Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:19
Reklama KD Market

Duży popyt na Ozempic nakręca spiralę oszustw w internecie

Duży popyt na Ozempic nakręca spiralę oszustw w internecie

Oszuści szybko wykorzystują sytuację, gdy popyt na coś przewyższa podaż. Zdarzało się to już w przypadku popularnych zabawek czy modnych gadżetów, a teraz dzieje się tak z Ozempiciem, lekiem na receptę dla osób z cukrzycą typu 2. Oszuści zdają sobie sprawę z popularności leku, który pomaga schudnąć i celują w osoby szukające wygodnego sposobu na jego zakup.

Jak działa oszustwo

Użytkownik szuka w Internecie apteki oferującej Ozempic i trafia na stronę internetową, która sprzedaje lek po obniżonej cenie. Witrynę można znaleźć poprzez wyszukiwanie w sieci, reklamę, a nawet post znajomego w mediach społecznościowych. Z oferty wynika, że zakup Ozempicu jest łatwy i można zaoszczędzić kilkaset dolarów, kupując go online, a nie za pośrednictwem lekarza. Wszystko, co musisz zrobić, to dokonać płatności za pośrednictwem aplikacji portfela cyfrowego, takiej jak CashApp lub Zelle (CashApp i Zelle są firmami akredytowanymi przez BBB).

Na takich stronach internetowych nawet nie jest wymagana recepta przed sprzedażą leku, a użytkownik ma wrażenie, że ma do czynienia z legalną firmą farmaceutyczną. Jeden z konsumentów zgłosił, że odbył nawet konsultację telefoniczną z osobą, która podała się za lekarza przed dokonaniem płatności za Ozempic.

W niektórych wersjach oszustwa potencjalni klienci mogą usłyszeć, że wymagana jest dodatkowa opłata. Na przykład, po dokonaniu początkowej płatności oszuści mogą nalegać na opłacenie ubezpieczenia przesyłki. Jeśli klient odmówi, oszuści mogą uciec się do gróźb. Mogą na przykład twierdzić, że zgłoszą transakcję do federalnej Agencji Żywności i Leków (FDA), a osoba zainteresowana zakupem zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zakup leków bez recepty.

W rzeczywistości oszuści nigdy nie planują niczego wysyłać. Wszelkie problemy napotkane podczas obiecywanej wysyłki leków są jedynie sztuczką mającą na celu wyciągnięcie od potencjalnego klienta większej ilości pieniędzy. Jeśli ulegniesz i zapłacisz, twoje pieniądze przepadną na dobre.

Jak uniknąć oszustw związanych z lekami na receptę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że FDA ostrzega konsumentów, że produkty niezatwierdzone przez FDA sprzedawane przez apteki internetowe w innych krajach mogą być wręcz niebezpieczne. Nie ryzykuj zdrowia i korzystaj z aptek z siedzibą w kraju, w którym mieszkasz.

Nie kupuj leków na receptę od sprzedawcy, który nie prosi cię o receptę.  Jeżeli tak się dzieje, na pewno masz do czynienia z oszustem. Nawet jeśli wyślą lek, oferowanie go konsumentom bez recepty jest nielegalne.

Uważaj na nieracjonalnie niskie ceny. To kolejna chorągiewka ostrzegawcza. Zadaj sobie pytanie, dlaczego sprzedawca oferuje bardzo poszukiwany, markowy lek na receptę w tak niskiej cenie? Prawdopodobnie jest to oszustwo. Po dokonaniu płatności możesz otrzymać podrobione produkty lub nie otrzymać ich wcale.

Nie używaj aplikacji portfela cyfrowego do płacenia za leki na receptę. Renomowana apteka nie poprosi cię o dokonanie płatności za pomocą aplikacji portfela cyfrowego, przedpłaconych kart debetowych lub przelewów bankowych. Te metody płatności są wspólnym mianownikiem niezliczonych oszustw.

Kupuj tylko w renomowanych aptekach. Jeśli natkniesz się na aptekę internetową, której nie znasz, konieczne ją sprawdź. Upewnij się, że firma posiada dane kontaktowe (adres siedziby) i działający numer telefonu. Poszukaj recenzji konsumentów, zwracając uwagę na raporty o oszustwach lub podejrzanych transakcjach biznesowych. Pamiętaj, że w grę wchodzą twoje dane osobowe, niektóre dane medyczne i pieniądze.

Odwiedź stronę BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych – @ChicagoBBB. Skorzystaj z subskrypcji bezpłatnego biuletynu BBB Edge na stronie BBB.org/ChicagoBuzz. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama