Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 03:32
Reklama KD Market

Jak jeździć bezpiecznie w zimowych warunkach ?

Jak jeździć bezpiecznie w zimowych warunkach ?
fot. Depositphotos.com

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada w przedświąteczny piątek, więc warto przypomnieć wszystkim użytkownikom dróg, a w szczególności kierowcom ciężarówek, kilka wskazówek dotyczących jazdy w zimowych warunkach.

Zaśnieżone, oblodzone drogi, jak również padający śnieg lub mgły wymagają od kierowców zarówno zmniejszenia prędkości, jak i zwiększenia dystansu pomiędzy pojazdami. Niestety wielu kierowców zapomina o tych prostych zasadach, a potwierdzają to statystyki, według których najczęstszą przyczyną wypadków zimowych jest zbyt szybka jazda w stosunku do panujących warunków atmosferycznych, następnie niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami oraz niedostosowanie szybkości do słabej widoczności i utrata przyczepności podczas hamowania.

Według federalnej administracji ds. autostrad (Federal Highway Administration, FHA), aż do 24% wypadków w wyniku złych warunków pogodowych dochodzi na ośnieżonych, oblodzonych bądź pokrytych błotem pośniegowym jezdniach.

Wszyscy fachowcy od spraw bezpieczeństwa drogowego sugerują, że niezależnie od warunków pogodowych w sezonie zimowym powinniśmy jeździć wolniej i zwracać większą uwagę na pojazdy, które znajdują się przed nami. Zwiększy to bezpieczeństwo, jak i znacznie poprawi ekonomię spalania paliwa.

Najczęściej zalecana praktyka w kwestii dystansu pomiędzy pojazdami to 6 sekund w normalnych warunkach. W miarę pogarszania się stanu pogody dystans ten się zwiększa. Podczas deszczu kierowca potrzebuje o około 50% dłuższej drogi hamowania, w przypadku śniegu dwukrotność normalnej drogi hamowania, a w razie oblodzenia, aby się zatrzymać, potrzebny jest aż trzykrotny dystans normalnej drogi hamowania.

Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi, w tym występowaniem mgieł. Najczęściej popełnianym błędem jest używanie „długich” świateł podczas jazdy we mgle. Paradoksalnie drogowe światła (tzw. długie) znacznie utrudniają jazdę, gdyż odbijają się od mgły i zamiast zwiększać widoczność, zmniejszają ją. We mgle obowiązkowo używamy świateł mijania, których reflektory skierowane są w dół, na jezdnię i nie powodują efektu oślepiania.

Efekt tzw. czarnego lodu (ang. black ice), albo raczej niewidocznego lodu, to kolejny poważny problem, z którym kierowcy muszą się mierzyć podczas zimowych eskapad. Chociaż stwierdzenie, czy na określonym odcinku drogi występuje black ice jest prawie niemożliwe, to istnieje kilka pomocnych znaków ostrzegawczych:

  • podczas jazdy na zewnętrznej stronie lusterek pojawia się cienka warstwa lodu,
  • jadąc po suchej drodze słyszymy szum opon, w momencie wjechania na drogę pokrytą lodem dźwięk ten zanika,
  • brak pryskającej wody spod opon naczepy.

Dobrym nawykiem jest również kontrolowanie temperatury na zewnątrz. Wiadomo, że 32 stopnie F to temperatura zamarzania wody, więc warto wtedy zwiększyć czujność.

Szerokiej i bezpiecznej drogi – bez śniegu i lodu – życzy All About Trucks!

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama