Na początku stycznia 2023 roku Joe Biden przyleciał do El Paso, jednego z największych miast na południu Teksasu, leżącego na granicy z Meksykiem, które jest zarazem symbolem ułomności polityki imigracyjnej USA. Była to jednocześnie pierwsza wizyta urzędującego prezydenta na południowej granicy od czasu objęcia urzędu.
W trakcie wizyty Greg Abbott, gubernator Teksasu z ramienia Republikanów, wręczył prezydentowi list krytykujący jego liberalną politykę imigracyjną. Wizyta prezydenta w tym miejscu była w pewnym sensie przełomem w narastającym od lat kryzysie imigracyjnym.
Na początku października 2022 roku Eric Adams, burmistrz Nowego Jorku, ogłosił stan wyjątkowy w odpowiedzi na kryzys migracyjny, który prawdopodobnie może kosztować miasto miliard dolarów. Adams wskazuje, że miejski system schronisk jest pełny, a miasto nie ma już prawie pieniędzy, personelu i miejsc dla nowych osób. W ostatnim kwartale 2022 roku do miasta Nowy Jork przybywało dziennie średnio 5 do 6 autobusów z imigrantami. Symbolem tego kryzysu była sytuacja, gdy około 130 imigrantów zatrzymało się w pobliżu domu wiceprezydent USA Kamali Harris w Waszyngtonie w noc wigilijną. Było to spowodowane niskimi temperaturami i zamknięciem dróg przez śnieżycę, co uniemożliwiło im dotarcie do Nowego Jorku.
Problemy w mieście pojawiły się po tym, jak gubernator Teksasu począł wysyłać napływających przez południową granicę imigrantów busami wprost do stanów rządzonych przez Demokratów, takich jak Waszyngton, Nowy Jork, Filadelfia czy Chicago. Działania te zostały podjęte w wyniku braku zaangażowania rządu w rozwiązanie narastającego od dawna kryzysu imigracyjnego. Greg Abbott już wcześniej podejmował wszelkie pozostające w jego mocy działania, w celu zabezpieczenia południowej granicy i opanowania kryzysu. Między innymi ogłosił tak zwaną operację Lone Star (od alternatywnej nazwy Texasu, czyli ang. Lone Star State – Stan Samotnej Gwiazdy, co związane jest bezpośrednio z flagą stanu), w ramach której wykorzystał na ogromną skalę stanowych żołnierzy oraz policjantów do ochrony granic, zwiększył liczbę kontroli, podjął walkę z handlem ludźmi i przemytem narkotyków oraz organizował pieniądze na ochrony granicy w Teksasie. Próbował nawet kontynuować budowę muru Trumpa.
Wysyłając imigrantów autobusami do innych Stanów, gubernator Teksasu chciał zwrócić uwagę na kryzys imigracyjny na południowej granicy USA, a także protestował przeciwko zakończeniu stosowania przez administrację Joe Bidena pandemicznych przepisów tzw. Title 42. Przepisy te powstały za czasów Trumpa i służyły do wydalania nielegalnych imigrantów, natomiast obecny prezydent chciał je znieść, co jednak się nie udało.
Warto wspomnieć, że Biden już na początku swojej prezydentury proponował w Kongresie reformę imigracyjną, która jednak nie spotkała się z aprobatą, szczególnie ze strony Republikanów. Późniejsze działania związane z uchyleniem Title 42 spowodowały zaognienie konfliktu.
Choć teksański gubernator był krytykowany za brak koordynacji swoich działań z władzami innych stanów oraz służbami federalnymi, jego pomysły przyniosły efekt, gdyż w ostatnich dniach nastąpił przełom. Obóz rządzący w końcu zauważył problem i narastający kryzys imigracyjny na południowej granicy kraju. W efekcie prezydent Joe Biden 5 stycznia 2023 roku ogłosił planowaną zmianę przepisów pozwalającą na szybsze odsyłanie nielegalnych imigrantów. Nowelizacja przepisów zakłada przyspieszenie deportacji oraz większe kary dla osób niekwalifikujących się do uzyskania azylu lub statusu uchodźcy. Planowane jest także rozszerzenie programu legalnej imigracji, co umożliwi nawet dwuletni pobyt oraz możliwość pracy. Wcześniej program ten obejmował jedynie obywateli Wenezueli, jednakże teraz planowane jest rozszerzenie go również na osoby pochodzące z Haiti, Nikaragui czy Kuby. Administracja Bidena planuje przyjmowanie ze wspomnianych krajów miesięcznie nawet 30 tys. osób ubiegających się o azyl. Wynika to z faktu, że obywatele tych państw stanowili zdecydowanie największy odsetek osób starających się przedostać do Stanów Zjednoczonych, co było podyktowane ucieczką przed dyktaturą w ich kraju. Działania te są spójne z wizją Bidena, który od początku prowadzi politykę zagraniczną, promując ideę demokracji i walcząc z autorytarnymi reżimami.
