Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:36
Reklama KD Market

Co zabija zawodowych kierowców ciężarówek?

Co zabija zawodowych kierowców ciężarówek?
fot. 123RF

Dokładna liczba polonijnych kierowców zawodowych CDL w USA jest trudna i prawie niemożliwa do oszacowania. O pomoc w ustaleniu tych danych poprosiliśmy zatem popularną obecnie sztuczną inteligencję, AI, w postaci najnowszego wynalazku firmy Google, zwanego Gemini. Oto rezultaty: 

„Według danych z 2020 r., Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (USDOT) wydał około 1,7 mln zawodowych praw jazdy CDL. Z tej liczby, około 8 proc. (136 tys.) stanowiły osoby urodzone poza Stanami Zjednoczonymi. Jednakże nie wszystkie osoby urodzone poza USA są Polakami.

Według danych z 2019 r., w Stanach Zjednoczonych mieszkało około 9,2 mln osób pochodzenia polskiego. Z tej liczby, około 3,5 mln (38 proc.) urodziło się w Polsce. Zakładając, że wszyscy polscy imigranci w USA, którzy posiadają prawo jazdy CDL, urodzili się w Polsce, można szacować, że liczba polonijnych kierowców CDL wynosi około 50 tys. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedynie szacunek, a rzeczywista liczba może być wyższa lub niższa”.

Jak widać, polonijni zawodowi kierowcy ciężarówek stanowią pokaźną siłę na amerykańskim rynku pracy. Musimy o nich dbać jak o narodowe dobro – i to dosłownie. Musimy ich wspomagać, bo ostatnie statystyki dotyczące tej grupy zawodowej są zatrważające.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) średnia życia kierowcy ciężarówki komercyjnej wynosi 61 lat, czyli około 16 lat mniej niż średnia krajowa. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najważniejsze to:

• Siedzący tryb życia. Kierowanie ciężarówką wiąże się z długotrwałym siedzeniem, co zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z brakiem aktywności.
• Ograniczony dostęp do zdrowej żywności. Niestety większość truck stopów oferuje wyłącznie pożywienie na bazie fast food.
• Ograniczony dostęp do regularnych ćwiczeń. Tylko niektóre sieci truck stopów oferują dostęp do centrów fitness (TA i Petro). Niestety są to marginalne lokalizacje.
• Nieregularny sen. Wymagające harmonogramy i jazda według dziennika pokładowego (ELD) mogą zakłócać regularny sen, doprowadzając do zmęczenia i potencjalnych problemów zdrowotnych.
• Dodatkowo, badania sugerują, że kierowcy ciężarówek częściej niż ogół społeczeństwa cierpią na otyłość, bezdech senny, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Zawodowcy za sterami osiemnastokołowców muszą sami wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć wprowadzać w życie zdrowe nawyki. Początek roku jest idealną porą, aby coś zmienić w swoim życiu. Nie muszą to być zmiany ekstremalne. Proponujemy, opierając się na osobistym doświadczeniu, wprowadzać krok po kroku następujące nawyki:

• Podczas jazdy robić sobie przerwy przynajmniej co dwie godziny na krótki spacer;
• Zdrowe posiłki to podstawa, dlatego warto je przygotowywać w domu i zabierać w trasę (prawie wszystkie ciężarówki z kabinami sypialnymi posiadają lodówki);
• Odstawić napoje z wysoką zawartością cukrów;
• Rzucić palenie;
• Podczas dłuższej przerwy sprawdzać kondycję własnego ciała, rzucając sobie wyzwania w postaci paru pompek i przysiadów;
• Jednym z filarów dobrego zdrowia jest dobre samopoczucie psychiczne – Dobra muzyka lub programy edukacyjne są na to świetną receptą. Co doprowadza do tzw. dołków? Programy oferujące wiadomości i politykę – należy ich unikać;
• Sen – podstawą jest stworzenie komfortowej strefy snu w kabinie ciężarówki i regularny sen 7-8 godzin na dobę;
• Życie społeczne to następny punkt często zaniedbywany przez kierowców operujących na dalekich trasach. Rozłąka i brak kontaktu z rodziną i znajomymi to kolejny negatywny aspekt życia truckera. Obecna technologia pozwala na codzienny kontakt, a przez to nie tylko na wzmacnianie związków rodzinnych i z przyjaciółmi, ale również własnego zdrowia psychicznego.

Zdrowe nawyki nie tylko poprawiają ogólne zdrowie, samopoczucie i jakość życia, ale także mogą zwiększyć produktywność i bezpieczeństwo na drodze.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama