Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 14:41
Reklama KD Market

Studniówka 2023 – świetna zabawa i rekordowa liczba stypendiów dla polonijnej młodzieży w Chicago

Studniówka 2023 – świetna zabawa i rekordowa liczba stypendiów dla polonijnej młodzieży w Chicago

Studniówka 2023 przeszła do historii jako wyjątkowe wydarzenie, ponieważ dzięki hojności fundatorów przyznano aż 43 stypendia. Był tradycyjny polonez, goście z Chicago, Polski i Europy, uroczysty obiad, występ tancerzy Polonii oraz sopranistki Moniki Cachro i doskonała zabawa do północy. Studniówkę 2023 zorganizowała Polska Szkoła im. Czesława Miłosza.

Podczas pierwszej, polonijnej studniówki, 29 lat temu, w „Białym Orle” w podchicagowskim Niles bawiło się zaledwie 90 maturzystów. W trzydziestej studniówce w sali bankietowej Drury Lane Theatre & Events w Oakbrook Terrace udział wzięło 568 uczniów klas maturalnych z 39 szkół języka polskiego z aglomeracji chicagowskiej.

Delegacje szkół przybyłych na Studniówkę 2023 powitali prowadzący Iwona Puc i Krzysztof Arsenowicz. Uroczysta prezentacja delegacji rozpoczęła się od Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu, która zorganizowała tegoroczną studniówkę pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Polska Szkoła im. Czesława Miłosza w Schaumburgu powstała w 2005 roku. Dyrektorem placówki jest Anna Dunajewski, prezesem Małgorzata Szostek. Ze szkoły Miłosza uczestniczyło 22 uczniów klasy maturalnej, której wychowawczynią jest Beata Laska.

Na rozpoczęcie wydarzenia Monika Cachro (sopran) odśpiewała hymny polski i amerykański, a następnie Anna Dunajewski, dyrektor Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu powitała licznie przybyłych gości z Chicago, Polski i Europy, między innymi: dr. Pawła Zyzaka – konsula generalnego RP w Chicago, Ewę Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Sebastiana Jaworowskiego – członka Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Barbarę Wojdę – prezesa Rady Polonii Belgijskiej oraz prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Katarzynę Gralińską – prezesa Związku Polaków w Kalabrii, we Włoszech. 

Konsul generalny Paweł Zyzak podzielił się wspomnieniami o swojej studniówce, ze szkoły, gdzie na tysiąc uczniów były trzy dziewczyny. Nawiązał do rodzących się w szkole przyjaźni. Przypomniał, że wkrótce prom i stwierdził, że musi to być wspaniałe uczucie mieć szansę uczestniczenia w dwóch studniówkach.

Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce z ogromnym uznaniem mówiła o sukcesie wkrótce przystępujących do matury, którzy po złożeniu egzaminu dojrzałości ukończą szkołę języka polskiego poza granicami Polski. Za zorganizowanie Studniówki 2023 podziękowała dyrektor szkoły Annie Dunajewski, prezes Małgorzacie Szostek, Komitetowi Studniówki i Prezydium Zarządu ZNP w Ameryce.

Gratulacje złożyli Barbara Wojda z Belgii, Katarzyna Gralińska z Włoch i Sebastian Jaworowski z Polski. Goście obdarowali uczniów nagrodami. Barbara Wojda – prezes Rady Polonii Belgijskiej oraz prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii zaoferowała dwóm osobom w prezencie tygodniowy pobyt w Comblain la Tour i tygodniowe zwiedzanie Belgii. Sebastian Jaworowski – członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Wspólnota Polska zaprosił dwóch maturzystów na trzymiesięczny staż do Warszawy. 

Małgorzata Szostek prezes Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu w wygłoszonym przemówieniu podkreśliła, że „największych rzeczy w życiu dokonali ci, którzy zachowali zdolność do snucia marzeń, a odwaga dodaje skrzydeł i prowadzi w wymarzonym kierunku”.

Anna Dunajewski, dyrektor szkoły, gratulując młodzieży sukcesu w nauce języka polskiego, z którego uczniowie za 100 dni złożą egzamin maturalny, poradziła, aby młodzi postępowali za radą Jana Pawła II – wielkiego Polaka i świętego, i „zawsze wymagali od siebie, choćby inni od nich nie wymagali, (…) pamiętając, że przyszłość zaczyna się dzisiaj, a nie jutro”. Podziękowała też rodzicom i wychowawcom za zastosowanie mądrych i odpowiedzialnych metod w kształtowaniu młodych charakterów.

