Po czym poznać furię drogową i jak nie paść jej ofiarą?
Policja stanowa z Illinois wydała ostrzeżenie dla kierowców w związku ze wzrostem przypadków furii drogowej na autostradach Illinois. Choć według Illinois State Police, ISP liczba strzelanin na drogach ekspresowych spada w porównaniu z 2021 r., ofiary coraz częściej wskazują na agresję drogową jako przyczynę przemocy z użyciem broni.
W 2022 roku furia drogowa była przyczyną około 40 proc. strzelanin na autostradach zgłoszonych policji stanowej. W 2021 r. wskaźnik ten wynosił 12 proc. Od początku 2023 r. furia drogowa była czynnikiem w co najmniej dziewięciu strzelaninach na autostradach. Oprócz tego odegrała rolę w innych incydentach drogowych – jak wypadki drogowe czy bójki.
Objawy furii drogowej z reguły są łatwe do rozpoznania. Wśród nich są najczęściej:jazda zbyt blisko poprzedzającego pojazdu lub „siedzenie komuś na ogonie”; niewłaściwa lub nieostrożna zmiana pasa ruchu, nielegalna jazda poboczem (pasem awaryjnym), wewnętrznym pasem (rozdzielającym przeciwne pasy ruchu) lub jazda po chodniku; wyprzedzanie tam, gdzie nie jest to dozwolone, prowadzenie pojazdu w sposób lekkomyślny, nieostrożny, niekonsekwentny lub nagła zmiana prędkości; nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu; nieprzestrzeganie znaków i przepisów drogowych; nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym i nieograniczenie prędkości w strefach budowlanych; niewłączanie kierunkowskazu, jazda zbyt szybka w stosunku do panujących warunków lub jazda z przekroczeniem dozwolonej prędkości; wyścigi; nieprawidłowe manewry skrętu.
Według badania przeprowadzonego przez amerykańskie stowarzyszenia zmotoryzowanych AAA, kierowcy zapytani o przyczyny agresywnego zachowania najczęściej podawali trywialne problemy: drugi kierowca ich „nie puścił” albo „denerwował ich”, bo za nimi jechał.
Według policji stanowej, jeżeli nie chcesz paść ofiarą furii drogowej, zastosuj się do następujących wskazówek:
- Jeśli jedziesz lewym pasem i ktoś chce cię wyminąć, zjedź na prawy pas i pozwól mu przejechać.
- Wjeżdżając z rampy na autostradę, upewnij się, że masz dużo miejsca i włącz kierunkowskaz.
- Jeśli ktoś spycha cię z pasa, zwolnij i daj mu miejsce, aby mógł wjechać na twój pas.
- Jeśli kierowca jadący z dużą prędkością „siedzi ci na ogonie”, bezpiecznie zmień pas ruchu, jeśli to możliwe.
- Wykonywanie gestów może rozzłościć drugiego kierowcę – zachowaj dystans i unikaj konfrontacji.
- Jeśli drugi kierowca jest agresywny, nie nawiązuj kontaktu wzrokowego.
- Jeśli uważasz, że drugi kierowca cię śledzi lub zastrasza, zadzwoń na policję.
Jeżeli padłeś ofiarą furii drogowej, niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 911 lub udaj się na najbliższy posterunek policji.