Policja z Schaumburga na północno-zachodnich przedmieściach od 17 kwietnia wyposażyła wszystkich swoich funkcjonariuszy w kamery na mundurach. Wcześniej w lutym program kamer dla funkcjonariuszy ruszył w sąsiednim Hoffman Estates. Obie miejscowości postanowiły przed czasem sprostać wymogowi korzystania z kamer na mundurach podczas wszystkich interakcji publicznych.
Zgodnie z prawem Illinois, od 1 stycznia 2024 roku departamenty policji w miejscowościach liczących sobie od 50 do 100 tys. mieszkańców muszą wyposażyć swoich funkcjonariuszy w kamery na mundurach. Policja w Schaumburgu w ślad za kolegami z Hoffman Estates postanowiła sprostać temu wymogowi już teraz.
Jak tłumaczy, nie tylko umożliwiło to departamentowi negocjację lepszych cen kamer, lecz dało funkcjonariuszom więcej czasu na zaznajomienie się ze sprzętem i poznanie korzyści z niego płynących.
Szef policji w Schaumburgu Bill Wolf stwierdził, że kamery na mundurach zostały „bardzo dobrze przyjęte” przez funkcjonariuszy. „Dają im poczucie pewności, że pokażą one, że postępują właściwie” – powiedział Wolf cytowany przez „Daily Herald”. Dodał, że mieszkańcy powinni jednak pamiętać, że kamery na mundurach utrwalają jedynie jedną wizualną perspektywę sytuacji, które czasami są bardzo kompleksowe.
Zapis z kamer ma być przetrzymywany przez 90 dni lub dłużej, jeśli mamy do czynienia ze śledztwem ws. użycia siły przez funkcjonariuszy. Wolf szczyci się jednak, że policjanci z Schaumburga są świetnie przeszkoleni w deeskalacji konfliktów i tylko mniej niż 3 proc. aresztowań odbywa się z użyciem siły, którą określa jako „minimalną”.
W aktywnych sytuacjach zapis z kamer na mundurach może być nawet udostępniony departamentowi w czasie rzeczywistym za pośrednictwem powstałego w listopadzie 2021 r. Real-Time Information Center. Zdaniem Wolfa, ta funkcja czyni departament policji w Schaumburgu pionierem w całym regionie.
Prawo Illinois wymaga, by departamenty policji w całym stanie wprowadziły kamery na mundurach funkcjonariuszy do 1 stycznia 2025 r. Miasta z populacją powyżej 500 tys. mieszkańców miały to uczynić do 1 stycznia 2022 r. Miejscowości z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. – do 1 stycznia 2023 r.
(jm)