Coraz większe zainteresowanie sztuczną inteligencją (AI) sprawia, że oszuści widzą w tej nowej technologii wspaniałą okazję do zarobienia pieniędzy. Świadomość tego, w jaki sposób oszuści mogą wykorzystywać AI, może pomóc konsumentom w ochronie ich interesów.
Zaawansowana technologia deepfake, zmienione i edytowane nagrania, często wymierzone w celebrytów, są też wykorzystywane jako nowe i skuteczne narzędzia oszustw przeciwko każdemu, kto publikuje nagrania wideo lub audio w mediach społecznościowych.
Oszuści mogą wykorzystać twoje posty audio w mediach społecznościowych lub na stronach internetowych w celu sfabrykowana alarmujących telefonów do twoich bliskich.Niestety wszystko, co nagrasz i opublikujesz, może zostać wykorzystane przeciwko tobie i twoim bliskim.
Programy generujące sztuczną inteligencję, takie jak ChatGPT, mogą tworzyć nowe treści, takie jak dźwięk, tekst lub obrazy. Są już powszechnie używane w rozrywce i biznesie, ale mogą być wykorzystywane do bardziej wątpliwych celów: oszustw.
Oszuści wykorzystują duplikację głosu jako narzędzie do wykonywania fałszywych połączeń, aby ludzie uwierzyli, że osoba, którą znają, ma kłopoty, jest w niebezpieczeństwie i potrzebuje pieniędzy. Może być mowa o porwaniach, wypadkach lub aresztowaniach. Technologia może być wykorzystywana do oszustw matrymonialnych.
Niepokojące jest to, jak łatwo oszuści mogą korzystać z wyrafinowanego, ale łatwo dostępnego i niedrogiego oprogramowania do tworzenia duplikatów audio-wideo. Gdy zdobędą próbki audio, mogą użyć oprogramowania AI, aby stworzyć nagranie do przekazania fałszywych treści. Ludzie słysząc głos bliskich informujących o niebezpieczeństwie, bez sprawdzenia tych informacji, mogą wysyłać oszustom pieniądze. A ci będą próbować wszystkiego, aby przestraszyć ludzi i zmusić ich do natychmiastowego działania w emocjach.
Najlepszą obroną przed tego typu połączeniami telefonicznymi jest zachowanie spokoju i skontaktowanie się bezpośrednio z daną osobą. Dzięki temu można natychmiast ujawnić próbę oszustwa.
Konsumenci powinni mieć się na baczności, ponieważ sztuczna inteligencja (AI) może również być wykorzystywana do tworzenia fałszywych SMS-ów i e-maili. Dzięki AI wiadomości te mogą być bardziej poprawne gramatycznie niż te wcześniej spotykane. Do tej pory literówki lub dziwne sformułowania były oznakami możliwej wiadomości phishingowej. Zachowaj czujność i dokładnie sprawdź wiadomości otrzymywane z nieznanego ci źródła.
Świadomość tego, w jaki sposób oszuści mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI), może pomóc konsumentom w ochronie ich interesów. Warto skorzystać z następujących wskazówek BBB:
Nie wierz we wszystko, co znajdziesz w internecie lub usłyszysz przez telefon. Zachowaj zdrowy sceptycyzm, jeśli nie będziesz mógł zweryfikować tożsamości osoby, która skontaktuje się z tobą.
Zwracaj uwagę na sformułowania. Sztuczna inteligencja osiągnęła punkt, w którym tworzy atrakcyjne wiadomości, ale nie jest nieomylna. Dziwne sformułowania lub niepoprawne informacje mogą nadal być oznaką, że coś jest nie tak.
Nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników. Jeśli otrzymasz wiadomość, która wydaje się pochodzić z oficjalnego źródła, zweryfikuj nadawcę i adres internetowy przed kliknięciem w jakiekolwiek linki i załączniki. Linki i załączniki mogą zawierać wirusy komputerowe lub prowadzić do fałszywych stron internetowych utworzonych w celu oszustwa.
Dokładnie sprawdzaj. Nawet jeśli witryna wygląda jak prawdziwa, sprawdź adres w górnej części przeglądarki internetowej, aby upewnić się, że jesteś na właściwej stronie. Szczególnie ważne jest, aby dokładnie sprawdzić to przed podaniem danych osobowych lub informacji finansowych.
Poznaj typowe taktyki phishingowe. E-maile i SMS-y z treściami o świetnych okazjach lub nakłaniające do natychmiastowego działania należy traktować z przymrużeniem oka.
W razie wątpliwości zapytaj innych o opinię. BBB odkryło, że prawie trzy czwarte osób, które uniknęły utraty pieniędzy w wyniku oszustwa, miało przeczucie, że coś jest nie tak w danej sytuacji. Zawsze możesz poprosić znajomego lub bliską osobę o ich opinię.
Jeśli natkniesz się na oszustwo, zgłoś je do BBB Scam Tracker. Śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB. Zawsze szukaj pieczęci BBB – znaku lepszego biznesu.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.