Liczba oszustw dotyczących kart podarunkowych (gift cards) jako formy płatności wzrosła w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. o 50 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej – wynika ze zgłoszeń do Scam Tracker Better Business Bureau.
Karty upominkowe to metoda kradzieży pieniędzy od konsumentów – zwłaszcza kupujących online, co już skłoniło sprzedawców detalicznych do wdrożenia nowych rozwiązań zapobiegających oszustwom.
BBB w badaniu „Wzrost liczby oszustw związanych z kartami podarunkowymi zmusza sprzedawców detalicznych do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań”, analizuje raporty, zagłębia się w dokumenty sądowe, analizuje straty finansowe i przedstawia relacje poszkodowanych konsumentów. Celem jest edukowanie wszystkich na temat taktyk stosowanych przez oszustwach z użyciem kart upominkowych (gift cards).
Niektóre z kluczowych ustaleń obejmowały technologię taką jak algorytmy mające na celu wykrywanie nieuczciwych zachowań i pomagające sprzedawcom detalicznym zatrzymać proceder oszustów, a czasem zwrócić pieniądze klientom. Odkryto również, że oszuści wykorzystują międzynarodowe sieci, aby przekonać konsumentów do przekazania kart upominkowych. Zaliczki na pożyczki, podszywanie się pod agencje rządowe, phishing i loterie/losowania znajdują się na szczycie listy oszustw najczęściej wykorzystywanych do uzyskania kart upominkowych. Oszuści często wykorzystują gift cards do sklepów wielkopowierzchniowych, technologicznych i internetowych.
Raport opisuje kluczowe statystyki zgłoszone do BBB i Federalnej Komisji Handlu (FTC) od 2020 r., dotyczące oszustw związanych z płatnościami kartami podarunkowymi. Do sieci Consumer Sentinel Network FTC wpłynęło 177 074 zgłoszeń, a straty wyniosły 690 milionów dolarów. BBB zarejestrowało 3918 zgłoszeń do BBB Scam Tracker.
Od 2021 r. sprzedawcy detaliczni przedstawili kilka metod ochrony konsumentów, ale ostrzegają, że niemożliwe jest wyeliminowanie wszystkich nielegalnych procederów, ponieważ oszuści nadal znajdują sposoby na obejście zabezpieczeń.
Jedna z ofiar zgłosiła do Scam Tracker, że otrzymała telefon od osoby podającej się za pracownika firmy Amazon. Konsument usłyszał, że na jego koncie pojawiła się podejrzana opłata i wyglądało to na możliwą kradzież tożsamości. Następnie poproszono go o wypłacenie 10 tys. dolarów i zamianę pieniędzy na karty upominkowe. Wysłał kilkaset dolarów, zanim zdał sobie sprawę, że ma do czynienia z oszustami.
Inni oszuści posługują się podobnym schematem. Kobieta miała zapłacić 300 dol. za papugę, a kiedy poproszono ją o więcej pieniędzy w formie płatności kartami upominkowymi, zdała sobie sprawę, że to oszustwo. Inna kobieta znalazła w mediach społecznościowych wózek golfowy na sprzedaż za 2000 dol. Sprzedawca poprosił o płatność kartami upominkowymi. Zapłaciła, ale oszust poprosił o kolejny tysiąc, po czym zniknął z jej pieniędzmi.
Jak rozpoznać oszustwo związane z kartami upominkowymi?
- Należy uważać na każdego, kto prosi o płatność kartą podarunkową, w tym na agencje „rządowe”. Żadna legalna organizacja rządowa nie poprosi o dokonanie płatności kartą upominkową.
- Jeśli podejrzewasz oszustwo, skontaktuj się z faktyczną firmą lub organizacją rządową, aby sprawdzić, czy masz do czynienia z oszustem.
- Aby znaleźć informacje kontaktowe, ważne jest, aby przejść bezpośrednio do strony internetowej organizacji, a nie szukać numeru obsługi klienta, który może zostać sfałszowany przez oszustów.
- Jeśli podejrzewasz oszustwo, działaj natychmiast, skontaktuj się ze sprzedawcą karty upominkowej lub numerem podanym na odwrocie karty, aby to zgłosić. Zachowaj wszystkie informacje związane z zakupem, ponieważ niektórzy sprzedawcy mogą ich wymagać do zwrotu pieniędzy.
Jeśli spotkałeś się z oszustwem, zgłoś to do BBB Scam Tracker. Twój raport pomoże ujawnić taktykę oszustów. Śledź nas w mediach społecznościowych na @ChicagoBBB. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB