Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 23:51
Reklama KD Market

Technologia pomaga ochronić ładunki przed kradzieżą

fot. Depositphotos.com

Miniony sezon świąteczny pozostanie w pamięci jako jeden z najbardziej niechlubnych w historii transportu drogowego. Od listopada 2022 r. aktywność w zakresie kradzieży ładunków stale rosła, ale w ostatnich tygodniach osiągnęła apogeum.

FBI szacuje, że kradzieże ładunków kosztują spedytorów i firmy transportowe do 30 miliardów dolarów rocznie. Zjawisko to negatywnie wpływa na firmy transportowe, społeczeństwo i generalnie na bezpieczeństwo publiczne.

Istnieje wiele sposobów zapobiegania kradzieżom, a firmy i organy ścigania podejmują coraz więcej działań w celu zwalczania tego zjawiska. Jedną z obiecujących organizacji jest QuikSkope (www.auikskope.com), która oferuje zupełnie nowe, innowacyjne podejście do rozwiązania problemu oszustw w łańcuchu dostaw.

Założyciele QuikSkope zauważyli, że problemem w łańcuchu dostaw, który ułatwia przestępcom działalność, jest brak przejrzystości i widoczności pomiędzy partnerami handlowymi, w tym przewoźnikami, brokerami i spedytorami.

QuikSkope skupia się na weryfikacji zarówno kierowcy, jak i pojazdu (system geolokacji oraz weryfikacja zdjęć) w czasie rzeczywistym na etapie załadunku, co stanowi unikalne rozwiązanie na rynku.

Programiści z QuikSkope po konsultacjach z agencjami rządowymi stworzyli program, który skupia się na wykrywaniu następnych rodzajów oszustw w łańcuchach dostaw:

Fałszywa tożsamość. System weryfikuje, czy kierowca, który zgłasza się po odbiór ładunku, jest faktycznie osobą, za którą się podaje. Zapobiega to podszywaniu się pod innych kierowców w celu kradzieży/przejęcia towaru.

Fałszowanie dokumentów. QuikSkope potwierdza autentyczność dokumentów przewozowych, takich jak listy przewozowe i faktury. Zapobiega to fałszowaniu dokumentów w celu ukrycia kradzieży.

Podwójna „brokerka”. To proceder, w którym broker, który powinien znaleźć przewoźnika i zorganizować transport, przekazuje to zadanie kolejnemu brokerowi. Jest to nielegalna praktyka, która prowadzi do zawyżania kosztów i obniża przejrzystość łańcucha dostaw.

Termin geolokacja (ang. geofencing) nie dla wszystkich jest jasny, więc spieszymy z wyjaśnieniem. Geolokacja lub geolokalizacja to technologia, która pozwala określić lokalizację urządzenia, np. telefonu. QuikSkope wykorzystuje ją w następujący sposób:
1. Kierowca zgłasza się po odbiór ładunku.
2. Aplikacja QuikSkope na jego telefonie wysyła sygnał GPS z jego lokalizacją.
3. Sygnał ten jest porównywany z wyznaczonym miejscem odbioru towaru.
4. Jeśli kierowca znajduje się w odpowiednim miejscu, system generuje numer odbioru.
5. Numer ten jest niezbędny, aby towar został wydany.

Geolokacja to prosta, ale skuteczna technologia pomagająca w ochronie ładunków przed procederem kradzieży. Należy jednak pamiętać, że QuikSkope nie jest narzędziem, które w stu procentach eliminuje możliwość przestępstw. Stanowi jednak cenne narzędzie mogące znacznie zredukować ich liczbę i zdecydowanie utrudnić życie przestępcom.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama