Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 19:09
Reklama KD Market

Jak uniknąć oszustw przy wynajmie mieszkania?

fot. Depositphotos.com

Wrzesień to szczytowy okres dla osób poszukujących mieszkań, który zakończy się w październiku, jednym z najbardziej ruchliwych miesięcy w roku na rynku najmu. Rynek ten jest nasycony, a to zmusza do szybszych decyzji. Tymczasem oszustwa związane z wynajmem mieszkań mogą być szczególnie niebezpieczne, ponieważ ludzie często tracą dużo pieniędzy, dane personalne lub jedno i drugie.

Przy stopach procentowych na najwyższym poziomie od ponad 20 lat wielu potencjalnych nabywców domów pozostaje poza rynkiem, a to sprawia, że więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania.

Oszuści będą żerować na takiej sytuacji, kiedy ludzie czują się pod presją, aby szybko podejmować decyzje bez zachowania należytej ostrożności. Konsumenci muszą być ostrożni, ponieważ oszustwa związane z wynajmem mogą być bardzo kosztowne.

Każdy, kto chce wynająć mieszkanie, powinien mieć się na baczności przed fałszywymi stronami internetowymi, oszukańczymi reklamami w e-mailach i SMS-ach. Nowa technologia daje precyzyjne narzędzia do oszukiwania ludzi. Oszuści często używają prawdziwych zdjęć i kradną opisy mieszkań z innych stron internetowych, aby wyglądały na legalne. Od podszywającego się pod wynajmującego lokal najczęściej dostaniemy odpowiedź, że nie może pokazać nieruchomości, ponieważ przebywa poza miastem, w szpitalu. Oszust może przedstawić inną wymówkę.

Oszust może twierdzić też, że lokal można zobaczyć tylko po wpłaceniu depozytu.Następnie będzie wywoływać fałszywe poczucie pilności. Będzie sugerować, że są inni zainteresowani, więc musisz działać natychmiast. Będzie prosić o kaucję i/lub czynsz za pierwszy miesiąc z góry, aby zarezerwować ci mieszkanie. W niektórych wersjach oszustwa fikcyjny właściciel na tym etapie będzie wymagał od potencjalnych najemców wypełnienia formularza, w którym należy podać dane osobowe, między innymi numer ubezpieczenia społecznego (Social Security).

Ofiary mogą również ponieść opłaty za złożenie wniosku czy sprawdzenie zdolności kredytowej (credit check fees), a czasem także dać zaliczkę na poczet czynszu, zanim zorientują się, że mają do czynienia z oszustwem. Na koniec osoba podszywająca się pod właściciela nieruchomości przestaje odpowiadać na wiadomości i znika.

Jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania?

  • Odwiedź stronę BBB.org, aby znaleźć godne zaufania firmy i agentów wynajmu nieruchomości.
  • Uważaj na zbyt korzystne oferty. Oszuści będą kusić potencjalne ofiary, obiecując niskie czynsze, dodatkowe udogodnienia i świetną lokalizację. Jeśli cena wydaje się dużo lepsza niż gdzieś indziej, może to być oszustwo.
  • Wyszukaj w internecie podobne nieruchomości. Sprawdź w internecie ofertę, adres e-mailowy lub numeru telefonu. Jeśli znajdziesz to samo ogłoszenie wymienione w innych miastach, potraktuj to jako ostrzeżenie.
  • Zobacz nieruchomość osobiście. Nie wysyłaj pieniędzy do kogoś, kogo nigdy nie spotkałeś. Jeśli sam nie możesz odwiedzić mieszkania lub domu, poproś kogoś zaufanego, aby poszedł i potwierdził, że to jest to, co zostało ogłoszone.
  • Nie płać nieznajomym za pomocą aplikacji do przelewów pieniężnych. Wielu oszustów obecnie prosi o płatności za pośrednictwem aplikacji (P2P) zamiast przelewów lub przedpłaconych kart debetowych/upominkowych. Używaj tych aplikacji tylko z osobami, które znasz. Możesz zapłacić zaufanemu właścicielowi za pomocą Venmo, Zelle lub innej aplikacji P2P, ale nie używaj tej metody płatności do zarezerwowania mieszkania lub wpłacenia depozytu.

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa związanego z wynajmem mieszkania czy domu, nawet jeśli nie straciłeś pieniędzy, wykorzystaj swoje doświadczenie, aby uchronić przed nim innych, zgłaszając je na stronie BBB.org/ScamTracker. Twoje zgłoszenie pomoże w ujawnieniu taktyk stosowanych przez oszustów.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama