz fachowca, poproś o referencje i sprawdź je. Nieuczciwi wykonawcy niechętnie dzielą się tymi informacjami. Pamiętaj, aby uzyskać referencje od poprzednich klientów, aby sprawdzić jakość pracy wykonawcy i upewnić się, że sprostał on zadaniu. Jeśli to możliwe, sam skontroluj pracę wykonawcy.
Ustal harmonogram płatności. Nigdy nie płać z góry całej kwoty. Rozłóż płatność tak, aby ostatnia należność była uiszczona dopiero po zakończeniu prac i ich pełnej inspekcji. Nie należy płacić gotówką. Należy się upewnić, że czek jest wystawiony na firmę, a nie na osobę fizyczną, lub że używana jest karta kredytowa. Płacenie kartą kredytową zapewnia możliwość odwołania się w przypadku, gdy praca nie zostanie wykonana zgodnie z umową.
Poznaj prawo. Współpracuj z lokalnymi firmami, które posiadają odpowiednią identyfikację, licencję i ubezpieczenie. Upewnij się, że twój wykonawca ma odpowiednie zezwolenia. Upewnij się, że wiesz, kto jest odpowiedzialny za co, zgodnie z lokalnym prawem.
Odwiedź stronę BBB.org, aby znaleźć firmy, którym można zaufać. Zgłaszaj oszustwa na stronie BBB.org/ScamTracker. Twój raport może pomóc innym w rozpoznaniu i uniknięciu taktyk oszustwa. Śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.