Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 00:04
Reklama KD Market

Idalia jest już huraganem i zagraża Florydzie (WIDEO)

Trasa uderzenie huraganu Idalia fot. National Hurricane Center

Burza tropikalna Idalia we wtorek rano osiągnęła siłę huraganu 1 kategorii i może w środę dotrzeć do wybrzeża Florydy. Większość wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta jest od soboty stanem wyjątkowym. We wtorek rano wstrzymano wszystkie loty na lotnisku w Tampie. 

Zgodnie z alertem Krajowego Centrum Huraganów (NHC), depresja tropikalna przekształciła się już w niedzielę w burzę tropikalną Idalię. We wtorek rano osiągnęła siłę huraganu 1 kategorii i już w środę ma dotrzeć na ląd na Florydzie prawdopodobnie jako huragan 3 kategorii.

„Prognozuje się, że żywioł spowoduje niebezpieczne fale sztormowe, ulewne opady deszczu, silne wiatry oraz niebezpieczną falę sztormową na części zachodniego wybrzeża Florydy i na Florydzie Zachodniej” – podało NHC.

Już w sobotę gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy na większości wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w związku z umacnianiem się systemu pogodowego w miarę przesuwania się na północ przez Zatokę Meksykańską. „Zachęcam mieszkańców Florydy, aby mieli plan i upewnili się, że ich zestaw zapasów na czas huraganu jest dostateczny” – stwierdził gubernator.

We wtorek od godz. 7 am wstrzymane były już wszystkie loty na międzynarodowym lotnisku w Tampie (Tampa International Airport). Ponowne otwarcie lotniska planowane jest na czwartek rano, ale wszystko będzie zależeć o sytuacji.

Jak przypomniała AP, dotąd w tym roku cyklony oszczędziły wschodnie wybrzeże USA. Na zachodzie burza tropikalna Hilary spowodowała na początku sierpnia duże powodzie, lawiny błotne i zamknięcia dróg w Meksyku, Kalifornii, Nevadzie i na północy.

Krajowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA) ostrzegła niedawno, że sezon huraganów w 2023 roku będzie znacznie bardziej rozległy, niż początkowo przewidywano. Częściowo powodują to wyjątkowo wysokie temperatury oceanów. Sezon trwa do 30 listopada, a jego szczyt przypada zwykle na sierpień i wrzesień.

Opracowała: Joanna Trzos

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama