Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:37
Reklama KD Market

Kupujesz produkty „refurbished”? Uważaj, aby nie paść ofiarą oszustwa

Kupujesz produkty „refurbished”? Uważaj, aby nie paść ofiarą oszustwa
fot. Pixabay.com

Kupowanie produktów odnowionych (refurbished) może zaoszczędzić pieniądze, ale ważne jest dokładne sprawdzenie wszelkich informacji przed ich zakupem. Uważaj na potencjalne oszustwa związane z dostawą produktu, jego jakością i bezpieczeństwem.

Wiele renomowanych firm oferuje dobrą, używaną elektronikę, urządzenia i inne przedmioty za ułamek ich pierwotnej ceny, ale BBB Scam Tracker otrzymał doniesienia o oszustwach związanych z zakupem produktów zwanych „refurbished”. Klientom obiecano świetne oferty na urządzenia „jak nowe”, które nigdy nie zostały dostarczone.Pokazuje to, że oszuści szybko wykorzystują najnowszy trend zakupowy. Oferowanie  produktów odnowionych (refurbished) po niskich cenach to dla nich świetny sposób na zdobycie klientów, a następnie – kradzież ich pieniędzy.

Jak działa oszustwo

Znajdujesz stronę internetową, na której oferowana jest sprzedaż produktów odnowionych (refurbished) – od części samochodowych, przez telefony, po suszarki do włosów.Witryna wygląda na prawdziwą, która oferuje i sprzedaje produkty o wysokiej jakości za cenę, która pasuje do twojego budżetu. Decydujesz się na zakup za pośrednictwem tej strony internetowej lub aplikacji płatniczej. Następnie, kilka dni po otrzymaniu potwierdzenia zamówienia, nie otrzymujesz potwierdzenia wysyłki. Kontaktujesz się z firmą, a ta odpowiada wymówką. W miarę upływu czasu staje się jasne, że sprzedawca nie ma zamiaru niczego wysyłać. Za każdym razem, gdy się z nim kontaktujesz, albo ma więcej wymówek, albo nie jest osiągalny. Okazuje się, że zamówiony produkt nie jest dostępny, a ty straciłeś pieniądze, które za niego zapłaciłeś.

Jak uniknąć oszustw związanych z produktami odnowionymi

Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie sprawdzić stronę internetową. Upewnij się, że nie jest to fałszywa witryna. Powinna ona nie tylko zawierać wysokiej jakości zdjęcia i treści wolne od literówek, ale też aktualne dane kontaktowe. Ponadto należy sprawdzić opinie i ewentualne skargi klientów. Jeśli znajdziesz raporty o oszustwach lub nie znajdziesz żadnych recenzji, zastanów się dwa razy przed dokonaniem zakupu. Zawsze sprawdzaj adres URL pod kątem literówek.

Co oznacza termin „odnowiony” (refurbished). Należy pamiętać, że „refurbished” może oznaczać różne rzeczy dla różnych producentów. Może oznaczać, że produkt miał uszkodzenia i został zwrócony, może odnosić się do otwartego pudełka, modelu demonstracyjnego lub przedmiotu, który został uszkodzony i zwrócony do producenta. Przed zakupem ustal, co firma rozumie przez „odnowiony”. Pamiętaj, że nieautoryzowani sprzedawcy zewnętrzni stanowią duże ryzyko, zwłaszcza jeśli nie oferują zwrotów (returns). Nawet jeśli sprzedawca twierdzi, że producent odnowił produkt, to nie ma sposobu, aby to potwierdzić.

Zapytaj o zasady dotyczące zwrotów. Pojawienie się problemów może zająć trochę czasu, więc upewnij się, że masz możliwość zwrotu odnowionego produktu. Jeśli nie możesz go zwrócić lub okno zwrotu wynosi tylko tydzień lub dwa, zakup może nie być tak atrakcyjny, jak ci się wydaje.

Zapytaj o gwarancje (warranties). Dowiedz się, czy interesujący cię produkt ma gwarancję i jakie są jej warunki. Gwarancje mogą się przydać, jeśli z odnowionym produktem pojawią się za jakiś czas problemy. Wszystko oznaczone jako „tak jak jest” (as-is) nie będzie objęte gwarancją.

Kupuj odnowione produkty od producenta. Kiedy producent otrzymuje zwrócony produkt, odrestaurowuje go, aby wyglądał jak nowy. Używa oryginalnych części, a inspekcję przeprowadzają przeszkoleni pracownicy serwisowi. Produkt odnowiony przez stronę trzecią może nie być traktowany tak samo. Może być naprawiany przez kogoś, kto nie jest ekspertem w danej marce lub może zawierać różne części.

Używaj bezpiecznej metody płatności. Zawsze dokonuj zakupów online za pomocą karty kredytowej. Jeśli sprzedawca internetowy nie wywiąże się ze swoich obietnic, łatwiej będzie zakwestionować transakcję zakupu i będzie większe prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju oszustw, odwiedź stronę BBB.org, gdzie sprawdzisz firmę lub zarejestrujesz skargę. Jeśli natkniesz się na oszustwo, zgłoś je do BBB Scam Tracker. Śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB. Zawsze szukaj pieczęci BBB – znaku lepszego biznesu.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama