Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 00:28
Reklama KD Market

Najlepszy czas na zostanie kierowcą zawodowym

fot. Pixabay.com

Historia, podobnie jak fortuna, kołem się toczy (czyli lubi się powtarzać ) i na przełomie kilkudziesięciu lat w transporcie drogowym to powiedzenie zawsze się sprawdzało. Raz karty rozdawali pracodawcy, a następnie role się odwracały i do głosu dochodzili kierowcy. Raz brakowało rąk do pracy i płace automatycznie rosły, a następnie przychodziło przesycenie rynku, ilość ładunków spadała i następowały zwolnienia i obniżki zarobków.

Wydaje się, że tym razem historia stanęła w miejscu. Już od kilku lat brakuje kierowców i nic nie wskazuje na to, ze sytuacja ulegnie poprawie, wprost przeciwnie. Według American Trucking Association, ATA w 2030 r. problem się spotęguje i w przemyśle transportowym będzie brakowało więcej niż 160 tys. kierowców.

Jeszcze nigdy w historii tego zawodu sytuacja kierowców zawodowych ciężarówek nie była tak pomyślna. Nie dość, że mają zagwarantowaną pracę przynajmniej przez następnych dziesięć lat , to dodatkowo ich zarobki należą do najwyższych w kraju.

Portal internetowy Indeed pomagający w poszukiwaniu pracy informuje, że średnia zarobków kierowców ciężarówek w USA wynosi 82 046 dol. Kiedy najniższe pensje oscylują w granicach 50 000 dol., to najlepiej zarabiający zawodowcy za kierownicą osiemnastokołowców potrafią wyciągnąć nawet do 130 000 rocznie.Dodatkowo rekrutujący przewoźnicy prześcigają się w ofertach i proponują  świadczenia typu plany emerytalne 401(k), ubezpieczenia zdrowotne i na życie, ekstra bonusy za ilość przejechanych mil itd.

Prawdopodobnie jakiś procent czytelników spoza branży transportowej rozważa zmianę zawodu i „trokerka” wydane się idealnym rozwiązaniem (wolność, dobre zarobki i świadczenia), ale nie wiedzą, jakie powinni podjąć pierwsze kroki.

Podstawowym wymogiem jest zdobycie komercyjnego prawa jazdy, tzw. CDL, Commercial Driver’s License uprawniającego do prowadzenia pojazdów komercyjnych (ciężarówek i autobusów).

Żeby jednak zakwalifikować się na CDL, kandydat musi najpierw zdobyć CLP, Commercial Learner’s Permit, czyli  zezwolenie dla uczących się zawodu. Umożliwia ono prowadzenie ciężarówki pod okiem instruktora CDL w celach szkoleniowych.

Ponieważ zawodowe prawo jazdy wydawane jest na poziomie stanowym, to przepisy i obostrzenia mogą się nieznacznie różnic w zależności od tego, w którym z 50 stanów chcemy je uzyskać. Jednakże podstawy są jednakowe: zdobycie CLP, przejście odpowiedniego szkolenia, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego, zdanie testów oraz egzamin z jazdy.

Istnieją również ograniczenia wiekowe. Kandydat musi mieć minimum 18 lat, a federalne przepisy mówią, że kierowcy CDL w przedziale wiekowym od 18 do 21 lat (po uzyskaniu CDL) mogą być tylko intrastate drivers, czyli, że mogą przewozić ładunki jedynie w granicach stanu, z którego pochodzą.

Dla wielu zainteresowanych zdobyciem fachu kierowcy zawodowego CDL na przeszkodzie stoi cena kursów w szkołach nauki jazdy. Według truckinfo.net koszty te wahają się średnio od 2 do 10 tys. dol. Istnieją jednak sposoby, aby pokonać i tę barierę. Obecnie wiele dużych firm transportowych oferuje darmowe szkolenia CDL, często wraz z zamieszkaniem. Oczywiście słowo darmowe należy wziąć w cudzysłów, gdyż w zamian przyszły komercyjny kierowca musi podpisać kontrakt, w którym zobowiązuje się do współpracy przez wskazany minimalny czas ze sponsorująca go firmą.

Informacje, które przedstawiliśmy w artykule są bardzo ogólne i pobieżne, wszystkich zainteresowanych tematem odsyłamy na łamy portalu www.fmcsa.dot.gov, gdzie można znaleźć szczegóły (wpisując hasło „How do I get a Commercial Driver’s License?).

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama