Wiosna i lato to szczytowe okresy dla organizowanych w tym okresie Home Shows – targów i wystaw skierowanych do właścicieli domów. Przygotowanie się do tych imprez przed wzięciem w nich udziału może zaoszczędzić wiele czasu i kłopotów. Jeśli rozważasz przebudowę lub ulepszenie domu, udział w targach Home Shows to doskonały sposób na zebranie informacji o nowych produktach i trendach. Jednak mogą się pojawić pewne związane z tymi imprezami problemy, przed którymi chcemy ostrzec konsumentów.
Jedną z korzyści uczestnictwa w targach Home Shows jest możliwość bezpośredniej rozmowy z ekspertami. Może to również otworzyć drzwi dla pozbawionych skrupułów sprzedawców wywierających dużą presję na klientów. Warto zatem przygotować odpowiednią taktykę, by uniknąć wykonawców prac niespełniających norm.
Ponieważ Home Shows mogą stać się przytłaczające z powodu wielu sprzedawców i prezentowanych przez nich produktów, należy mieć plan przed wyjazdem na imprezę. Ustal priorytety dotyczące rodzaju sprzedawców, których stanowiska chcesz odwiedzić. Zrób rozeznanie przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów, aby uniknąć wydawania pieniędzy pod wpływem impulsu. Oszustwa związane z remontami i ulepszaniem domów są jednym z najczęściej powtarzających się w całym kraju.
Ponadto, w godzinach szczytu, targi te mogą być zatłoczone i trudniej jest znaleźć czas, abyusłyszeć odpowiedzi na wszystkie pytania. Postaraj się przybyć wcześniej lub sprawdź, czy istnieje wirtualna opcja uczestnictwa w wydarzeniu.
Jeśli wybierasz się na targi Home Shows w celu znalezienia wykonawcy, przed podpisaniem umowy weź pod uwagę następujące wskazówki:
Poszukaj i zbierz informacje. Wyszukaj profil biznesowy wykonawcy na BBB.org, aby uzyskać bezpłatne informacje na temat historii skarg, przeczytaj zweryfikowane opinie klientów i sprawdź, czy jest to firma akredytowana. Ponadto, wyszukaj nazwę firmy online wraz z terminami: „scam”, „complaint”, „review”, aby sprawdzić zgłaszane w tym zakresie skargi.
Poproś o referencje. Poproś wykonawcę o listę ostatnich referencji z rejonu, w którym mieszkasz, aby skontaktować się z byłymi klientami. Zapytaj o wykonane usługi, ich ogólne doświadczenia z wykonawcą i jakość pracy. Jeśli to możliwe, sprawdź pracę wykonawcy osobiście.
Skontaktuj się z co najmniej trzema firmami. Rozejrzyj się i uzyskaj wiele ofert. Upewnij się, że wszystkie oferty uwzględniały ten sam zestaw kryteriów. Pamiętaj, że najniższa oferta niekoniecznie musi być najlepszą.
Wszystko na piśmie. Zawsze poproś o wycenę i szacowane koszta na piśmie i nigdy nie pozwól na rozpoczęcie prac bez pisemnej i podpisanej umowy. Nie daj się zmusić do podpisania umowy, zanim będziesz na to gotowy. Upewnij się, że przeczytałeś i zrozumiałeś wszystko przed podpisaniem. Umowa powinna zawierać dane kontaktowe, daty rozpoczęcia i zakończenia prac, ich szczegółowy opis, koszty materiałów, ustalenia dotyczące płatności i informacje gwarancyjne. Nigdy nie podpisuj niekompletnej lub częściowo pustej umowy. Zachowaj umowę do wykorzystania w przyszłości lub w przypadku pojawienia się pytań po zakończeniu prac.
Sprawdź licencję i ubezpieczenie. Zawsze upewnij się, że firma, z którą zdecydujesz się współpracować, posiada niezbędne licencje i ubezpieczenie.
Potwierdź pozwolenia na budowę. Wykonawca musi posiadać odpowiednie pozwolenia (building permits) przed rozpoczęciem projektu. Zwykle uzyskują oni pozwolenia, ale prawdopodobnie ty za nie zapłacisz. Powinno to być szczegółowo opisane w umowie.
Zapytaj o zrzeczenie się zastawu (lien waiver). Zrzeczenie się zastawu to oświadczenie wykonawcy, w którym stwierdza on, że wszyscy dostawcy i podwykonawcy otrzymali zapłatę za swoją pracę.
Ustal harmonogram płatności. Nigdy nie płać całości z góry. Rozłóż płatności w czasie, tak aby ostateczna zapłata nie została przekazana firmie przed ukończeniem prac i pełną inspekcją. Nie płać gotówką. Upewnij się, że czek jest wystawiony na firmę, a nie na osobę fizyczną, lub użyj karty kredytowej. Poproś o pokwitowanie z adnotacją „zapłacono w całości” (paid in full) po zakończeniu prac i dokonaniu końcowej płatności.
Odwiedź stronę BBB.org, aby znaleźć firmy, którym możesz zaufać. Zawsze szukaj pieczęci BBB – znaku lepszego biznesu. Jeśli natkniesz się na oszustwo, zgłoś je do BBB Scam Tracker. Śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.