W poniedziałek, 1 stycznia upłynął termin rejestracji broni szturmowej przez posiadających ją mieszkańców Illinois. Ci, którzy tego nie zrobili, mogą stanąć w obliczu zarzutów i kar. Pozwolenie na broń ma w naszym stanie 2,4 mln mieszkańców, lecz nie wiadomo, ilu z nich ma broń szturmową. Zarejestrowało ją tylko niecałe 30 tys. osób.
Według policji stanowej Illinois, do 1 stycznia 2024 r. około 29 357 posiadaczy broni w Illinois zarejestrowało jedną lub więcej sztuk broni szturmowej. Jako tzw. broń szturmową – assault weapons – stan Illinois zdefiniował 170 rodzajów broni.
Liczba osób, która zarejestrowała swoją broń szturmową to zaledwie 1,22 proc. wszystkich posiadaczy pozwolenia na broń, czyli karty FOID (Firearm Owner’s Identification) w Illinois. Jest ich w naszym stanie 2,4 miliona. Nie wiadomo, ilu z nich posiada broń szturmową. Posiadacze kart FOID mogą mieć inną broń, której nie muszą rejestrować lub też w ogóle nie mieć broni.
W styczniu 2023 r. w Illinois wszedł w życie zakaz posiadania i sprzedaży broni szturmowej znany jako Protect Illinois Communities Act. Ustawa była bezpośrednim następstwem masakry w Highland Park w 2022 r., gdzie podczas parady z okazji Dnia Niepodległości zginęło 7 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Uczestnicy parady zostali ostrzelani przez napastnika właśnie z broni szturmowej wyposażonej w magazynek wysokiej pojemności.
Podpisana przez gubernatora Pritzkera ustawa zabrania sprzedaży i posiadania broni palnej zaliczanej do tzw. broni szturmowej – assault weapons – w tym karabinów AK-47 i AR-15, które zyskały złą sławę dzięki masowym strzelaninom w Stanach Zjednoczonych i magazynków o dużej pojemności. Z prawa wyłączeni są członkowie Gwardii Narodowej i czynnej służby wojskowej.
Nowe prawo zawierało też wyjątki dla mieszkańców Illinois, którzy już posiadali tego typu broń, zanim ustawa weszła w życie. Ci właściciele broni mieli zarejestrować ją w policji stanowej Illinois do 1 stycznia 2024 r. Rejestracja ruszyła w październiku ub. roku.
W listopadzie policja stanowa stwierdziła, że egzekwowanie zakazu broni szturmowej będzie leżało w gestii prokuratorów poszczególnych 102 powiatów w Illinois. Nie było jasne, jakie kary grożą tym, którzy nie zarejestrują swojej broni szturmowej.
Kary za nielegalną broń mogą być różne. Noszenie lub posiadanie nieautoryzowanej broni szturmowej może skutkować wykroczeniem, rokiem więzienia lub grzywną w wysokości do 2500 dol. Produkcja, sprzedaż lub zakup nieautoryzowanej broni może stanowić przestępstwo i skutkować karą do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywną w wysokości do 25 tys. dol.
Konieczności rejestracji broni szturmowej od początku towarzyszyły kontrowersje. Niektórzy stróżowie prawa w Illinois już wcześniej oświadczyli, że nie zamierzają ścigać osób, które nie zarejestrują broni. Tuż po podpisaniu ustawy przez Pritzkera około 90 spośród 102 szeryfów powiatowych w Illinois wystosowało listy, w których oświadczyło, że ich zdaniem nowe prawo narusza Drugą Poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Niektórzy republikańscy obrońcy prawa do posiadania broni przewidywali, że „setki tysięcy” osób z pewnością nie zarejestruje swojej broni szturmowej.
Według National Shooting Sports Foundation, jednej z grup, która wniosła pozew przeciwko zakazowi broni szturmowej w Illinois, od początku lat 90. w całych Stanach Zjednoczonych w obiegu jest ponad 24 miliony nowoczesnych karabinów sportowych, w tym typu AR-15 i AK-47, które podlegają zakazowi w Illinois.
Zakaz broni szturmowej został uchwalony podczas ostatniej sesji kończącej kadencję stanowego parlamentu (tzw. lame duck). Od początku był przedmiotem wielu procesów sądowych, w których zarzucano, że narusza Drugą Poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych gwarantującą obywatelom prawo do posiadania broni.
Joanna Marszałek
[email protected]