Konsumenci kupujący kostiumy, dekoracje i słodycze na Halloween muszą zwrócić uwagę na to, gdzie robią zakupy. To właśnie w okresie święta przebierańców otwiera się najwięcej sklepów sezonowych. Problem polega na tym, że dziś mogą być, a jutro zniknąć. Klienci mogą stracić pieniądze, jeśli zakupią towar, z którym będą mieli problemy. W zamkniętym sklepie sezonowym nie będzie można zwrócić produktu, ani złożyć reklamacji.
Tegoroczne zakupy na Halloween mają osiągnąć historyczny poziom, a więc klienci muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie brakuje oszustów na tym lukratywnym rynku.
Krajowa Federacja Handlu Detalicznego (NRF) spodziewa się, że wydatki na Halloween osiągną rekordowy poziom 12,2 miliarda dolarów. Jak oszacowano co najmniej 73 proc. społeczeństwa będzie obchodzić to święto.
NRF prognozuje, że rekordowe 69 proc. entuzjastów Halloween planuje zakup kostiumów na łączną kwotę 4,1 mld dol. Federacja spodziewa się również zwiększonych wydatków na dekoracje (3,9 mld dol.) i słodycze (3,6 mld dol.). Konsumenci będą odwiedzać sieci handlowe, ale będą też wydawać pieniądze w sklepach internetowych.
Wiele osób preferuje zakupy online ze względu na wygodę i większą różnorodność kostiumów, ale korzystanie z internetu wiąże się również z ryzykiem. Należy uważać na oszustwa związane z gorszymi towarami, fałszywymi stronami internetowymi oraz e-mailami i SMS-ami, które mogą doprowadzić do utraty pieniędzy i danych osobowych.
W miarę jak będziemy się zbliżać do 31 października, osoby, którym zależy na czasie, muszą zachować ostrożność podczas zakupów towarów związanych z halloween.
Jeśli planujesz zakupy sklepie sezonowym (pop-up store) na Halloween, po pierwsze sprawdź profil biznesowy firmy na stronie bbb.org.
Użyj przeglądarki, aby wyszukać opinie klientów firmy, wpisując jej nazwę oraz słowo „review”.
Sprawdź dokładnie ich przepisy dotyczące zwrotów (return policy), zapytaj, jakiego rodzaju towary przyjmują z powrotem i jak zrealizować kredyt po zamknięciu sklepu na sezon.
Zachowaj każdy paragon (receipt), niezależnie od tego, czy jest to e-mail, czy papier.
Kupuj od firm, które istnieją na rynku wystarczająco długo, aby mieć wgląd w opinie byłych konsumentów, jeśli to możliwe.
Sprawdź ustawienia bezpieczeństwa witryny, upewniając się, że adres internetowy zaczyna się od https://.
Zapytaj w sklepie sezonowym, jak długo będą zajmować lokal.
Sprawdź, czy mają stronę internetową i adres lokalu, pod którym będziesz mógł się skontaktować z nimi później w razie problemów z towarem.
Do zakupu towarów używaj karty kredytowej. W ten sposób uzyskasz większe możliwości odzyskania pieniędzy. Usługi takie jak PayPal są pomocne, ponieważ chronią numer karty kredytowej przed sprzedawcą.
Odwiedź stronę BBB z poradami dotyczącymi oszustw, aby na bieżąco zapoznawać się z wszelkimi ostrzeżeniami. Odwiedź stronę BBB.org lub śledź nas @ChicagoBBB w mediach społecznościowych. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.