Urzędujący prezydent jest w trudnej sytuacji, gdyż Republikanie krytykują go za bardzo późną reakcję, z kolei Demokraci oburzają się na niehumanitarny charakter proponowanych reform przypominających działania Trumpa, który był przez nich bardzo źle postrzegany. Wskazuje się także, że Biden, skupiając się na polityce zagranicznej, zapomina o sprawach wewnętrznych. Również władze Meksyku wskazują na możliwe problemy wynikające z jego propozycji, gdyż mogą wiązać się z wysokimi kosztami oraz obciążeniem i tak przeciążonego już systemu Meksyku.
O problemach związanych z imigracją, między innymi, prezydent Joe Biden rozmawiał na trwającym w dniach 9-10 stycznia Szczycie Liderów Państw Ameryki Północnej (ang. the North American Leaders’ Summit – NALS), zwanym również potocznie szczytem trzech przyjaciół (ang./hisp. three amigos summit). Jest to trójstronny szczyt pomiędzy premierem Kanady (obecnie Justin Trudeau), prezydentem Meksyku (obecnie Andres Manuel Lopez Obrador) i prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym roku odbył się on w Meksyku, gdzie prezydent Stanów Zjednoczonych pojawił się pierwszy raz od dziewięciu lat. Mimo mieszanych relacji na linii Waszyngton-Meksyk Biden jest doceniany za chęć współpracy i brak budowania murów między państwami.
Na szczycie przywódcy Ameryki Północnej przedstawili zgodne oświadczenie o kontynuacji współpracy na rzecz osiągnięcia bezpiecznej, uporządkowanej i humanitarnej migracji w regionie. Zgodnie z przedstawionymi wcześniej planami Joe Bidena, by ukrócić nielegalną i wesprzeć legalną migrację ogłoszono powstanie wirtualnej platformy do ubiegania się o azyl czy o skorzystanie z innych form legalnego przekraczania granicy. Według pomysłodawców pomoże to ograniczyć działalność przemytników. Zaplanowano także utworzenie nowego centrum pomocy migrantom na południu Meksyku. Przede wszystkim jednak przywódcy Ameryki Północnej dali jasny sygnał, że będą dążyć do zacieśnienia współpracy w tym aspekcie między swoimi krajami.
Trudno powiedzieć, czy podejmowane działania przyniosą realne efekty, natomiast są istotnym zwrotem w polityce imigracyjnej administracji Bidena. Dotąd liberalny w tym aspekcie prezydent podjął dość zdecydowane kroki, by zażegnać kryzys, który wcześniej w zasadzie nie był dostrzegany.
W międzyczasie miasta wzdłuż granicy USA z Meksykiem przygotowują się na kolejną falę migrantów.
Jakub Łyjak
ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Studiował również Business Administration (Betriebswirtschaftslehre) na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. Doświadczenie zawodowe zdobywał w branży prawnej oraz organizacjach pozarządowych, m.in. Polish Entrepreneurship and Leadership Association oraz Center for American Studies.
Niniejszy artykuł powstał w ramach działalności społeczno-misyjnej polskiego think tanku Warsaw Institute. Jeśli cenicie Państwo przygotowane przez naszych ekspertów treści, apelujemy o wsparcie finansowe naszej działalności realizowanej na zasadzie non-profit. Do regularnych darczyńców przysyłamy bezpłatnie anglojęzyczny kwartalnik The Warsaw Institute Review.Więcej informacji: www.warsawinstitute.org/support/Darowizny można dokonać bezpośrednio na konta bankowe:USD: PL 82 1020 4900 0000 8502 3060 4017EUR: PL 85 1020 4900 0000 8902 3063 7814GBP: PL 18 1020 4900 0000 8302 3069 6641PLN : PL 41 1020 1097 0000 7202 0268 6152SWIFT: BPKOPLPWDziękujemy!
Warsaw Institute to polski think tank zajmujący się geopolityką. Główne obszary badawcze to stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo energetyczne oraz obronność. Warsaw Institute wspiera Inicjatywę Trójmorza oraz stosunki transatlantyckie.
Warsaw Institute is a Polish think tank focusing on geopolitics. The main research areas are international relations, energy security and defense. The Warsaw Institute supports the Three Seas Initiative and transatlantic relations.
