Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 06:56
Reklama KD Market

Najpopularniejsze oszustwa związane z poszukiwaniem pracy

Osoby poszukujące pracy powinny zawsze mieć się na baczności, rozważając oferty zatrudnienia. W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. Better Business Bureau (BBB) Scam Tracker odnotował straty konsumentów związane z oszustwami na rynku pracy w wysokości prawie 840 tys. dolarów, co stanowi wzrost o ponad 250 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Przy średniej stracie wynoszącej w tym okresie ponad 1500 dol., osoby poszukujące pracy zgłaszają do BBB, że skutki finansowe są druzgocące.

Jak działają oszustwa związane z zatrudnieniem?

Podobnie jak w przypadku wielu innych oszustw, celem jest co najmniej jedna z dwóch rzeczy: pieniądze lub dane osobowe i finansowe. Ponieważ pracodawcy mają regularny dostęp do obu tych informacji, wielu z nich nie zachowuje czujności.

W niektórych przypadkach oszuści atakują natychmiast po nawiązaniu kontaktu z osobą poszukującą zatrudnienia, wyłudzając dane personalne. W innych przypadkach proceder trwa przez tygodnie, a nawet miesiące.

BBB Institute for Marketplace Trust stwierdził, że osoby w wieku od18 do 34 lat są najbardziej narażone na oszustwa związane z zatrudnieniem.

Najczęstsze oszustwa związane z zatrudnieniem zgłaszane do BBB:

Oszustwa związane z ponowną wysyłką (Reshipping scams) związane są z zatrudnianiem ludzi do wysyłania przedmiotów, prawie zawsze poza granice kraju.

Oszustwa typu „car wrap” dokonywane są przez fałszywe czeki, które mają przekonać potencjalnych pracowników o legalności firmy. Tego typu oszustwa są dobrze znane organom ścigania i regulatorom, jednak oszuści nadal szeroko je wykorzystują. Osoba, która zdecyduje się na umieszczenie reklam na swoim samochodzie, dostanie czek do zdeponowania, a następnie będzie proszona o wysłanie przekazu pieniężnego lub zakup kart podarunkowych, aby zapłacić firmie za umieszczenie tymczasowych reklam na jej samochodzie.

Oszustwa typu „tajny klient” (mystery shopping) związane są z ofertą pracy związanej z wystawianiem „tajnej” recenzji firmy zajmującej się przekazami pieniężnymi, takiej jak MoneyGram lub Western Union lub o ocenę praktyk firmy w zakresie sprzedaży kart podarunkowych. W oszustwie wykorzystywane są fałszywe czeki. Ofiary mogą wpaść w pułapkę, zanim zorientują się, że zostały oszukane.

Znaki ostrzegawcze wskazujące na potencjalne oszustwa związane z pracą: 

  • oferty pracy wymagające wpłaty pieniędzy
  • praca zdalna wymagająca czeków
  • telefony w sprawie pracy
  • wynagrodzenie wyższe niż przeciętne
  • rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej, fałszywe adresy URL, nazwy firm i zdjęcia związane z podszywaniem się pod znane firmy
  • oferty pracy związane z „tajnym klientem” (mystery shopping), ponowną wysyłką (reshipping), spłatą czeków (check-cashing) i oklejaniem samochodów (car wrap).

Aby zmniejszyć ryzyko szukając pracy online, należy zachować ostrożność i liczyć się z oszustwami. Są one powszechne i przybierają różne formy. Sprawdź firmy oferujące pracę na stronie BBB.org. Znajdź numer na stronie internetowej firmy i zadzwoń, aby potwierdzić, że praca lub oferta jest prawdziwa. Sprawdź adres e-mail, aby upewnić się, że jest on powiązany z daną firmą. Zachowaj ostrożność podając dane osobowe niezweryfikowanym firmom lub osobom prowadzącym rekrutację. Nigdy nie płać nieznajomym za pracę.

Jeśli spotkałeś się z oszustwem, zgłoś je do BBB Scam Tracker. Twój raport może ujawnić taktykę oszustów. Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletyn BBB dla konsumentów – BBB Edge, BBB.org/ChicagoBuzz. Odwiedź stronę BBB.org lub śledź nas @ChicagoBBB w mediach społecznościowych. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama