Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 13:29
Reklama KD Market

Ryszard Owsiany laureatem wyróżnienia Fundacji Kościuszkowskiej w Chicago

Ryszard Owsiany laureatem wyróżnienia Fundacji Kościuszkowskiej w Chicago

Imieniny Tadeusza Kościuszki w Muzeum Polskim w Ameryce

Ryszard Owsiany został uhonorowany przez Fundację Kościuszkowskiąej, oddział w Chicago, za swoją pracę i działalność na rzecz Polonii, podczas obchodów imienin patrona organizacji w Muzeum Polskim w Ameryce. 

Imieniny Tadeusza Kościuszki to doroczne wydarzenie organizowane od 2009 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego przez wszystkie oddziały fundacji.

Obchody upamiętniają przyjęcie imieninowe, które 28 października 1792 roku, na cześć Tadeusza Kościuszki w pałacu w Sieniawie wydał książę Czartoryski. Tłem historycznym przyjęcia na cześć bohatera był trudny czas w historii Polski, kiedy Rosja pokonała polską armię, zdelegalizowała Konstytucję 3 Maja i zakazała przyznawania polskim bohaterom medalu Virtuti Militari. Dlatego oficerowie, którzy otrzymali medale, wysłali błękitne wstążki medalu żonom i dziewczynom, aby kobiety mogły wpleść je we włosy i ubrane w białe suknie z czarnymi i lazurowymi szarfami, tak zaprezentować się podczas imieninowego przyjęcia.

Ważnym akcentem wydarzenia sprzed 230 lat był ten moment, kiedy kobiety uhonorowały Tadeusza Kościuszkę, nakładając mu na skronie wianek wykonany z gałązek i liści dębu, z drzewa posadzonego 100 lat wcześniej przez króla Sobieskiego. Ten piękny zwyczaj przetrwał do dziś i jest pielęgnowany.

Podczas tegorocznego spotkania z tej okazji, które odbyło się 3 listopada w Muzeum Polskim w Ameryce, Kapituła chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej za przywództwo i poświęcenie dla chicagowskiej Polonii symbolicznym wieńcem laurowym uhonorowała Ryszarda Owsianego, prezesa Muzeum Polskiego.