U.S. Migrant Crisis
In early January 2023, U.S. President Joe Biden visited the border town of El Paso in southern Texas, one of the most vivid symbols of the decades-long breakdown in America's immigration system.
Upon Biden's arrival in El Paso for his first trip to the border since taking office, Governor Greg Abbott (R) hand-delivered a scathing letter to the president, criticizing his border policies. The president's visit to El Paso was in a way a breakthrough as the border crisis has long mounted in the southern state. In early October 2022, New York Mayor Eric Adams declared a state of emergency to help respond to the crisis that could ultimately cost a billion dollars by the end of the fiscal year. The mayor also warned that the shelter system is currently full and nearly out of money, staff, and space. In the last four months of 2022 five or six buses full of migrants from the Texas border rolled into New York City each day. A vivid symbol of the influx was when about 130 migrants were dropped off in front of Vice President Kamala Harris' residence on Christmas Eve. High winds and heavy snow and ice prevented them all from arriving in New York City.
Thousands of migrants have been arriving on buses sent by the governors of Texas and Arizona to Democat-led cities of Washington, New York City, Philadelphia, and Chicago. The measures came in response to the government's poor commitment to tackling the migration crisis. Gov. Greg Abbot has in the past taken action to protect his state, notably by launching Operation Lone State to ramp up security in the state by reinforcing border controls, adding more troops and police officers to the state border to fight human and drug trafficking, and increasing the state's spending on border security. Abbott also made an effort to finish construction on Trump's border wall.
By busing migrants from the Texas-Mexico border to Democrat-led cities across the country, Abbott sought to draw attention to the border crisis along the southern border and the end of pandemic border restrictions known as Title 42. The Trump-era policy gave the government the power to automatically expel undocumented migrants seeking entry, which the Biden administration sought to repeal, yet in vain.
Shortly after taking office, Biden made the immigration reform bill the centerpiece of his efforts to suggest new legislation, blocked by the Republican Party. Further efforts to reverse Title 42 have only added fuel to the fire.
Quite vocal about bypassing the federal government and state law enforcement, through his action, Abbott made it happen as the government became increasingly aware of a simmering migrant crisis along the southern border. President Biden announced new immigration restrictions on January 5, 2023, including the expansion of programs to remove people quickly without letting them seek asylum. The legislation provides for rapid expulsions and harsh fines for migrants who are not authorized to be granted asylum in the United States. Migrants accepted through the parole program will be authorized to live and work in the United States for a two-year period. The expansion allows those nationals from Cuba, Haiti, and Nicaragua––in addition to those from Venezuela, already accepted under the program. The United States plans to welcome up to 30,000 migrants per month from these countries. Nationals from Cuba, Haiti, Nicaragua, and Venezuela are fleeing their countries, leading among the number of refugees and asylum seekers in the United States. This is in line with Biden's policy to promote democracy and fight oppression.
Biden is in a tough situation as Republicans have criticized him for a late response while Democrats consider his reforms inhumane that somewhat resemble Trump-era migrant policy. Many claim that Biden overlooks domestic affairs while remaining too focused on foreign policy. Mexican officials also say Biden's proposals might burden Mexico's already overwhelmed system.
Biden met with Mexican President Andrés Manuel López Obrador and Canadian Prime Minister Justin Trudeau during the North American Leaders’ Summit, or the Three Amigos Summit, on January 9–10. It is the trilateral summit between the prime minister of Canada (Justin Trudeau), the president of Mexico (Andrés Manuel López Obrador), and the president of the United States. The most recent North American Leaders' Summit took place in Mexico that a U.S. president visited for the first time in nine years. Despite uneasy ties between the U.S. and Mexico, many tout Biden for his willingness to collaborate while constructing no walls between the two states.
The three North American leaders affirmed their joint commitment to safe, orderly, and humane migration throughout the region. Under Biden's plan to curb illegal border crossing and back legal migration, a new online website will be created to help people seek asylum. These efforts should disrupt criminal actors and associated crimes. A new host center will be opened to help migrants in southern Mexico. The three leaders also pledged to forge closer security cooperation.
Whether these actions will bear any fruit is not known, but they come as a major turning point in Biden's migration policy. The liberal U.S. president has taken radical action to end the crisis many had neglected before. Meanwhile, cities along the U.S.-Mexico border are bracing for another record-breaking surge of migrants.
Jakub Łyjak graduated from law at the University of Adam Mickiewicz University in Poznań and economics at the Poznań University of Economics. He also studied Business Administration (Betriebswirtschaftslehre) at the Westfälische Wilhelms-Universität in Münster. He gained professional experience in the field of law and non-governmental organizations, including Polish Entrepreneurship and Leadership Association and Center for American Studies.