Dyrektor Dunajewski odczytała list gratulacyjny od Piotra Semeniuka, byłego konsula z Chicago, dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej, w którym poinformowano o ufundowaniu trzech stypendiów przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana M. Kolbe oraz przez prof. Przemysława Czarnka, ministra Ministerstwa Edukacji i Nauki siedmiodniowego pobytu w Polsce dla dziesięciu osób.

Do wspólnej, studniówkowej zabawy, koleżanki i kolegów zaprosili Mateusz Boksa i Daria Marzec, uczniowie z klasy maturalnej Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza. 

Ogromną wdzięczność za wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i polskości wyraziła Joanna Fabisiak – poseł na Sejm RP, której nagrane wideo-wystąpienie odtworzono do  obejrzenia.

Oczekiwanym przez wszystkich i bardzo ekscytującym punktem programu studniówki było uroczyste losowanie 43 stypendiów dla 49 najlepszych uczniów klas maturalnych z 39 szkół języka polskiego aglomeracji chicagowskiej.

Ufundowane stypendia były: jedno w wysokości 750 dolarów, 19 po tysiąc dolarów, 10 pięćsetdolarowych i jedno za 300 dolarów. Jedno za stypendiów zostało ufundowane przez Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA) i zostało wręczone przez przedstawicielkę organizacji Agatę Mścisz. Czek w wysokości 1000 dolarów ufundowany przez Związek Narodowy Polski (ZNP-PNA) otrzymał Bartłomiej Bobak z Polskiej Katolickiej Szkoły im.św. Błażeja w Summit.

Wśród uczniów, którym nie udało się uzyskać stypendium, wylosowano 10 siedmiodniowych wycieczek do Polski oraz jeden bilet lotniczy do Polski.

Aby uhonorować trud polonijnych nauczycieli, Polska Szkoła im. Czesława Miłosza w Schaumburgu rozlosowała po trzy nagrody specjalne dla polonijnych nauczycieli i dyrektorów szkół. Dyrektor Anna Dunajewski odczytała listę fundatorów.

Tego wieczoru podziękowała również za trud pomoc w przygotowaniu Studniówki 2023, wręczając upominki prezes Ewie Koch, Halinie Żurawskiej – dyrektor Polskiej Szkoły im. Św. Ferdynanda w Chicago oraz osobom z Komitetu ds. Studniówki z Polskiej Szkoły Miłosza.

Modlitwę przed posiłkiem odmówił jezuita, ojciec Marek Janowski, kapelan Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, który pobłogosławił obecnych i piękny wieczór.

W wykonaniu Moniki Cachro (sopran) usłyszeliśmy pieśń o matce Antoniego Dworzaka, czeskiego kompozytora i dyrygenta okresu romantyzmu.

Po uroczystym obiedzie, w strojach łowickich oberka i kujawiaka zatańczyli tegoroczni maturzyści Marianna Mosz i Mateusz Szabla z Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia” Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce.

Taneczną część Studniówki 2023 tradycyjnie rozpoczęli polonezem gospodarze Studniówki 2023, uczniowie ze szkoły Miłosza.

Piękną niespodzianką, która nastąpiła w chwilę później, było ponowne zaproszenie przez młodzież do wspólnego poloneza gości.

Taneczny wieczór uatrakcyjniło przejście, a właściwie przez wielu przebiegnięcie przez „setkę”, symboliczne numery ustawione na parkiecie i towarzysząca temu piosenka Czerwonych Gitar „Matura” przypominająca o tym, że do egzaminu jeszcze tylko sto dni.  

Spadające z sufitu złoto-bordowe balony zasygnalizowały zbliżające się nieuchronnie zakończenie studniówki.

Studniówka 2023 zorganizowana przez Polską Szkołę im. Czesława Miłosza w Schaumburgu przeszła do historii jako wyjątkowe wydarzenie, ponieważ dzięki hojności fundatorów – tym, którym zależy na kultywowaniu polskości, przyznano polonijnej młodzieży rekordową liczbę stypendiów. 

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_9008

DAR_9008

DAR_9004

DAR_9004

DAR_9001

DAR_9001

DAR_8998

DAR_8998

DAR_8996

DAR_8996

DAR_8992

DAR_8992

DAR_8990

DAR_8990

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama