Wiele osób rozpoczęło tego lata swoją przygodę z fitness i zdecydowało się na zakup modnego gadżetu, tzw. fitness trackera, aby monitorować swoją aktywność fizyczną. Gadżety te zwiększają świadomość na temat aktywności fizycznej i łączą ze społecznością entuzjastów fitness, ale ważne jest, aby uważać na potencjalne oszustwa. BBB otrzymuje wiele skarg dotyczących oszustów próbujących wyłudzić pieniądze i dane osobowe związanych właśnie z aplikacjami fitness.
Oszustwo zwykle polega na tym, że w ciągu kilku tygodni zaczynasz otrzymywać wiadomości od członka grupy społecznościowej aplikacji fitness. Nadawca zaczyna od pytania o cele fitness, a następnie rozmowa staje się bardziej osobista. Padają pytania o rodzinę, miejsce pracy i hobby. Po stworzeniu więzi oszust zaczyna dzielić się fałszywymi historiami osobistymi, próbując zdobyć zaufanie w celu uzyskania danych osobowych lub pieniędzy.
Nasze podejrzenie powinny wzbudzić pytania: Czy jesteś żonaty/zamężna? Czy masz dzieci? Jaki rodzaj pracy wykonujesz?
Następnie pojawia się emocjonalna historia, która ma na celu wywołanie współczucia. Oszust może twierdzić, że ma chorego, starszego rodzica lub dziecko wymagające opieki medycznej. Poprosi o pomoc finansową i poda szczegółowe instrukcje, jak ją mu przekazać. Poprosi o przelanie pieniędzy lub użycie przedpłaconej karty debetowej.
Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest prośba o komunikowanie się w inny sposób. Gdy oszust nawiąże relację, poprosi o kontakt e-mailowy lub numer telefonu komórkowego, aby kontynuować rozmowę poza aplikacją.
Jak uniknąć oszustw związanych z aplikacjami fitness i innymi aplikacjami społecznościowymi:
- Nie publikuj swojego zdjęcia jako profilu. Użyj awatara lub darmowego zdjęcia stockowego, aby uniknąć oszustów atakujących określone grupy osób (np. seniorów).
- Nie udostępniaj nieznajomym informacji osobistych (stan cywilny, zatrudnienie). Im więcej oszust wie o tobie, tym więcej ma informacji, aby manipulować twoją tożsamością.
- Zastanów się, zanim zaakceptujesz prośby nieznajomych o dodanie ich do listy twoich znajomych w aplikacjach społecznościowych. Nawiązuj kontakty tylko z osobami, o których coś wiesz.
- Unikaj klikania w linki. Kliknięcie w link może prowadzić do pobrania złośliwego oprogramowania na urządzenie mobilne, co może prowadzić do gromadzenia przez oszustów informacji umożliwiających identyfikację użytkownika. Przejęte w ten sposób dane mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości lub śledzenia aktywności elektronicznej.
- Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z bliskimi. Jeśli nie masz pewności co do otrzymywanej komunikacji, podziel się swoimi obawami z kimś, kogo znasz. Zaciągnięcie dodatkowej opinii jest zawsze pomocne w razie wątpliwości.
Jeśli spotkałeś się z oszustwem, zgłoś je do BBB Scam Tracker. Twój raport ujawni taktykę oszustów. Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletyn BBB dla konsumentów – BBB Edge, subskrypcja dostępna jest na stronie BBB.org/ChicagoBuzz. Odwiedź stronęBBB.org lub śledź nas na w mediach społecznościowych na @ChicagoBBB. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszego biznesu.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.