Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 18:32
Reklama KD Market

Uważaj na aplikację Temu do zakupów online

fot. TEMU/screenshot

Ponad 50 milionów konsumentów pobrało mobilną aplikację Temu, która służy do zakupów online. Do Better Business Bureau wielu konsumentów zgłosiło też problemy związane z transakcjami dokonywanymi przez Temu, w tym z zamówieniami i zwrotami produktów. 

Firma Temu – jak wynika z profilu BBB –  jest zarejestrowana w Bostonie jako spółka zagraniczna przez Delaware. Jej właścicielem jest PDD Holdings Inc. z siedzibą w Chinach. Firma Temu rozpoczęła działalność w lipcu 2022 roku. Od tego czasu złożono na nią prawie 900 skarg.

Niepokojące są nie tylko problemy z produktami, ale także kwestie dotyczące prywatności i kradzieży tożsamości. Wiele skarg złożonych do BBB dotyczy jakości produktów, inne opóźnień w wysyłce lub niedostarczonych produktów. Konsumenci skarżą się na dużą ilość otrzymywanych e-maili po zarejestrowaniu się.

Składane są również skargi dotyczące ilości informacji, które aplikacja Temu gromadzi na temat swoich klientów. Zwykle jest to imię i nazwisko, adres i numer telefonu, ale Temu zbiera też dane z serwisów społecznościowych, w tym datę urodzenia, zdjęcia i inne informacje w profilu.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa obawiają się, że gromadzone informacje, w tym adres IP, dane przeglądania i lokalizacja GPS, mogą mieć wpływ na systemy operacyjne telefonów lub innych urządzeń – laptopów, tabletów itp.

W wielu przypadkach eksperci zalecają, aby nie pobierać aplikacji, a tym, którzy ją już zainstalowali, radzą jej usunięcie.

Zalecają też, aby nie klikać w reklamy w mediach społecznościowych, bez względu na to, jak kusząca jest oferta. Bardzo często oszuści publikują fałszywe reklamy. Nie udostępniaj wszystkiego na swoich kontach w mediach społecznościowych i wprowadź politykę prywatności.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania z nową firmą, zrób rozeznanie. Zacznij od sprawdzenia informacji, ocen i recenzji zamieszczonych na stronie BBB.org.

Jeśli doświadczyłeś tego typu oszustwa, nawet jeżeli nie straciłeś pieniędzy, zgłoś to do BBB Scam Tracker.

Po więcej informacji odwiedź stronę BBB ze wskazówkami dotyczącymi oszustw, aby być na bieżąco z najnowszymi alertami. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu konsumenckiego BBB Edge na stronie BBB.org/ChicagoBuzz. Odwiedź BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych na @ChicagoBBB. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama