Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 23:23
Reklama KD Market

Raport prokuratora generalnego Illinois: Kościół zaniżył liczbę przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchowieństwo (WIDEO)

Raport prokuratora generalnego Illinois: Kościół zaniżył liczbę przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchowieństwo (WIDEO)
Prokurator generalny Illinois Kwame Raoul prezentuje raport fot. Patrick Ryan/Illinois Attorney General/Facebook

Biuro Prokuratora Generalnego Illinois we wtorek opublikowało nazwiska 451 księży i zakonników ze wszystkich 6 diecezji w Illinois, którzy – zdaniem śledczych – wykorzystywali seksualnie blisko 2 tysiące dzieci od 1950 roku. Raport wykazał, że duchownych molestujących nieletnich było dużo więcej niż według danych ujawnionych przez Kościół u progu dochodzenia kilka lat temu.

Śledztwo zapoczątkowane w 2018 r. przez prokurator Lisę Madigan i zakończone przez obecnego prokuratora Kwame Raoula wykazało, że liderzy Kościoła katolickiego w Illinois znacznie zaniżyli liczbę zgłoszeń dotyczących molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Według blisko 700-stronicowego raportu, którego skrócona wersja dostępna jest również w języku polskim, „dekady decyzji i polityki katolickich przywódców pozwoliły znanym sprawcom wykorzystywania seksualnego dzieci ukrywać się, często na widoku”.

Przed przeprowadzeniem śledztwa przez prokuraturę, liderzy Kościoła katolickiego w Illinois wymienili publicznie tylko 103 nazwiska potwierdzonych sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci. W toku śledztwa ujawniono setki kolejnych nazwisk sprawców.Prokurator generalny Illinois Kwame Raoul, prezentując raport na konferencji prasowej we wtorek, 23 maja powiedział, że wychował się w katolickim domu. Wyliczył liczne zasługi Kościoła w zakresie edukacji i pomocy potrzebującym, dzięki którym Kościół jest obdarzany szczególnym zaufaniem.„Kiedy to zaufanie jest zdradzone przez wykorzystywanie dzieci – i podejmowane są wysiłki, aby to ukryć – wezwanie do odpowiedzialności powinno być głośne” – powiedział Raoul.

Arcybiskup Chicago kardynał Blase Cupich jeszcze we wtorek odpowiedział na raport prokuratora generalnego nagraniem na kanale YouTube oraz pisemnym oświadczeniem. Cupich podkreśla w nich postępy, jakie poczynił Kościół w zgłaszaniu i zajmowaniu się sprawami nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci. W oświadczeniu podkreśla, że żaden duchowny „z choćby jednym uzasadnionym zarzutem nie pełni posługi w Archidiecezji Chicago”, a w przypadku zgłoszeń nadużyć zapewnił, że „działamy niezwłocznie, zgłaszamy sprawę władzom cywilnym, usuwamy oskarżonego z posługi i badamy zarzuty”.

Kardynał dodał też w oświadczeniu, że choć Archidiecezja nie miała czasu dogłębnie przeanalizować 700-stronicowego raportu, to „ma obawy dotyczące danych, które mogą być źle zrozumiane lub przedstawione w sposób, który może wprowadzać w błąd”.

W oświadczeniu czytamy również, że Archidiecezja od 1992 roku ma przepisy i programy mające na celu „przeciwdziałanie pladze wykorzystywania seksualnego dzieci i wspieranie ofiar”.

„W imieniu archidiecezji przepraszam wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni przez brak zapobiegania i właściwej reakcji na wykorzystywanie seksualne dzieci przez duchownych. Ocaleni na zawsze pozostaną w naszych modlitwach, a my poświęciliśmy się wykorzenieniu tego problemu i zapewnieniu uzdrowienia ofiarom” – czytamy w oświadczeniu Cupicha.

Biskup diecezji Springfield, Tomasz Paprocki, w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na raport prokuratora napisał, że jest on „przypomnieniem, że niektórzy duchowni w Kościele popełnili haniebne i niegodziwe grzechy przeciwko niewinnym ofiarom i wyrządzili szkody, których nie można odwrócić”. Jego zdaniem zmiany poczynione w jego diecezji sprawiły, że przez blisko 20 lat nie słyszano tam nawet o jednym przypadku wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

Biskup diecezji Rockford, David Malloy, w oświadczeniu przeprosił za ból, jakiego doświadczyły ofiary, choć zwrócił uwagę, że w raporcie są „nieścisłości”.

Śledztwo prokuratora generalnego Illinois to rezultat raportu opublikowanego w 2018 roku przez wielką ławę przysięgłych w stanie Pensylwania, który ujawnił, że od 1950 roku ponad 300 duchownych katolickich wykorzystało tam seksualnie ponad tysiąc dzieci. Raport wywołał głośne reakcje biskupów diecezji w całym kraju, a prokuratorzy generalni wielu stanów, w tym Illinois, ogłosili wszczęcie własnych dochodzeń w sprawie nadużyć seksualnych katolickich duchownych wobec dzieci.

Raport prokuratora generalnego, który jest dostępny online, zawiera obszerne narracje szczegółowo opisujące nadużycia, których doświadczyły ofiary. Od początku zamierzeniem dochodzenia było oddanie głosu ocalałym, zwłaszcza że większość przypadków została przedawniona, co uniemożliwia oddanie ofiarom sprawiedliwości na drodze sądowej. Śledczy z ramienia prokuratora zbadali m.in. ponad 100 tys. stron dokumentów diecezjalnych i przeprowadziły niezliczone rozmowy i spotkania z przedstawicielami diecezji, ich prawnikami oraz ofiarami wykorzystywania seksualnego, bez których – jak twierdzą autorzy raportu – przeprowadzenie wyczerpującego dochodzenia nie byłoby możliwe.

Jak napisał w raporcie prokurator, „przywódcy duchowni diecezji Illinois zadeklarowali pełne wsparcie i chęć współpracy z prokuratorem generalnym w celu osiągnięcia tych celów. Każdy z nich ostatecznie wywiązał się z tego zobowiązania”.Po publikacji raportu prokuratora generalnego Illinois wzrosła presja na Kościół w sprawie uzupełnienia diecezjalnych list o nazwiska nowych oprawców i upublicznienie dokumentacji kościelnej i szczegółów dotyczących zarzutów.

Raport jest dostępny na stronie prokuratora generalnego Illinois: https://clergyreport.illinoisattorneygeneral.gov/download/report.pdf.

Podsumowanie raportu zostało przygotowane również w językach hiszpańskim i polskim:>>PRZECZYTAJ<<

Joanna Marszałek[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama