Firmy transportowe i kierowcy korzystający z elektronicznych dzienników pracy, Electronic Logging Devices (ELD) firmy All-Ways Track, LLC mają 60 dni na zastąpienie ich innymi urządzeniami autoryzowanymi przez FMCSA.
27 marca 2023 roku Federalna Administracja Bezpieczeństwa Przewoźników, Federal Motor Carrier Safety Administration (FMCA) usunęła urządzenie ELD oferowane przez All-Ways Track z listy dopuszczonych do użytkowania ze względu na niespełnione minimalne wymagania określone federalnymi przepisami, 49 CFR part 395, subpart B, appendix A.Nazwa ELD: ALL-WAYS TRACKNumer modelu: AWT01Identyfikator ELD: AWTELDDostawca ELD: ALL-WAYS TRACK, LL
Według federalnego prawa, na wymianę unieważnionego urządzenia przewoźnicy mają do 60 dni. Po tym okresie (po 26 maja 2023 roku) korzystający z wycofanego ELD All-Ways Track będą traktowani jak gdyby pracowali bez dziennika pracy i karani zawieszeniem w czynnościach zawodowych, OOS (out of service).
Jeśli dostawca wspomnianego ELD skoryguje wszystkie zidentyfikowane błędy, to FMCSA ponownie umieści urządzenie na liście dopuszczonych i kwalifikujących się do użytkowania i zamieści adekwatne informacje na branżowych portalach internetowych.
Zawód kierowcy ciężarówki jako jeden z nielicznych obwarowany jest licznymi przepisami i obostrzeniami. Jednym z najstarszych jest obowiązek rejestrowania godzin pracy. Na przełomie lat, wraz z postępem, ulegał on licznym zmianom i modernizacjom.
Pierwsze dzienniki pracy (papierowe zeszyty) pojawiły się już w 1938 roku. Przez kilkadziesiąt lat kierowcy powszechnie nazywali je „komiksami”, gdyż były łatwe do sfałszowania i nie istniały narzędzia pozwalające na kontrolę godzin pracy komercyjnych kierowców.
Jednak wraz z większą liczbą pojazdów, tak komercyjnych jak i samochodów osobowych, wypadki, w tym z udziałem ciężarówek stały się zmorą użytkowników dróg.
W końcu zauważono problem i w roku 1966 powstał Departament Transportu, którego zadaniem było koordynowanie systemu transportu w USA. Ale trzeba było czekać aż do 1999 roku, żeby wprowadzono ustawę pod nazwą The Motor Carrier Safety Improvement Act, na podstawie której powstała FMCSA – organizacja, której podstawową misją jest zmniejszenie liczby wypadków, obrażeń i ofiar śmiertelnych z udziałem ciężarówek i autobusów.
W dobie smartfonów, bankowości internetowej i kas samoobsługowych, papierowe dzienniki godzin pracy kierowców ciężarówek i autobusów trafiły do lamusa.
W roku 2012 do Kongresu trafił projekt wprowadzenia elektronicznych dzienników godzin pracy, ELD w miejsce papierowych. Prace trwały ponad 5 lat i od 18 grudnia 2017 roku na pokładach wszystkich samochodów ciężarowych (z małymi wyjątkami ) muszą znajdować się elektroniczne dzienniki godzin pracy, ELD.
Od czasu wdrożenia tego przepisu, wielu kierowców, szczególnie starszej daty, odeszło z zawodu twierdząc, że to zbyt duża kontrola i niepotrzebne komplikacje.
Należy jednak pamiętać, że każdy kij ma dwa końce. ELD to nie tylko kontrola, to również niesłychana pomoc. Urządzenia te pomagają zaplanować najbezpieczniejsze trasy i unikać obszarów wysokiego ryzyka na autostradach, co poprawia bezpieczeństwo i oszczędza czas. ELD ostrzega przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, jak i śledzi na bieżąco pracę silnika alarmując o potencjalnych problemach.
To również mniej obowiązków dla kierowcy, gdyż od momentu wprowadzenia ELD odeszło ręczne wypełnianie papierowych dzienników pracy.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!