Wraz z początkiem jesieni i chłodniejszymi temperaturami właściciele domów przygotowują się na zimne miesiące. Oszuści postrzegają ten czas jako doskonałą okazję do wykorzystania właścicieli domów, którzy w niektórych przypadkach mogą stracić tysiące dolarów na niepotrzebne lub tandetne prace.
W sezonie jesiennym wzrasta ilość oszustw związanych z remontem domu, a średnie straty wynoszą co najmniej 1500 dol. By uniknąć niepotrzebnych problemów właściciele domów i inni klienci powinni dołożyć należytej staranności przed dokonaniem zakupu bądź zleceniem prac. Warto rozpocząć od sprawdzenia recenzji firm na stronie BBB.org. To bezpłatne źródło informacji pozwala znaleźć firmy, którym można zaufać.
Nierzadko zdarza się, że wykonawcy pojawiają się w drzwiach bez zaproszenia. Przeważnie oznajmiają, że wykonywali prace w sąsiedztwie i zauważyli, że nasz dom wymaga pewnych napraw. Zaoferują naprawę dachu, wyremontowanie podjazdu lub wykonanie innych napraw po okazyjnej cenie. BBB zdecydowanie zachęca do zachowania ostrożności i sprawdzenia firm przed ich zatrudnieniem.
Typowe oszustwa związane z remontami domów
Naprawy dachu/komina. Oszuści przebrani za kominiarzy powiedzą ci, że twój kominwymaga inspekcji, a następnie stosują twarde taktyki sprzedaży, aby skłonić cię do dokonania kosztownych, nieuzasadnionych napraw. Nie daj się nabrać.
Czyszczenie rynien (gutter cleaning). Nieuczciwe firmy zajmujące się czyszczeniem rynien żerują na osobach starszych i tych, które nie mogą same sprawdzić stanu instalacji. Będą twierdzić, że pracowali już wcześniej w tej okolicy i proponować bardzo niską wycenę w zamian za tandetną, niekompletną pracę.
Naprawy pieców i sprawdzanie stanu urządzeń grzewczych. Wielu oszustów podających się za przedstawicieli firm energetycznych oferuje „bezpłatny audyt energetyczny” (energy audit) w celu obniżenia kosztów ogrzewania. Będą nalegać na kosztowne modernizacje poddasza. Mogą, ale nie muszą, przy okazji włamać się do domu podczas przeprowadzania rzekomego audytu.
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Oszuści mogą podczas inspekcji kanałów wentylacyjnych sami uszkodzić system grzewczy, aby wymusić kosztowne, dodatkowe naprawy. Te uszkodzenia mogą również powodować zagrożenia dla jakości powietrza w pomieszczeniach.
Nigdy nie wpuszczaj do domu osób, o których usługi sam nie zabiegałeś. Bądź bardzo nieufny wobec każdego, kto puka do twoich drzwi i wchodzi bez zaproszenia.
Zachowaj ostrożność, gdy przedstawiciele firm remontowych i indywidualni wykonawcy szybko wskazują problem, który według nich wymaga naprawy, bez przeprowadzania szczegółowej inspekcji, akceptują tylko gotówkę lub czeki, obiecują bezwarunkową gwarancję na wykonaną pracę oraz natychmiastowe rozpoczęcie prac.
Jak uniknąć oszustwa
- Sprawdź stronę internetową Better Business Bureau (BBB) i zobacz, czy są tam skargi na danego wykonawcę.
- Potrzebujesz oferty od godnych zaufania firm? Skorzystaj z usługi “Get a quote” na stronie BBB, gdzie znajdziesz firmy, którym możesz zaufać.
- Nalegaj na referencje. Zadaj szczegółowe pytania poprzednim klientom, w tym czy projekt został ukończony na czas i czy wystąpiły nieoczekiwane koszty. Zapytać wykonawcę, czy możesz odwiedzić miejsce, w którym aktualnie trwają prace.
- Zażądaj oferty na piśmie i porównaj oferty od kilku wykonawców, zanim zatrudnisz jakiegokolwiek fachowca.
- Uzyskaj pisemną umowę, zanim rozpocznie się praca i zanim zapłacisz jakiekolwiek pieniądze. Prawo stanu Illinois wymaga od wykonawców przedstawienia pisemnej umowy na każdy projekt o wartości przekraczającej tysiąc dolarów.
- Przeczytaj to, co jest napisane drobnym drukiem. Kontrakt powinien zawierać szczegółowy opis pracy, koszty materiałów, daty rozpoczęcia i zakończenia oraz informacje o gwarancji.
- Zanim dokonasz ostatecznej zapłaty, sprawdź, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z twoimi oczekiwaniami, czy zapłacono podwykonawcom i dostawcom oraz czy uprzątnięto miejsce pracy.
Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twój raport może pomóc innym w rozpoznaniu i uniknięciu taktyk oszustwa. Odwiedź BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych na @ChicagoBBB. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB