Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 00:16
Reklama KD Market

Porozmawiajmy o transporcie ze… sztuczną inteligencją

fot. Depositphotos.com

Naszym głównym zadaniem jest informowanie polonijnych kierowców ciężarówek o najnowszych trendach rynkowych mogących mieć wpływ na ich profesję. Czy nowinka, którą dziś przedstawimy, będzie miała jakikolwiek wpływ na transport drogowy? Tego nie wie nikt, ale potencjał jest ogromny i jak do tej pory inne gałęzie przemysłu drżą na samą myśl o tym, do czego  może doprowadzić sztuczna inteligencja, AI.

ChatGPT, czyli Generative Pre-trained Transformer jest modelem językowym stworzonym przez firmę OpenAI, umożliwiającym automatyczne generowanie tekstu. Program ten posiada zaawansowaną zdolność do tworzenia sensownych zdań na podstawie zadanych pytań. ChatGPT jest narzędziem przetwarzającym nasz naturalny język na podstawie technologii sztucznej inteligencji, umożliwiającym prowadzenie ludzkich konwersacji. Odpowiada na pytania ze wszelkich dziedzin i pomaga w zadaniach takich jak tworzenie emailow, esejów czy kodów.

Według analizy przeprowadzonej przez szwajcarski bank UBS, ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją w historii. W styczniu, zaledwie dwa miesiące po uruchomieniu, ChatGPT miał około 100 milionów aktywnych użytkowników. Dla porównania, osiągniecie 100 milionów zajęło TikTokowi dziewięć miesięcy.

Prawdopodobnie model ten nie będzie miał bezpośredniego wpływu na pracę kierowców ciężarówek, ale w biurach firm transportowych na pewno zagości.  Chociażby w kodowaniu programów komputerowych czy kreatywnym tworzeniu odpowiedzi na e-maile.Nie mogliśmy się oprzeć pokusie i zmusiliśmy ChatGPT do twórczej pracy zadając pytanie:

Jaka jest przyszłość branży transportowej?

A oto odpowiedź przygotowana w ciągu paru sekund przez sztuczną inteligencję w postaci ChatGPT:„Przyszłość branży transportowej prawdopodobnie będzie się kształtowała na podstawie kilku czynników, takich jak najnowsze technologie, ekonomię i zachowanie konsumentów:1. Autonomiczne ciężarówki. Rozwój i wdrażanie samojeżdżących ciężarówek może doprowadzić do transformacji tej gałęzi przemysłu poprzez zmniejszenie kosztów pracy, zwiększenie efektywności i poprawy bezpieczeństwa. Ogólna adaptacja autonomicznych ciężarówek jest ciągle w powijakach, ale nastąpił poważny postęp i istnieją firmy transportowe, które już testują autonomiczne ciężarówki na publicznych drogach.2. Elektryczne ciężarówki. Wraz ze wzrostem obaw o zmiany klimatyczne i skażenie powietrza zwiększa się zainteresowanie elektrycznymi pojazdami. Na dzień dzisiejszy ciężarówki o napędzie elektrycznym zmagają się z jeszcze z wieloma technicznymi i logistycznymi wyzwaniami, takimi jak zbyt mały zasięg czy zbyt długi okres ładowania baterii, ale wraz z rozwojem technologii oraz z coraz lepszą infrastrukturą (większa ilością ładowarek na terenie kraju) wydają się interesującą opcją na przyszłość.3. Technologie logistyczne. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost nowoczesnych technologii logistycznych, wliczając w to AI – sztuczną inteligencję, analizy danych oraz Internet of Things (IoT). Wspomniane technologie pomagają firmom transportowym w optymalizacji tras, które pokonują ciężarówki dzięki czemu następuje redukcja zużycia paliwa oraz poprawia się punktualność dostarczania towarów. To tylko niektóre z korzyści stosowania nowoczesnych technologii logistycznych.4. Zmiany w zachowaniach konsumentów. Zmiany w sposobie, w jaki konsumenci kupują towary, mogą również wpłynąć na branżę transportową. Na przykład wzrost handlu elektronicznego doprowadził do zwiększonego popytu na dostawy ostatniej mili (ang. last mile delivery), co może prowadzić do potrzeby wprowadzenia bardziej wyspecjalizowanych ciężarówek i metod dostaw.5. Wyzwania dla pracodawców. Przemysł transportowy zmaga się z problemem niedoboru kierowców, który w  przyszłości będzie się prawdopodobnie potęgował. Przyczyn takich stanu rzeczy jest wiele, ale najważniejsze to starzenie się tej grupy zawodowej i odchodzenie na emeryturę oraz ciężkie warunki pracy (rozłąka z rodziną, warunki drogowe, pogodowe itd ). Adresując te wyzwania branża transportowa musi postawić na lepsze treningi dla kierowców, poprawę warunków pracy, wyższe  wynagrodzenia, jak i oferty świadczeń.Przyszłość transportu drogowego prawdopodobnie będzie się kształtowała w oparciu o wspomniane elementy i firmy, które będą w stanie sprostać przemianom i je zaadoptować, odniosą sukces.”

To chyba pierwszy (na łamach polonijnej gazety) taki futurystyczny opis przyszłości biznesu transportowego przez sztuczną inteligencję. Czy się sprawdzi? Czas pokaże.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama