Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:24
Reklama KD Market

Jak skutecznie zarządzać małą firmą transportową

Jak skutecznie zarządzać małą firmą transportową

Ubiegły rok należał do rekordowych pod względem otwierania nowych firm transportowych. Niestety, około 85-90 proc. z nich kończy się upadkiem. Przyczyną jest często małe doświadczanie w biznesie. Podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Według portalu TruckInfo.net w Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych jest 13,5 miliona ciężarówek, z czego 2,97 miliona to ciągniki siodłowe z przyczepami (Semi Truck), a 10,5 miliona to ciężarówki skrzyniowe, zwane również straight trucks.

O tym, jak potężną armię stanowią firmy transportowe posiadające od jednej do maksymalnie 10 ciężarówek, świadczą kolejne statystyki. Firm transportowych dysponujących wyłącznie jednym pojazdem komercyjnym jest 754 638, będących w posiadaniu dwóch ciężarówek – 154 971, a od 3 do 10 – jest na amerykańskim rynku aż 164 493. W sumie daje to 1 074 102 małych firm transportowych.

Dużych przewoźników, będących właścicielami flot o wielkości od 11 do 100 ciężarówek, jest 39 492, a gigantów transportu drogowego (powyżej 100 ciężarówek) zaledwie 3037. Jak łatwo zauważyć, to właśnie mali gracze (od 1 do 10 ciężarówek) są kręgosłupem branży transportowej, gdyż przekładając wymienione liczby na procenty, stanowią oni aż 97 proc. całego rynku.

Zeszły rok należał do rekordowych pod względem otwierania nowych korporacji – firm transportowych. Niestety, prawdopodobnie w wyniku małego doświadczenia w biznesie około 90 proc. z nich pada. Liczba ta zmienia się z roku na rok, ale generalnie oscyluje w granicach 85-90 proc.

Motto naszej firmy All About Trucks – „We put Truckers first!” obliguje nas do pomocy, szczególnie naszym polonijnym truckerom, więc uruchomiliśmy wszystkie możliwe internetowe wyszukiwarki, aby odnaleźć rozwiązanie tego problemu.

Na portalu magazynu dla kierowców ciężarówek „CCJ” natrafiliśmy na artykuł, który może okazać się pomocny w skutecznym zarządzaniu małymi firmami transportowymi, aby dobrze prosperowały, przynosząc zyski i nie znalazły się we wcześniej wspomnianych 90 procentach.

Siedem wskazówek pomocnych w zarządzaniu małą firmą transportową

1. Zatrudnij menedżera. Rozważ zatrudnienie menedżera, który będzie nadzorował codzienne operacje. Osoba ta powinna być odpowiedzialna za ogólną koordynację harmonogramów, zarządzanie kierowcami, monitorowanie okresów konserwacji pojazdów i rozwiązywanie wszelkich problemów. Menedżer dba o to, aby twoja firma działała sprawnie i wydajnie, dzięki czemu możesz skupić się na innych aspektach swojej działalności.

2. Ustal konkretne i jasne zasady i procedury. Jasno określone zasady i procedury są podstawą skutecznego zarządzania. Wszyscy członkowie twojego zespołu muszą wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w firmie. Opracuj wytyczne dotyczące zachowania kierowców, konserwacji pojazdów, zasad bezpieczeństwa i interakcji z klientami. Dzięki nim twoi pracownicy wiedzą, czego mogą się spodziewać, a to zapewnia spójność organizacji.

3. Wyznaczaj realistyczne cele. Wyznaczaj jasne i osiągalne cele zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla firmy. Pomaga to w śledzeniu postępów w rozwoju biznesu, jak i zwiększa motywację do działania. Może to być np. skrócenie czasu dostaw, zmniejszenie zużycia paliwa czy poprawa relacji z klientami.

4. Korzystaj z oprogramowań stworzonych do zarządzania firmami transportowymi. W czasach, kiedy sztuczna inteligencja, AI zdominowała praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu, nie sposób wyobrazić sobie dobrego funkcjonowania firmy bez jej udziału. Korzystaj z oprogramowań do zarządzania flotami transportowymi, aby usprawnić swoje operacje. Oprogramowania te są narzędziami oferującymi takie usługi jak śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, optymalizację tras, planowanie konserwacji pojazdów czy analizę wydajności. Technologia pozwala na podejmowanie świadomych i trafnych decyzji, zwiększenie wydajności i utrzymywanie firmy w optymalnym stanie.

5. Planuj regularne konserwacje. Regularne i systematyczne konserwacje pojazdów to podstawa niezawodności i długowieczności twojego sprzętu. Fundamentem jest stworzenie harmonogramu regularnej i obowiązkowej konserwacji obejmującej okresowe i codzienne inspekcje, wymiany oleju, wymiany opon, rotacje opon i inne niezbędne zadania konserwacyjne. Takie zapobiegawcze kroki nie tylko zmniejszają ryzyko awarii w trasie, ale również wydłużają żywotność pojazdów.

6. Przeprowadzaj szkolenia kierowców. Inwestując w kompleksowe szkolenia kierowców sprawisz, że podczas jazdy będą się oni czuli bezpieczniej, a ich zachowanie na drodze będzie przepisowe i adekwatne do warunków pogodowych. Systematyczne szkolenia zmniejszają prawdopodobieństwo wypadków, zwiększają oszczędności paliwa i minimalizują zużycie pojazdów. Dodatkowo dzięki ciągłemu kształceniu kierowcy są na bieżąco z najlepszymi praktykami i najnowszymi przepisami branżowymi.

7. Monitoruj koszty oraz wydajność. Regularnie śledź i analizuj finanse i wskaźniki wydajności. Monitoruj zużycie paliwa, wydatki na konserwacje, terminy dostaw, jak i opinie klientów i brokerów. Ogół tych informacji pozwoli na identyfikację obszarów wymagających poprawy, pomoże w podejmowaniu prawidłowych decyzji, a w razie potrzeby – do zmiany strategii.

Mamy nadzieję, że wdrażając wspomniane praktyki poprawicie sprawność, wydajność oraz bezpieczeństwo waszych biznesów.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama