Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 07:28
Reklama KD Market

Uwaga na podróbki biletów na koncerty Taylor Swift i letnie festiwale 

Koncert Taylor Swift w New Rutherford w New Jersey fot. SARAH YENESEL/EPA-EFE/Shutterstock

Ostatnie problemy z zakupem biletów na koncerty Taylor Swift, które sprzedają się za tysiące dolarów, przypominają o poważnych oszustwach. Na stronie Better Business Bureau Scamtracker pojawiają się dziesiątki skarg konsumentów, którzy stracili swoje pieniądze w miastach, gdzie występuje gwiazda – w tym w Chicago.

Konsumenci mogą znaleźć bilety na koncerty Taylor Swift za niebotyczne kwoty w internetowym obiegu, a w dodatku wiele z nich oferowanych jest przez oszustów. Mega koncerty i duże festiwale w Chicago, w tym popularna Lollapalooza, w tym roku zapewniają oszustom lukratywne możliwości kradzieży pieniędzy oraz danych osobowych. Wiele platform internetowych jest już zalanych biletami na różne letnie imprezy.

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić z wyprzedzeniem, to znalezienie stron internetowych ze sprzedażą biletów, którym można zaufać. W przeciwnym razie możesz zostać zawrócony na bramce przed wejściem na imprezę i to po zapłaceniu setek, jeśli nie tysięcy dolarów. Naprawdę nie chcesz się dowiedzieć, że twój bilet jest fałszywy. Przy zakupie biletu elektronicznie, fałszywe kody QR mogą zostać wykryte dopiero przy bramce wejściowej na imprezę.

Zakupy online już trzeci rok z rzędu zajmują pierwsze miejsce w raporcie BBB Scam Tracker Risk Report wśród oszustw, na które jesteśmy najbardziej narażeni. Gdy w grę wchodzi rozrywka, ludzie bardzo często dokonują zakupów pod wpływem emocji.

Warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi zakupu biletów na koncert, aby zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy i kradzieży tożsamości.

  • Samodzielnie sprawdź, przed zakupem biletów, czy impreza jest promowana na innych stronach internetowych. Poszukaj informacji o mającym się odbyć festiwalu, upewnij się, że nazwa imprezy jest taka sama jak ta, która pojawia się na stronie, gdzie można kupić bilety. Oszuści często używają nazw brzmiących podobnie, ale nie mają one nic wspólnego z faktycznym wydarzeniem.
  • Sprawdź, czy podano informacje kontaktowe. Upewnij się, że festiwalowa strona internetowa ma podany numer telefonu i adres e-mailowy.
  • Ceny zbyt niskie, by były prawdziwe. Nie ma możliwości, by organizatorzy festiwalu oferowali bilety po podejrzanie niskiej cenie. Byłoby to dla nich całkowicie nieopłacalne. Jeśli ceny biletów są dużo niższe niż na podobne imprezy, najprawdopodobniej jest to oszustwo.
  • Płać kartą kredytową. Jeśli transakcja okaże się oszustwem, zawsze możesz zakwestionować ją w banku. Strzeż się przed internetowymi sprzedawcami, którzy nie przyjmują kart kredytowych.
  • Szukaj zabezpieczonych stron internetowych. Adres strony powinien zaczynać się od skrótu https (dodatkowe „s” oznacza „secure”, czyli zabezpieczony) i mieć symbol kłódki w polu adresowym.
  • Unikaj biletów sprzedawanych na Craiglist, Facebook Marketplace lub innych stronach ogłoszeniowych. Oszuści mogą dostarczyć dobrą podróbkę biletu oraz wyglądający na prawdziwy rachunek. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź strony ze sprzedażą biletów na przykład na bbb.org
  • Fałszywe bilety elektroniczne ze sfałszowanymi kodami kreskowymi wyglądają bardzo profesjonalnie, ze skopiowanym i wklejonym logo rzeczywistej firmy biletowej. Oszuści kopiują i wklejają prawdziwy bilet elektroniczny, a następnie sprzedają go wielu nabywcom.

Dowiedz się więcej na temat oszustw, które pojawiają się w okresie letnim, a także tych, które występują przez cały rok. Odwiedź stronę BBB.org, aby sprawdzić firmę lub zarejestrować skargę. Jeśli natkniesz się na oszustwo, zgłoś je do BBB Scam Tracker. Śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB. Zawsze szukaj pieczęci BBB – znaku lepszego biznesu.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama