Z przemówienia przedstawicielki Federalnej Administracji ds. Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA), Robin Hutcheson, skierowanego do członków stowarzyszenia przewoźników Truckload Carriers Association dowiedzieliśmy się o istotnych ulepszeniach systemowych w organizacji stworzonej przy Departamencie Transportu pod nazwą Drug & Alcohol Clearinghouse.
Osobom, które nie orientują się w temacie wyjaśniamy, że Clearinghouse to komputerowa baza danych, w której gromadzone są wyniki testów na obecność substancji odurzających i alkoholu kierowców zawodowych CDL. Do Clearinghouse trafiają wszystkie przypadki pozytywnych wyników testów na narkotyki, alkohol, jak i odmowy wykonania testów.
Historia obowiązkowego wykonywania testów na obecność substancji odurzających dla kierowców ciężarówek nie należy do najstarszych. W Kongresie amerykańskim ustawę zmuszającą do obowiązkowych drug testów przyjęto dopiero w 1991 roku, ale i tak była ona traktowana po macoszemu przez kolejnych prawie trzydzieści lat. Owszem, wylosowani na badania (system losowania wprowadzono, aby kierowcy nie mogli przewidzieć, kiedy badanie nastąpi) poddawali się wspomnianym testom, ale wyniki, pozytywne czy negatywne, pozostawały do wiadomości laboratoriów, kierowców i firm transportowych. Nie istniały żadne narzędzia pozwalające na wymianę informacji np. pomiędzy Departamentem Transportu a laboratoriami czy też na sprawdzenie wyników testów wykonanych w przeszłości.
W końcu w 2012 r. w Kongresie ustanowiono Commercial Drivers License and Alcohol Clearinghouse. Prace nad tym programem trwały przez kolejnych osiem lat i zaowocowały wprowadzeniem go w życie 6 stycznia 2020 roku. Od tego czasu zakres obowiązków managerów firm transportowych trochę się powiększył, gdyż doszły im następujące zajęcia:
- Przed zatrudnieniem potencjalnego kandydata na kierowcę należy sprawdzić jego historię w bazie danych Clearinghouse
- Kandydat na kierowcę musi zostać skierowany na tzw. pre-employment drug test
- Raz w roku należy zweryfikować status każdego z zatrudnionych kierowców, wyciągając jego rekord (ang. query) z bazy danych Clearinghouse
Wiadomo było, że tak kompleksowy program, jakim jest Clearinghouse nie będzie od razu doskonały, więc spodziewano się wprowadzenia pewnych poprawek i zmian. Te właśnie kwestie poruszyła Hutcheson w swoim przemówieniu. Mówiła o celach Departamentu Transportu, jakimi są: zero ofiar śmiertelnych na krajowych autostradach, kierowcy zachowujący większe bezpieczeństwo, bezpieczniejsze pojazdy i lepsze, zmodernizowane drogi.
Wezwała biznesy transportowe do podjęcia walki z podstawowymi przyczynami wypadków drogowych, których rezultatem jest 5 tys. ofiar śmiertelnych rocznie, z czego 800 to kierowcy zawodowi CDL. „Prawdopodobnie nie ma innego takiego miejsca we współczesnym świecie, gdzie ginęłoby tylu ludzi wykonując swój zawód” – powiedziała Hutcheson. Wskazała również na prewencję, treningi oraz najnowsze technologie jako narzędzia, którymi FMCSA będzie wspomagać przewoźników, aby zmniejszać ryzyko wypadków na drogach.
Obecnie FMCSA pracuje wraz z Highway Traffic Safety Administration, HTSA nad przepisami, które wymagałyby instalacji w ciężarówkach automatycznych hamulców bezpieczeństwa. Organizacje chcą ponownego rozpatrzenia wprowadzenia ograniczników prędkości.
Hutcheson wspomniała również o kłopotach z parkingami dla osiemnastokołowców. „Słyszymy was głośno i wyraźnie, i wiemy, że jest to kluczowy problem” – powiedziała. Na projekty nowych parkingów lub modernizacji istniejących FMCSA przeznaczyła 81 milionów dolarów, w tym 37 milionów trafiło na Florydę i do Tennessee w październiku ubiegłego roku.
W kwestii Clearinghouse zaszły dwie istotne zmiany: jedna już weszła w życie, druga pojawi się w listopadzie przyszłego roku.
6 stycznia 2023 roku weszła w życie wznowiona wersja Clearinghouse, dzięki której zatrudniający kierowcę nie musi już się bezpośrednio kontaktować z poprzednim pracodawcą w sprawie sprawdzenia potencjalnych naruszeń prawa (drug and alcohol regulation). Śledztwo w tej kwestii zostaje przeprowadzone automatycznie przez Clearinghouse. Należy pamiętać, że obowiązek sprawdzenia przez firmę transportową raz do roku rekordu kierowcy pozostaje bez zmian.
od 24 listopada 2024 roku przed wydaniem nowych praw jazdy CDL, odnowieniem lub aktualizacją wszystkie uprawnione agencje stanowe będą musiały sprawdzić status kierowcy w bazie danych Clearinghouse. Dodatkowo jeśli kierowca naruszy prawo, będą one zmuszone do zawieszenia lub zmiany (na niższą) kategorii prawa jazdy CDL.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!