Ryszard Owsiany był drugim – w historii nagród przyznawanych przez Fundację Kościuszkowską oddziału chicagowskiego – nagrodzonym mężczyzną, obok Witolda Pawlikowskiego.Gości Imienin Tadeusza Kościuszki powitał James J. Robaczewski, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (Polish Roman Catholic Union).Małgorzata Kot, dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce przybliżyła niezwykle utalentowaną i zasłużoną dla Obojga Narodów sylwetkę Tadeusza Kościuszki, którego imieniem nazywane są parki, ulice czy szkoły.Został odczytany list od prezydenta Fundacji Kościuszkowskiej Marka Skulimowskiego.W liście gratulacje zostały skierowane do nagrodzonego Ryszarda Owsianego, jak i członków prężnie działających na rzecz fundacji, dzięki którym wspierana jest edukacja, stwarzane przyjazne warunki kształcenia przyszłych liderów i zacieśniania współpracy po obu stronach Atlantyku.Konsul Agata Grochowska przypomniała genezę historycznego przyjęcia w Sieniawie i konieczności podtrzymywania „płomienia patriotyzmu i wiary w zwycięstwo”. Mówiła o pomocy Ukrainie, co stało się możliwe dzięki uosobieniu najlepszych cech narodowych Polaków. Podkreśliła konieczność pamiętania o patriotach z przeszłości i wyrażania wdzięczności tym obecnym. Podziękowała Ryszardowi Owsianemu za jego pracę i poświęcenie oraz złożyła najszczersze gratulacje.Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) wyraził ogromne zadowolenie, że Polonia, celebrując Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, uczestniczy w tak wielu ważnych wydarzeniach. Mówił o przywództwie i patriotyzmie generała Tadeusza Kościuszki w nawiązaniu do współczesnej sytuacji na świecie. Gratulował Ryszardowi Owsianemu.Słowa uznania w krótkich okolicznościowych przemówieniach wyraziły Aurelia Pucinski i Ewa Radwańska.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film-prezentację pt. „Mieczysław Haiman: Kurator Dziedzictwa Polonii”.Ryszardowi Owsianemu zaproszonemu do wzięcia udziału w akcie uhonorowania symbolicznym wieńcem dębowym asystowali: Adam Ciecierski, drużynowy 4. Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego Hufca Warta i Wiesław Wiśniewski, ułan z historycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki.Aktu dekoracji, w imieniu nieobecnej Alicji Otap, redaktor naczelnej Dziennika Związkowego i laureatki ubiegłorocznej nagrody, dokonał harcerz-drużynowy Adam Ciecierski.Harcerzowi towarzyszyli: prezes Lidia Z. Filus, Ewa Radwańska i Steven Kusmierczak.Nagrodzony Ryszard Owsiany od dzieciństwa był zaangażowany w działalność na rzecz polskiego dziedzictwa narodowego w Chicago.Spośród wielu powierzonych funkcji najbardziej ceni sobie pracę w Związku Harcerzy, Muzeum Polskim w Ameryce i jako choreograf Balu Amarantowego.Jako harcmistrz, instruktor z najwyższym stopniem instruktorskim w harcerstwie, jest opiekunem 16. Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego i gromady zuchowej Dzielni Zawiszacy.Pełni również funkcję na szczeblu hufca, chorągwi i zarządu na Stany Zjednoczone, a także jest członkiem Polish Scouting Organization Board of Directors, National Board of Directors and International Board of Directors z siedzibą w Londynie.Obecnie jest też prezesem trzeciej kadencji Muzeum Polskiego w Ameryce.Po akcie dekoracji i wręczeniu nagrody, Ryszard Owsiany powiedział:– Bardzo się cieszę z nagrody. Z Fundacją Kościuszkowską jestem związany od studiów. Pamiętam, kiedy byłem przewodniczącym organizacji studenckiej na DePaul University, utrzymywaliśmy kontakt z Fundacją Kościuszkowską, której w tym czasie oddział był w Nowym Jorku. Ich praca była bardzo ważna na każdym etapie; od stypendiów po wysyłanie studentów do Polski. To wielki zaszczyt, że zostałem wyróżniony przez Fundację. Wykonywana przeze mnie praca wolontariusza to obowiązek. Od małego czuję się zobowiązany, żeby promować polską kulturę i dziedzictwo. Sam się przy tym dużo uczę i z tego korzystam. Mam ogromną satysfakcję z pracy z młodzieżą.W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Związku Harcerzy, dr Piotr Brukasz – prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, nauczyciele ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.Podczas koncertu fortepianowego w wykonaniu Daniela Szefera usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena.Wiceprezes Anna Kordylewska i sekretarz Joanna Radwanska-Williams zaprosiły do wzięcia udziału w loterii. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

Profesor Lidia Filus, prezes chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, wydarzenie organizuje od 12 lat.– Co roku honorujemy jednego przedstawiciela z polskiej społeczności w Chicago za wkład i pracę na rzecz Polonii chicagowskiej. W tym roku wypadł nasz wybór na Ryszarda Owsianego. Dlatego że jest znany z tego i od dziecka pracował na rzecz Polonii. Był wychowywany jako harcerz, a teraz pełni ważną rolę prezesa Muzeum Polskiego w Ameryce – wskazała.

Prezes Lidia Filus zawsze cieszy się ogromnie, jeżeli może sprawić przyjemność nagrodzonym, a cechami, które ceni w nagradzanych i poprzez pryzmat, których ich ocenia to: „Praca włożona na rzecz Polonii, w ogóle pracowitość i skromność”.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_6132

DAR_6132

DAR_6128

DAR_6128

DAR_6122

DAR_6122

DAR_6119

DAR_6119

DAR_6111

DAR_6111

DAR_6110

DAR_6110

DAR_6107

DAR_6107

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama