Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:17
Reklama KD Market

Kierowcy zawodowi a zdrowie psychiczne

Kierowcy zawodowi a zdrowie psychiczne

W ciągu ostatnich kilku tygodni najczęściej powtarzanymi życzeniami były te dotyczące zdrowia, szczęścia i pomyślności. Nie bez przyczyny zdrowie jest na pierwszym miejscu, gdyż jest ono podstawą szczęścia i pomyślności. W obecnych czasach, po pandemii, poza zdrowiem fizycznym na pierwsze miejsce wysuwają się problemy ze zdrowiem psychicznym oraz walka z ciągłym stresem.

Jaka grupa zawodowa musi sobie radzić ze stresem praktycznie przez całą dobę? Oczywiście zawodowi kierowcy ciężarówek. Praktycznie żadna inna branża nie jest narażona na tyle negatywnych czynników. Ciągła samotność, zmiany pogodowe, walka z czasem i siedzący tryb pracy – i życia to tylko kilka elementów mających wpływ na stan naszego samopoczucia i zdrowia.

W 2022 r. branżowy magazyn transportu drogowego „CCJ” wraz z TruuSight Health przeprowadził ankietę, z której wynika, że 36 proc. kierowców uważa, że dobrze sobie radzą ze stresem. Zaledwie 1 proc. twierdzi, że nie ma ze stresem żadnych problemów.

W dalszej części badania, aż 76 proc. respondentów stwierdziło, że kierowcy, którzy doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym raczej nie będą szukać pomocy u lekarza bądź specjalisty. Zaledwie 6 proc. ankietowanych chętnie skorzystałoby z pomocy, a 16 proc. nie było pewnych.

Co zaskakujące, ponad połowa respondentów nie wierzy w szansę na znalezienie właściwej pomocy, a kolejne 32 proc. nie ma co do tego pewności.

Stary model biznesu mówił: „radź sobie sam, człowieku, my mamy ważniejsze sprawy na głowie”. Nowy: „jesteś jednym z nas, jesteśmy rodziną, musimy sobie nawzajem pomagać”.

Firmy transportowe, które dostrzegły problem i idą z duchem czasu, zaczęły szukać rozwiązań tak istotnego problemu. Zamiast go ignorować lub wysyłać kierowców bezpośrednio do lekarzy psychiatrów, postawiły na innowacje godne dwudziestego pierwszego wieku. Otóż zatrudniają na stałe doradcę rozwoju osobistego (ang. life coach).

Life coach nie jest psychologiem ani terapeutą. Nie zajmuje się leczeniem problemów psychicznych. To osoba, która pomaga innym w odnalezieniu nękających ich problemów i rozwiązaniu ich, jak również w osiągnięciu celów osobistych i zawodowych.

Firmy transportowe, które wdrażają ten nowy model biznesu zanotowały następujące korzyści:

  • zwiększona produktywność pracowników
  • zmniejszona rotacja
  • stymulowanie innowacyjności i kreatywności
  • polepszenie wizerunku firmy

Oczywiście, wprowadzenie nowego modelu biznesu wymaga od firm pewnego zaangażowania i inwestycji, jednak korzyści, jakie mogą z tego wyniknąć, są znaczące.

Kilka biznesów, które współpracują z ALL ABOUT TRUCKS, korzysta już z usług life coach, a najczęściej wspominana jest Sharon Porter (kontakt: [email protected]). Jej motto zamieszczone na Instagramie upewnia nas, że to właściwa osoba na właściwym stanowisku:

„Pomagam zrozumieć przedsiębiorcę, w jaki sposób historie i doświadczenia ich życia wpływają na zdrowie – duchowe, emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Podróż w głąb siebie – odkrycie prawdziwego ‘ja’ – była niesamowicie wzmacniająca! Zamiast reagować na życie, wolę żyć świadomie.  Im bardziej zgłębiamy się w nasze historie, analizujemy je i próbujemy zrozumieć ich głębsze znaczenie, tym bardziej doświadczamy uzdrowienia, poczucia wolności i sensu życia. Jesteś ważny! Twoje uzdrowienie przyniesie Ci wolność i pomoże Ci prowadzić życie w kierunku celów, które zostały dla Ciebie stworzone”.

I tego życzymy wszystkim zawodowym kierowcom ciężarówek w tym nowym 2024 roku!

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama