Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:43
Reklama KD Market

Kościół św. Wojciecha o krok bliżej od uzyskania statusu zabytku w Chicago

fot. Ewa Malcher

Obrońcy kościoła św. Wojciecha świętują kolejny sukces na drodze do ustanowienia terenów dawnej świątyni oficjalnym zabytkiem w Chicago. Miejska komisja ds. zabytków, Commission on Chicago Landmarks, 7 września, w drugim głosowaniu, zatwierdziła ostateczną rekomendację nadania kościołowi statusu zabytku. Do nadania budynkom kościoła statusu zabytku pozostały jeszcze dwa kroki.

Miesiąc po głosowaniu za wstępną rekomendacją, w czwartek, 7 września w kolejnym posiedzeniu miejska komisja ds. zabytków, Commission on Chicago Landmarks przyjęła raport Departamentu ds. Planowania i Rozwoju (Department of Planning and Development). Zwolennicy ocalenia kościoła, w tym przedstawiciele Polonii, po raz kolejny mieli możliwość zabrania głosu w sali obrad chicagowskiego ratusza. Następnie komisja jednogłośnie przegłosowała ostateczną rekomendację nadania budynkom kościoła św. Wojciecha statusu zabytku.

Kolejny krok to przesłuchanie w komisji Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego, zabytków i standardów budowlanych (Committee on Zoning, Landmarks and Buildings Standards). Ostatnim krokiem będzie głosowanie nad projektem wszystkich 50 radnych miejskich. Dopiero wówczas status zabytku może być nadany odpowiednim aktem prawnym.

Nadanie budynkom kościoła statusu zabytku nie jest w stanie odwrócić dekonsekracji kościoła, dokonanej przez Archidiecezję Chicagowską w 2019 r., ale ma częściowo chronić go przed rozbiórką oraz sprzedażą. Pod koniec sierpnia „Chicago Sun-Times” informował, że kościół został objęty kolejnym kontraktem sprzedaży. Firma z Miami, Anew Holding LLC, chce przekształcić go w nowoczesną salę bankietową i miejsce imprez firmowych. Firma wyraziła wolę współpracy z lokalną społecznością. Archidiecezja Chicagowska odmawia skomentowania transakcji do czasu, aż będzie ona sfinalizowana.

Ostatnia msza święta w kościele św. Wojciecha została odprawiona w lipcu 2019 r. W tym samym miesiącu kościół został dekonsekrowany. Decyzją archidiecezji wiernym ze św. Wojciecha miała służyć pobliska parafia St. Paul. To właśnie ona, po konsolidacji z parafią św. Wojciecha, odpowiada za teren i budynki byłej parafii św. Wojciecha. Parafia St. Paul sprzeciwia się procesowi nadania statusu zabytku kościołowi św. Wojciecha, gdyż ich zdaniem komplikuje to proces sprzedaży posiadłości.

Wcześniejsze próby sprzedaży kościoła św. Wojciecha przez archidiecezję nie powiodły się. Rozpadł się zarówno kontrakt z Chicago Academy of Music, jak i z co najmniej dwoma deweloperami.

Kościół pw. św. Wojciecha przy 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago uchodzi za architektoniczną perłę. Parafia została założona w 1874 r. przez polskich imigrantów. Budynek obecnego kościoła powstał w 1912 r. Wnętrze świątyni wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema 185-stopowymi (56-metrowymi) wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

Joanna Marszałek[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama