Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 22:14
Reklama KD Market

Rok 2024 rokiem dostaw ostatniej mili

Rok 2024 rokiem dostaw ostatniej mili
fot. Depositphotos.com

Wraz z rozwojem technologii i rosnącymi oczekiwanymi konsumentów firmy transportowe przygotowują się, aby stawić czoła wyzwaniom na polu dostaw ostatniej mili. Nadchodzący rok zapowiada się przełomowo w tej branży.

„Last mile deliveries”, czyli logistyka ostatniej mili to dostarczenie zamówionego towaru z magazynu lub centrum dystrybucyjnego do odbiorcy końcowego. Jest to jedna z najważniejszych części składowych łańcucha dostaw.

Z szacunków ekspertów rynku logistycznego wynika, że obsługa ostatniej mili stanowi często nawet 50% kosztów całego łańcucha dostaw. Dlatego biznes transportowy przykłada szczególną wagę do tego elementu. Dla dostaw ostatniej mili nadchodzący rok zapowiada się przełomowo.

Oto kilka prognoz na 2024 rok.

Ekorozwój, wdrażanie zasad lepszego dbania o środowisko naturalne

W odpowiedzi na rosnące obawy związane ze zmianami klimatycznymi sektor dostaw ostatniej mili zapowiada zieloną rewolucję. Przewoźnicy dostrzegają potrzebę zmniejszenia swojego śladu węglowego i intensywnie inwestują w ekologiczny transport. Oczekuje się, że w 2024 roku wiele firm będzie zastępowało swoje spalinowe pojazdy elektrycznymi, Electric Vehicles, EVs, co nie tylko poprawi sytuację ekologiczną, ale również zmniejszy koszty serwisowania tych pojazdów,  jak i wydatki na paliwa napędowe. Dodatkowo firmy transportowe zapowiadają zwiększenie nacisku na wdrażanie rozwiązań w zakresie stosowania opakowań (mniej plastiku), np. stosowanie opakowań biodegradowalnych i kompostowalnych.

Automatyzacja, AI – sztuczna inteligencja i robotyka wkraczają do sektora dostaw

Automatyzacja to od dłuższego czasu gorący temat w branży dostaw, a w 2024 roku nastąpi prawdziwy skok technologiczny. Firmy będą masowo inwestować w najnowsze technologie, takie jak drony, roboty i samojeżdżące – autonomiczne pojazdy dostawcze. Wszystko po to, aby usprawnić operację i obniżyć koszty. Integracja sztucznej inteligencji (AI) i możliwości generowania przez nią treści staje się niezbędnym elementem w konkurencyjności firm.

Jak zapowiada Peter Diamandis, jeden z pionierów wdrażania technologii AI:
„Do końca tej dekady będą istnieć dwa rodzaje firm: te, które w pełni wykorzystują sztuczną inteligencję i te, które zbankrutują”.

Istnieje wiele sposobów, w które firmy transportowe mogą wdrażać automatyzację, AI i robotykę. Oto kilka przykładów:

  • wykorzystanie robotów do sortowania i pakowania paczek
  • opracowanie chatbotów do obsługi telefonicznej klientów
  • używanie dronów do dostarczania paczek w odległe lub trudno dostępne miejsca
  • wdrożenie autonomicznych pojazdów dostawczych do realizacji dostaw ostatniej mili
  • korzystanie z systemów opartych na sztucznej inteligencji AI do optymalizacji tras dostawczych

Mikrocentra realizacji zamówień

Micro-fulfillment to termin który na dobre zagościł w języku polskim. Strategia logistyczna micro-fulfillment ma na celu przybliżenie produktów konsumentom, a dzięki temu przyspieszenie dostaw. Centra te są na dobrej drodze do zrewolucjonizowania krajobrazu dostaw ostatniej mili, oferując mniejsze, zrobotyzowane magazyny, strategicznie rozmieszczone w pobliżu klientów. Ta bliskość pozwala na dostawy tego samego dnia, a niekiedy nawet w ciągu godziny. Trend ten odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na wygodne, natychmiastowe dostawy, a centra mikrofulfilmentu służą jako rozwiązanie mające na celu połączenie tradycyjnych magazynów z ostatecznym serwisem dla konsumentów.

Rok 2024 zapowiada się więc jako rewolucyjny w dostawach ostatniej mili. Firmy, które szybko zaadaptują się do nowej rzeczywistości i wyjdą naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów, z pewnością odniosą sukces. Należy pamiętać, że w branży dostaw ostatniej mili nie wystarczy nadążać za zmianami, trzeba je wyprzedzać! Przewoźnicy, którzy potrafią tego dokonać, znacznie zwiększą szansę na sukces w tym dynamicznym sektorze.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama