232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została uhonorowana zorganizowaną przez Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance) uroczystością złożenia wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki na skwerze przy Solidarity Dr. nad jeziorem Michigan.
Witając uczestników porannej uroczystości we wtorek, 2 maja, prezes ZNP-PNA i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula powiedział, że pomnik generała Tadeusza Kościuszki jest dla polskiej diaspory w Wietrznym Mieście monumentem o gigantycznym wręcz znaczeniu, większym niż cokolwiek innego i dlatego gromadzimy się przy nim w takich chwilach jak kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz obchody Dnia Polonii i Polaków poza granicami kraju i Dniu Flagi.
– To, co nas sprowadza tutaj dzisiaj, to nasze oddanie polskiej społeczności. Gdy widzę tu dziś tylu ludzi, to jestem dumny, że jesteśmy taką siłą w naszym mieście. Czcimy Kościuszkę, bo on walczył nie tylko za Polskę, ale też za Stany Zjednoczone Ameryki – powiedział prezes Spula. Gospodarz uroczystości w serdecznych słowach zwrócił się do Wielkiego Marszałka tegorocznej parady Andrew Adamczyka, gratulując mu wyboru oraz nominacji na stopień pułkownika Gwardii Narodowej Illinois.
Pułkownik Adamczyk powiedział, że czuje się bardzo zaszczycony faktem, że może być w tym tak ważnym dla Polaków miejscu. To nie był jego pierwszy pobyt przy pomniku, bo przez ponad 20 lat miał okazję uczestniczyć w tych uroczystościach, najpierw jako porucznik, wiele razy jako kapitan, a w tym roku pułkownik, który ma polskie pochodzenie i pamięta o swoich polskich korzeniach.– Dzisiaj wspominamy poświęcenie Polaków przez te wszystkie lata. Jednoczy nas polska flaga, jednoczy Amerykanów polskiego pochodzenia w Chicago, żeby kontynuowali tę pracę, z której zasłynął stojący na tym pomniku gen. Tadeusz Kościuszko – powiedział płk. Adamczyk.
W języku polskim uczestników ceremonii powitał skarbnik Illinois Michael Frerichs, który między innymi mówił o tym, że Kościuszko bardzo się przysłużył Ameryce, i że Polacy mieli swój wkład w budowę społeczeństwa amerykańskiego i potęgi tego kraju przez setki lat oraz że nadal tutaj działają, ale swojej działalności nie ograniczają jedynie do Ameryki, ale także wspierają Ukrainę i jej obywateli, którzy walczą i giną w starciu z rosyjskim agresorem.
Była posłanka na Sejm RP Joanna Fabisiak zwróciła uwagę w swoim przemówieniu na ważność dnia 2 maja dla Polaków na całym świecie, bo w tym dniu celebrujemy polską flagę i Dzień Polonii.– Te dwa święta bardzo ściśle są ze sobą połączone, bo flaga polska nie powiewałaby tak swobodnie, gdyby nie bohaterowie. Przed pomnikiem jednego z nich stoimy, człowieka, który walczył za wolność Polski i Ameryki, ale nie byłoby tego pomnika, takiego odważnego, takiego ze wzniesioną szablą, gdyby nie Polonia i gdyby nie Polacy. Oddając hołd bohaterowi, dziękuję w imieniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej za tę dbałość, za tę troskę, za tę kontynuację tradycji, bowiem bohaterów mamy bardzo wielu. Również tych cichych bohaterów, którzy dbają o polską flagę, o Polskę. To na tej ziemi składam podziękowanie naszym przyjaciołom ze Stanów Zjednoczonych, bo ta wspólna praca buduje i gwarantuje pokój na świecie. Myślmy o tym, dbajmy i bądźmy wdzięczni za rzeczywistość, w jakiej jesteśmy – powiedziała Joanna Fabisiak z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem bohatera dwóch narodów. W imieniu gospodarzy wieniec składali: prezes ZNP i KPA Frank Spula w asyście sekretarz organizacji Alicji Kuklińskiej oraz skarbnika Steve’a Tokarskiego. W imieniu Konsulatu Generalnego RP wieniec złożył konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak. Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja w składaniu kwiatów reprezentowali: przewodnicząca Łucja Mirowska-Kopeć, koordynator parady Jan Kopeć oraz Carolina Woźniczka, Victoria Czarnik i Claudia Walkosz, laureatki konkursu na Królową Parady. Wiązankę od Sejmu RP złożyła posłanka Joanna Fabisiak. W imieniu Województwa Podkarpackiego kwiaty złożyła delegacja z wicemarszałkiem Stanisławem Kruczkiem, wiceprzewodniczącymi Sejmiku, Czesławem Łączakiem i Wojciechem Zającem oraz radną Joanną Bril w składzie. Polonijne harcerstwo reprezentowała przewodnicząca Obwodu ZHP, druhna Beata Chodorowska-Niebrugge, a Związek Podhalan w Ameryce Północnej prezes Stanisław Sarna wraz z wiceprezes Katarzyną Chlebek.
W gronie gości honorowych obok wspomnianych już mówców i osób składających kwiaty przy pomniku obecna była delegacja Gwardii Narodowej Illinois z jej dowódcą gen. Richardem Neely na czele. Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie reprezentowała wiceprezes Misia Jamińska oraz skarbnik Agnieszka Bastrzyk. Obecna była dyrektor zarządzająca Muzeum Polskiego Małgorzata Kot, wiceprezes Legionu Młodych Polek Sylvia Tolczyk, przedstawicielki Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Halina Żurawska i Alicja Nawara, dyrektor generalny „Dziennika Związkowego” Łukasz Dudka oraz wielu innych.
Hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych oraz pieśni „Witaj majowa jutrzenko” i „God Bless America” śpiewała Królowa Parady 3 Maja Marianna Mosz. Mistrzynią ceremonii była Monica Lebensztejn, public relations ZNP. Wartę honorową podczas uroczystości trzymali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki pod dowództwem prezesa Andrzeja Stopy. Spod pomnika goście udali się do centrum Chicago, gdzie na Daley Plaza odbyło się podniesienie na maszt polskiej flagi.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP