Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 07:11
Reklama KD Market

Najczęstsze oszustwa związane z planowaniem ślubu

fot. Pixabay.com

Sezon na targi ślubne i planowanie wesel na lato, jesień, a nawet 2025 rok już trwa. Niestety to też okres potencjalnych oszustw, których ofiarą padają pary planujące uroczystości ślubne. Co roku Better Business Bureau (BBB) otrzymuje setki skarg dotyczących usługodawców związanych z branżą ślubną.

Biorąc pod uwagę czas i pieniądze, które idą na ślub, konieczne jest, aby pary podjęły wszelkie środki ostrożności przed tym wielkim dla nich dniem.
Ze względu na czasem skomplikowane detale związane z wyborem sali, kwiaciarni, firmy cateringowej czy fotografa, parom jest często trudno dopiąć wszystko na ostatni guzik. Liczą na oferty prezentowane w ramach targów ślubnych (wedding expo), aby zmniejszyć stres i ułatwić proces. Jednak to właśnie tu mogą zacząć się problemy.

Obawy dotyczą nieuczciwych firm i fałszywych stron internetowych, dlatego też pary muszą zrobić rozeznanie, by wiedzieć, z kim współpracują w tym bardzo ważnym dla nich dniu. Zdarzały się nawet przypadki, kiedy oszuści stworzyli fałszywą stronę internetową z wydarzeniami ślubnymi, aby zarobić zarówno na sprzedawcach, jak i klientach. BBB.org to źródło, w którym można znaleźć renomowane firmy, które pomogą w organizacji wielkiego wydarzenia.

Należy zachować ostrożność w przypadku ofert jednodniowych lub zniżek za płatność z góry. Zawsze przeczytaj umowę, poproś o referencje i zadawaj pytania przed podpisaniem czegokolwiek. Bądź sceptyczny, jeśli sprzedawcy proszą o uiszczenie większości opłat z góry. Nie polegaj całkowicie na broszurach lub recenzjach internetowych, które można łatwo sfałszować. Bardzo ważne jest również, aby zapytać o zasady zwrotu depozytów lub przedpłat.

Typowe problemy, które mogą napotkać pary i wskazówki BBB, jak ich jak ich uniknąć

Uważaj na fałszywe strony internetowe. Oszuści mogą z łatwością wykreować nierealne zdjęcia bądź przywłaszczyć je z innych stron i używać nazw, które brzmią jak renomowani dostawcy usług weselnych. Upewnij się, że istnieje fizyczny adres i lokalny numer kontaktowy firmy. Nigdy nie wysyłaj danych osobowych i płatności, dopóki nie spotkasz się osobiście z przedstawicielem firmy.

Suknie ślubne, które nie spełniają oczekiwań. Panny młode skarżyły się do BBB na sklepy, które zamówiły zły rozmiar lub kolor sukni, a także suknie, które nadeszły za późno na dokonanie niezbędnych poprawek krawieckich. Upewnij się, że na formularzu zamówienia zaznaczysz, że suknia musi być nowa. Sprawdź, czy wpisano odpowiednie rozmiary i wcześniej poinformuj sklep o swoich ważnych terminach.

Problemy z transportem. Skargi na firmy oferujące limuzyny najczęściej dotyczą słabej obsługi klienta oraz rygorystycznych przepisów dotyczących anulowania kontraktu. Poproś o szczegóły na piśmie i nie płać całej sumy z góry.

Coś nie gra z muzyką. Przy wyborze muzyki pary nie powinny polegać na rozmowie telefonicznej z przedstawicielem zespołu, stronie internetowej i zawartych tam demo. Dowiedz się, gdzie możesz usłyszeć muzyków na żywo. Zapytaj, kto będzie grał i poproś o pisemne potwierdzenie ilości godzin oraz dodatkowych kosztów na wypadek przedłużenia imprezy.

Problemy z fotografem. Młode pary często skarżą się, że zamówiony fotograf nie pojawił się lub że na zdjęcia musiały czekać długie miesiące. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób będą dostarczone zdjęcia, czy będziesz mieć możliwość otrzymania ich elektronicznie, ile czasu masz na wybór zdjęć oraz czy inni członkowie rodziny również mogą mieć w nie wgląd.

Niespodziewane dodatkowe opłaty. Niektóre firmy cateringowe, hotele i sale bankietowe pobierają opłaty za usługi dodatkowe: rozdzielanie dań (plate splitting), krojenie zamówionego tortu (cake cutting) czy prawo wypicia przyniesionego ze sobą alkoholu (corkage). Dowiedz się zawczasu, czy poza wynajmem sali, napiwkami i ceną na osobę, mogą pojawić się jakieś inne, ukryte opłaty.

Usługi kwiaciarskie. Świeże kwiaty szybko więdną, a ostateczne bukiety mogą ulec zmianie w zależności od tego, co dostępne jest w dniu ślubu. Dokładnie określ ilość kwiatów w każdym bukiecie i dekoracjach. Zapytaj, jak kwiaciarnia radzi sobie ze zmianami w ostatniej chwili i jakie są tego koszty.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twoje zgłoszenie pomoże ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Odwiedź BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama